• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Помилування авансом. Трамп шукає шляхи, як позбавити себе відповідальності

Реклама на dsnews.ua

Чинний президент США Дональд Трамп вивчає можливість оголосити самому собі превентивне помилування з метою уникнути можливе юридичне переслідування

Про це повідомили відразу два обізнані джерела, інформує "ДС" з посиланням на The New York Times.

"Після виборів Трамп говорив радникам, що обмірковує можливість оголосити помилування для себе. При цьому він цікавився, чи слід йому так чинити, і які юридичні та політичні наслідки це матиме", — пишуть ЗМІ.

До того ж як стверджують джерела NYT, Трамп все більше переконує себе, що ті, кого він вважає своїми політичними ворогами, застосують проти нього юридичне переслідування після завершення президентських повноважень.

Таким чином, видання вважає, що розмови глави Білого дому з помічниками, є ознакою готовності Трампа реалізувати його мету. Видання вважає, що це може стати одним з найбільш неординарних випадків застосування влади президента в історії США.

Як відомо, ще в 2017 році в ЗМІ з'явилася інформація, що Дональд Трамп подумує оголосити про помилування собі, або ж своїм родичам, щоб згорнути розслідування ймовірного російського втручання в американські вибори, яке вів спецпрокурор Робертом Мюллер.

Право президента США оголошувати помилування записано в конституції. Відповідно до другої статтею, глава держави "має владу надавати відстрочку виконання вироків і помилування у справах про злочини проти Сполучених Штатів, за винятком випадків імпічменту".

На практиці президент може надати амністію або пом'якшити покарання, тобто скорочувати термін перебування у в'язниці. Отримати помилування може і ще не засуджений чоловік — йому навіть не обов'язково має бути пред'явлено звинувачення. Однак президент не може помилувати тих, кого звинувачують у злочині проти держави.

Однак прецедентів з самопомилуванням президента США в історії ще не було.

Деякі юристи вважають, що це неможливо, приводячи в приклад позицію міністерства юстиції США, представлену за кілька днів до відставки президента Річарда Ніксона — про те, що він не може помилувати сам себе "за основоположним правилом, що ніхто не може судити самого себе". Інші ж юристи стверджують, що конституція США не виключає "самопомилування", відзначає ВВС.

В цілому ж юристи згодні, що подібний указ викличе серйозні питання "про зловживання владою" і подібне помилування не захистить, наприклад, від кримінального переслідування за законами штату. До того ж Трампа в цьому випадку можна буде звинуватити в перешкоджанні правосуддю і справа виявиться в верховному суді.

В історії США були випадки помилування президента. Так, президент Джеральд Форд помилував свого попередника Ніксона у зв'язку з Уотергейтським скандалом. Він тоді заявив, що країні необхідно рухатися далі. Це рішення досі викликає в Америці суперечки. Одні вважають, що саме тому Форд програв вибори 1976, інші — що він прийняв важке, але правильне рішення.

Ендрю Джонсон оголосив амністію після громадянської війни в США.

Білл Клінтон в свій останній день на посаді президента помилував десятки людей, в тому числі брата своєї дружини Хілларі Клінтон Хью Родем і трейдера Марка Річа, якому було пред'явлено звинувачення в ухиленні від податків і шахрайстві.

Нарешті, Барак Обама помилував Челсі Меннінг — рядового армії США, засуджену до 35 років в'язниці за передачу секретних документів сайту Wikileaks.

Нагадаємо, 6 січня прихильники Трампа, які зібралися у Вашингтоні на демонстрацію в його підтримку, штурмували будівлю Конгресу, перервавши засідання, яке мало затвердити підсумки минулих виборів. Правоохоронці застосували сльозогінний газ і світлошумові гранати. В ході протестів загинули п'ятеро людей.

Обраний президент США Джо Байден назвав події в Капітолії хаосом, який став результатом нападок чинного глави держави Дональда Трампа на демократію.

    Реклама на dsnews.ua