• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Після вторгнення РФ олігархи використали Кіпр, щоб "врятувати" сотні мільйонів євро, - розслідування

Російські олігархи перевели активи на сотні мільйонів через загрозу санкцій після вторгнення Росії в Україну

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у спільному розслідуванні The Guardian, Paper Trail Media, Der Spiegel, ZDF, "Важливих історій" і десятків інших ЗМІ під назвою "Таємниці Кіпру", передає "ДС".

Витік фінансових даних з Кіпру масштаб країни як воріт до Європи для пов'язаної з Кремлем еліти.

Серед 104 російських мільярдерів, названих журналом Forbes у 2023 році, дві третини фігурують поряд із членами сімей як клієнти постачальників професійних послуг з острова. Є записи про 71 російського клієнта, який потрапив під санкції з лютого 2022 року. 

Кіпрські конфіденційні файли розкривають:

  • PwC Кіпр та інші консультанти допомогли одному з найвпливовіших російських олігархів Олексію Мордашову спробувати перевести 1 мільярд фунтів стерлінгів у публічну компанію того дня, коли він потрапив під санкції ЄС. Guardian повідомили, що стосовно цієї фінансової операції на Кіпрі триває кримінальне розслідування;
  • 600 тисяч євро нерозкритих платежів від компаній, пов'язаних з тим самим олігархом, впливовому німецькому журналісту, який вважається провідним експертом з Росії, на підтримку публікації двох книг про Путіна,
  • десятки мільйонів офшорних платежів, зроблених Романом Абрамовичем під час володіння футбольним клубом "Челсі" агентам, скаутам та посадовим особам клубу, які могли порушувати суворі футбольні правила бухгалтерського обліку та фінансового "фейр-плей",
  • нерозкриті угоди, які дозволили Абрамовичу та суперагенту Пінхасу Захаві контролювати кар'єри 21 молодого футболіста в рамках спірних угод про власність третіх осіб, які порівнюють із підневільною працею.

У злитих документах датованих періодом з середини 1990-х років по квітень 2022 року, зазначено близько 800 компаній і трастів, зареєстрованих у податкових і секретних притулках, які належали або контролювалися росіянами, що перебувають під санкціями з 2014 року, коли Росія анексувала Крим. До списку входять понад 650 кіпрських компаній.

Уряд Кіпру відреагував на злиту інформацію обіцянкою "нульової терпимості" до порушень санкцій.

Нагадаємо, розслідувачі також з'ясували, що німецький журналіст Губерт Зайпель, якого на батьківщині вважають одним з провідних "знавців Росії", отримував фінансування від пропутінського олігарха Мордашова.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua