• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Докази - річ другорядна. Навіщо Трампу імпічмент Байдена

Група трампістів у Палаті представників вимагає якнайшвидшого початку процедури імпічменту чинного президента США

дональд трамп
Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Команда президента США Джо Байдена готується до процедури імпічменту у комітеті Палати представників, де більшість мають республіканці. За інформацію джерел NBC News у Білому домі, в адміністрації створено оперативний штаб, до складу якого ввійшли два десятки юристів, законодавців і співробітників зі зв'язків з громадськістю. Задача штабу – реагування на можливий старт процедури імпічменту за ініціативи Республіканської партії, що у Білому домі вважали ймовірним сценарієм ще з початку року.

"Слони", насамперед ультраконсервативні, серед яких трампісти, розігрують побиту вже нафталіном історію ймовірної корупції родини Байденів за часів членства Гантера Байдена у правлінні української компанії Миколи Злочевського (міністр екології часів Віктора Януковича) Burisma Holdings і начебто тиску на українську владу вже під час каденції Петра Порошенка, зокрема з метою звільнення тодішнього генпрокурора Віктора Шокіна через розслідування щодо цієї компанії.

Законодавці-консерватори стверджують, що Байден міг мати зиск від закордонних бізнес-справ свого сина і допомагав йому, використовуючи свою посаду віцепрезидента. Тому вони звинувачують чинного президента у хабарництві, корупції та зловживанні владою.

Тож, так, Україна в центрі уваги американського істеблішменту не через війну, а знов через історію семирічної давнини.

Тоді, нагадаємо, спочатку деякі наші високопосадовці вирішили стати на бік Гілларі Клінтон під час виборів. Згодом втягнулися до авантюри Дональда Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані з пошуку компромату на Байдена. Потім, коли президентом став Володимир Зеленський, відбувся той самий скандальний дзвінок Трампа, що призвів до процедури імпічменту щодо 45-го президента США через спроби "обміняти" допомогу Україні на інформацію, що компрометувала б Джо Байдена.

Потім ми доклали максимум зусиль, щоб дистанціюватися від всього цього, однак, як бачимо, із інтенсифікацією політичної боротьби у Штатах, Україну знов засмоктує у це трясовиння. Адже не виключено, що республіканці у Палаті представників вимагатимуть від федерального уряду надати запит до Києва щодо співпраці із надання тих чи інших документів про Burisma Holdings та родину Байденів. Паралельно варто очікувати подальшого медійного тиску на Київ з використанням надання військової допомоги як інструменту шантажу.

Реклама на dsnews.ua

 Але, зрештою, цей сценарій можливий у разі початку процедури імпічменту, чого може і не статися, оскільки республіканці в цьому питанні не мають єдності.

Власне, сам Трамп вимагає початку процедури негайно, посилюючи наратив про відплату демократам за два імпічменти. У створеній його компанією соцмережі Truth Social він стверджує, що, буцімто, щодо нього ніяких розслідувань демократи у Палаті представників не проводили, а одразу запустили процедуру імпічменту, яку він успішно подолав (завдяки республіканцям у Сенаті). Ця заява брехлива, адже перед початком процедури у Палаті представників 2 місяці тривало розслідування: збиралися докази, проводилися слухання із залученням низки посадовців і свідків, тощо. 

З іншого боку, легковажне ставлення до відповідності і точності коментарів з боку Дональда Трампа – секрет Полішинеля. В нього та прихильників є мета, і засоби її досягнення не мають значення. Тим більше, що трампісти у питанні імпічменту Байдена мають підтримку і лідера більшості у Палаті представників Кевіна Маккарті.

Проте Маккарті все ж концентрується передусім на розслідуванні, яке передувало б початку процедури імпічменту. І хоча республіканці стверджують, що підстави для неї є, водночас визнають, що залізобетонних доказів не мають, тому й сподіваються щось дізнатися під час розслідування у профільному комітеті. Втім, у них є проблеми з аргументами, що б обумовили необхідність такого розслідування.

На сьогодні є лише заяви й припущення про "суцільну корумпованість" Байдена, наприклад, від відомих трампістів Джеймса Комера та Джима Джордана.

Докази, що не є доказами

Китом кампанії республіканців за імпічмент Байдена є свідчення у Палаті представників 31 липня 2023 р. Девона Арчера, експартнера Гантера Байдена і директора правління Burisma, якого, зазначимо, у 2016 р. було заарештовано за шахрайство з цінними паперами дочірньої компанії Oglala Sioux Nation у 2014-2015 рр. За цими обвинуваченнями Арчера було визнано винним у 2018 р. і у 2022 р. засуджено до року позбавлення волі, але апеляції відкладали ув’язнення.

Наприкінці липня 2023 р. американський Мінюст звертався до суду у Нью-Йорку з проханням призначити вже дату, коли Арчер мав прибути до відбування покарання. Республіканці одразу ж заявили, що це є спробою заважити його свідченням у Конгресі.

Втім, Девон Арчер все ж з’явився на закритому засіданні Комітету з нагляду. Законодавці-республіканці стверджують, що експартнер Гантера Байдена начебто засвідчив, що Джо Байден зв’язувався телефоном особисто або на гучному зв’язку зі своїм сином та його бізнеспартнерами близько 20 разів; і взагалі Гантер Байден потрапив до Burisma завдяки батькові, водночас компанія Злочевського буцімто через Гантера Байдена намагалося залучити віцепрезидента США до тиску на Шокіна.

З іншого боку, Арчер також зазначив, що йому не було відомо про будь-які протиправні дії Байдена, отримання ним якоїсь фінансової вигоди від діяльності сина. Та й узагалі, за словами Арчера, всі розмови обмежувалися простими ввічливими висловами.

Отже, попри переможні реляції окремих трампістів після свідчень Арчера, чимала кількість оглядачів, експертів та й інших республіканців не вважають, що окремі заяви цього свідка виглядають як докази корумпованості Байденів.

Власне, відсутність переконливих доказів стримує Республіканську партію і особисто Маккарті від оголошення старту хоча б комітетського розслідування.

Помірковані або "свої"

Тим більше, що перевага "слонів" у нижній палаті Конгресу складає лише чотири голоси. І далеко на всі члени партії вважають доцільним розпочинати процедуру імпічменту Байдена за поточних політичних обставин і за відсутності доказів.

Навіть більше: використання карти імпічменту може нашкодити Республіканській партії під час передвиборної кампанії. Особливо потенційні ризики, спричинені процедурою імпічменту, бентежать 18 конгресменів з округів, де на виборах 2020 р. переміг Джо Байден. Причина доволі проста, й полягає вона у страху втратити голоси поміркованих виборців і тих, хто вагається з вибором. Тобто тих американців, для яких насамперед важливою є стабільна роботу уряду, а отже і власний добробут (нормальні зарплати, медицина, безпека, стан інфраструктури, тощо).

І в цьому плані Республіканській партії запропонувати цій категорії виборців наразі немає чого. Водночас Байден, хоч досі має низький рівень схвалення (40,6% проти 54,6%; у Трампа рейтинг – 39,7% проти 56,6%), він все ж має перспективи зростання завдяки останнім рішенням федерального уряду про запуск нових підприємств з виробництва чіпів на території США (а це збільшення кількості робочих місць), зниження вартості ліків за рецептами і загальне відновлення постковідної економіки.

Іншими словами, якщо вищезгадані 18 конгресменів-республіканців підтримають імпічмент, це негативно позначиться на їх популярності серед поміркованих виборців. Якщо не підтримають – на прихильності базового консервативного електорату. Тож цугцванг. Втім, на шальках терезів також, нагадаємо, перебуває вкрай слабка доказова база (навіть фактична її відсутність) щодо "корумпованості" Байдена.

Паралізувати уряд

Зрозуміло, що ця нерішучість однопартійців не влаштовує трампістів і самого Трампа. Вони тиснуть. І тиснуть з використанням усіх засобів. Один з них – це блокування ухвалення бюджету на наступний фінансовий рік, який розпочнеться вже за місяць. Трампісти вимагають скорочення витрат в межах окремих статей бюджету, серед яких і збільшення допомоги Україні, і фінансування діяльності офісу спецпрокурора Джека Сміта, який веде дві кримінальні справи проти Трампа. Загалом їх вже чотири, і за ними Трампу висунуто 91 кримінальне обвинувачення: дві розслідуються на федеральному рівні (через штурм Капітолія 6 січня 2021 р. прихильниками Трампа і неналежне поводження Трампа із секретними документами) і дві на рівні штатів (фальсифікація ділових записів у Нью-Йорку і втручання у вибори у штаті Джорджія).

Маккарті, між тим, не підтримує шатдаун, на якому наполягають трампісти. І намагається переконати ультраконсервативних однопартійців не блокувати відповідні законопроекти аргументами про те, що у випадку, коли діяльність уряду і відомств буде паралізовано, Конгрес не зможе провести розслідування для процедури імпічменту Байдена, оскільки не матиме права витрачати на це кошти. Водночас це не стосується справ, які вже розслідуються. Тобто Джек Сміт продовжить займатися Трампом.

Однак трампісти хочуть отримати все і одразу – і процедуру імпічменту, і скорочення асигнувань у новому фінансового році, зокрема на судове переслідування Трампа. Саме тому вони, по-перше, відкидають аргументи Маккарті і заявляють, що у спікера немає повноважень вирішувати, які структури Палати представників зможуть продовжити роботу; по-друге, прямо, як наприклад Марджорі Тейлор Грін, погрожують не голосувати за продовження фінансування уряду.

Щодо Трампа, то він вимагає початку процедури імпічменту максимально швидко. Він конче цього потребує через власні чотири кримінальні справи, які наразі навпаки працюють на його рейтинг, але з початком судових засідань потенційно матимуть протилежний ефект. Тож політтехнологи Трампа ставлять не на усунення Байдена від влади, а на суто медійну компоненту у межах передвиборної кампанії. Розрахунок простий: анулювати два імпічменти 45 президента США неможливо, але цілком можливо применшити їхню значущість. Ця оборудка в стилі Пола Манафорта якраз і спрямована на те, щоб зменшити моральну дистанцію між фаворитами президентських перегонів — і факти тут не мають жодного значення, важливий саме розголос. Такий хід стане доповненням до зусиль "слонів", спрямованих на позбавлення фінансування розслідувань проти Трампа; а також, власне, основою кампанії Трампа на виборах-2024, під час якої він грає в гру, хто є "справжнім" злочинцем – він або ж Байден. Він піариться навіть на своєму магшоті, аби виглядати незламним і готовим до найрішучішої боротьби з "корумпованим Сліпі Джо".

    Реклама на dsnews.ua