• USD 39.6
  • EUR 42.1
  • GBP 49.3
Спецпроєкти

Пральня для віолончеліста. Що спільного між путінськими гаманцями і Усамою бен Ладеном

Майже $9 млрд за сім років - такий оборот мережі по висновку та відмиванню російських грошей
Фото: globalwitness.org
Фото: globalwitness.org
Реклама на dsnews.ua

На фоні внесення в Конгрес США трьох законопроектів, мета двох з яких - зазирнути в кишеню до президента РФ Володимира Путіна, з'явилося нове гучне журналістське розслідування за схемою виведення грошей з Росії представниками його оточення. Наприклад, давнім другом Путіна віолончелістом-бізнесменом Сергієм Ролдугиным, які мають статус одного з гаманців господаря Кремля, якого він називає "просто як братом". "Як", очевидно, вказує на те, що власне брат його був одногрупником Путіна в Червонопрапорному інституті КДБ.

Але мова йде скоріше не про ушлом фігуранта "Панамського досьє", чий дитячий фонд не так давно отримав ліцензію на продаж алкоголю (розширюйте свої горизонти, маленькі господа). Мова йде про те, як Ролдугін, інші представники оточення Путіна і інші вельми заможні росіяни отримали можливість відмити свої брудні гроші і навіть забруднити ними, наприклад, нащадка британської королеви і грецького монарха. Ця можливість у вигляді схем по відмиванню коштів у всіх фарбах описана в розслідуванні Troika Laundromat ("Трійка-Пральня") Міжнародного проекту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP) і журналістів литовського видання 15min.lt, за участю колег з Великобританії, Данії, Німеччини, Швейцарії і т. д.

Схема розкрита завдяки, як вже визнали експерти, однією з найбільших в історії витоків інформації про банківські операції. Зокрема, за участю 233 тис. компаній були проведені 1,3 млн операцій на суму понад $470 млрд.

Організатор схеми - відомий у Росії бізнесмен Рубен Варданян. Основна майданчик - найбільший приватний інвестиційний банк "Трійка Діалог", що з'явився в 1991 р., де Варданян працював з дня заснування експертом і начальником відділу з первинного розміщення, вже через рік ставши керівником компанії. На початку третього тисячоліття відкриті офіси в Нью-Йорку і Лондоні. Друга ключова майданчик афери - перший приватний банк у пострадянській Литві Ukio Bankas бізнесмена російського походження Володимира Романова. Фінустанова було закрито литовськими властями в 2013 р., тобто через рік після того, як Варданян продав "Трійку" Сбербанку". "Трійка Діалог" стала Sberbank CIB, а Варданян деякий час був її співголовою, потім - до 2015 р. був радником президента Ощадбанку.

Варданян обслуговував інтереси багатьох важливих фігур, чим заслужив прихильність і теплі відгуки в незалежності від політичної, ідеологічної або бізнес-належності. Сам Варданян в інтерв'ю OCCRP визнав, що ангелом себе не вважає, оскільки в РФ є три шляхи: "Бути революціонером, виїхати з країни або бути конформістом". І організатор схеми назвав себе конформістом з внутрішніми обмежувачами. Один з них, за його словами, в тому, що з криміналом не працював. Що сумнівно, враховуючи непрозорість роботи всієї верхівки в Кремлі, її темне минуле і не менш похмуре сьогодення, що включає порушення міжнародного права.

Стосовно самої схеми в матеріалі повідомляється, що в середині 2000-х інвестбанк Варданяна створив мережу, в яку з 2006 р. входили більше 75 офшорних компаній. Щонайменше 35 з них були відкриті рахунки в Ukio. За сім років між компаніями-учасницями схеми було проведено транзакцій на $8,8 млрд; в мережу введені $4,6 млрд і виведені $4,8 млрд.

Вся ця величезна мережа допомогою багаторазових переказів коштів і дроблень сум дозволяла клієнтам "Трійки" виводити і відмивати гроші, а також ухилятися від сплати податків. Що цікаво, як пише Sueddeutsche Zeitung, такою ж схемою для переказу коштів користувався покійний терорист номер один Усама бен Ладен. У схемі Варданяна, згідно з розслідування, були кошти, "подорожі" яких вивчав аудитор фонду Hermitage Capital Management Сергій Магнітський, за що і поплатився життям. Причому в ланцюжку для легітимації засобів використовувалися такі гіганти банківського ринку, як Citigroup, Raiffeisen, Deutsche Bank. Завдяки "послуг" Варданяна той же Ролдугін заробив близько $69 млн, а син колишнього губернатора Самари Володимир Артяков прикупив землі і побудував вілли в Іспанії на 15 млн євро кредиту, даного 80-річної пенсіонерки, прописаної в одній квартирі з губернатором.

Реклама на dsnews.ua

І, як вже зазначалося раніше, перш ніж ці суми були витрачені, вони пройшли довгий шлях по рахунках безлічі офшорів в банках, в першу чергу в Ukio, і пережили значні метаморфози. Хоча не завжди на вже відмиті гроші купувалися вілли, вікові скрипки, оплачувалися виступи Прінса на корпоративі і т. п. Так, як пише The Guardian, активно використовується в схемі офшор Quantus Division Ltd (Британські Віргінські о-ва) за три роки перевів близько $200 тис. на рахунки благодійного фонду принца Уельського, сина британської королеви Чарльза - Prince Wales's Charity. Ці кошти, в тому числі пішли на реставрацію маєтку XVIII ст. Дамфріс-Хаус в Шотландії.

У фонді кажуть, що, звичайно ж, ретельно вивчили пожертви Варданяна і підступу не знайшли. Як з'ясувалося, він все ж є. У фонді принца Чарльза можуть говорити чисту правду, адже перекладені гроші потім "переплавилися" в мережі "Трійки", але сам по собі розкрився факт відкидає тінь і на нього, і на найясніше сімейство. Особливо на тлі скандалів, пов'язаних з втручанням РФ в кампанію по підготовці Brexit.

В цілому ж дане розслідування стало гучним - вже четвертим - байопіком брудних грошових схем як у світі, так і в Росії зокрема. Виразно при цьому демонструючи неймовірну токсичність грошей осіб з оточення Путіна, які вже підвели під монастир філії Danske Bank в Естонії, Литві, Латвії та Росії, а також додали головного болю сіроманці Deutsche Bank і балтійським регуляторам і банківського сектору в цілому.

Але є і позитивні сторони, зумовлені вищезазначеними ініціативами американських законодавців, відомими під абревіатурами DASKA, DARDA і VPTA.

Перший у свіжій редакції був представлений п'ятьма сенаторами з Республіканської і Демократичної партій США 13 лютого. Повне найменування - Defending American Security from Kremlin Aggression Act, або "Про захист американській безпеці від агресії Кремля". У ньому, як писала "ДС", містяться не тільки детально прописані санкції щодо РФ, але і вимога до відомствам надати в Конгресі звіт про капітал Володимира Путіна.

Другий - Defend Against Russian Disinformation Act ("Про захист від російської дезінформації"). Його автори - Еліс Стефаник (Республіканська партія) і Валь Демингс (Демпартія) - пропонують посилити реакцію Сполучених Штатів на російське втручання у вибори. Ще один законопроект, також авторства Стефаник і Демингс, представлений на цьому тижні, "Про прозорість відносно Володимира Путіна" (the Vladimir Putin Transparency Act). Згідно сайту Стефаник їх документ перегукується з DASKA, але більш конкретний, самостійний і персоналізований. Тобто стосується Путіна прямо. Хоча в сукупності всі три законопроекти в перспективі можуть надати величезний вплив безпосередньо на російського президента. І розслідування кшталт "Трійка-Пральня" є серйозною підмогою для американських правоохоронців, коли ті візьмуться за гаманці Путіна і його наближених у разі прийняття вищезазначених законопроектів.

    Реклама на dsnews.ua