• USD 40.6
  • EUR 43.5
  • GBP 51.7
Спецпроєкти

Православні шпіки Путіна. Чому РПЦ полюбила військові об’єкти в Норвегії

РПЦ (Російська православна церква), як і "російські культурні центри", усілякі об’єднання діаспори, не кажучи вже про дипломатичні місії РФ – це майданчики впливу для Москви за кордоном

Реклама на dsnews.ua

Якщо про існування "культурних центрів" і подібних кремлівських формацій в інших країнах добре відомо, то для декого може стати сюрпризом інформація про те, що РПЦ веде обслуговує інтереси Кремля не лише в Україні чи на Балканах. Бурхливу діяльність вона розвинула, зокрема, у Норвегії – країні, що є найпівнічнішим членом НАТО в Європі. Звісно, допоки до Альянсу не приєднаються Швеція та Фінляндія.

Норвезьке видання Dagbladet з’ясувало, що майже з початку російської війни проти України, тобто з 2015 р., РПЦ активно покращувала майнове становище своїх філій у королівстві.

Географічно йдеться про північні регіони, що межують із Росією, та водночас є "брамою" НАТО, через яку до Північної Атлантики рушають субмарини та інші кораблі. А також — про південно-західне узбережжя Норвегії. Це вже, так би мовити, "брама" Балтійського моря.

Зокрема, за даними газети, парафія Богоявленської церкви у місті Берген (Захід Норвегії) у 2017 р. придбала молитовний дім Серейде. Крім того, на заході країни, у фюльке (районі) Ругаланн, на півострові Кармьой, у комуні Клепп і містечку Брюн РПЦ з 2017 по 2021 р. придбала ще кілька об’єктів нерухомості.

Раніше, у 2015 р. було придбано нерухомість фактично на кордоні з Росією — в місті Кіркінес (район Фіннмарк), де, до речі, є навіть пам’ятник радянському солдату-"визволителю". Це північ Норвегії.

РПЦ діє і в столиці – в Осло – ще з 1996 р. Але найбільший інтерес викликають два інших міста – це вже згаданий Берген, а також місто Ставангер (Ругаланн).

В Ставангері колишній лідер місцевої парафії РПЦ є власником будівлі, розташованої поблизу Об'єднаного військового центру НАТО. Тобто, в якомусь кілометрі від надважливого військового об’єкту всього Альянсу функціонує філія підконтрольній Путіну церкви.

Реклама на dsnews.ua

Щодо Бергена, то і в цьому місті РПЦ також володіє нерухомістю поряд з військовим об’єктом, лише в кількох кілометрах від Гоконсверну, найбільшої військово-морської бази у Скандинавському регіоні і головної бази ВМС Норвегії.

З вежі цієї будівлі, де дуже легко можна встановити камеру відеоспостереження, відкривається фантастичний вид не тільки місцевість, але й на більшу частину бази та протоку, якою рухаються кораблі, зокрема, і кораблі союзників. Варто зазначити, що перший поверх будівлі наглухо закритий шторами. Окрім візуального спостереження ці так звані "віряни" можуть прослуховувати базу, приймати агентів, керувати дронами, тощо.

Тому перед Норвегією зараз постає дуже непросте питання. Непросте, адже скандинави відомі своєї толерантністю навіть серед європейців. І ця толерантність подекуди може призводити до певної шкоди безпосередньо для самих скандинавів.

Якщо об’єкти РПЦ використовуються цією "церквою", очільник якої благословляв військових на вбивство українців, для ведення розвіддіяльності, то Осло час вже з цим щось робити. Але це релігійні об’єкти, а в Норвегії суворо притримуються свободи віросповідання. І тут постає вибір: побоятися звинувачень у переслідування за релігіозними ознаками, або ж подбати про національну безпеку, тобто підготуватися до об’єктивного розслідування щодо діяльності філій РПЦ, представники яких дуже підозріло "підсуваються" до військових об’єктів НАТО та Норвегії.

Тим більше, що інтерес російських спецслужб до військових та урядових об’єктів Норвегії відомий вже давно. Починаючи від кібератак росіян на норвезький парламент у серпні 2020 р., і закінчуючи нещодавніми польотами дронів, якими керували громадяни Росії, на півночі країни, зокрема над аеропортом Тромсе. Їхніх власників було заарештовано, дрони й відзняті матеріали — вилучено, але який розвиток отримають ці сюжети, поки невідомо. Один із заарештованих — за зйомку стратегічно важливого арктичного архіпелагу Свабальд — має подвійне російське та британське громадянство і є, за повідомленнями норвезьких ЗМІ, сином добре відомого російського бізнесмена з близького оточення Путіна.

Втім, мова не тільки про Норвегію. Ворожу діяльність Росія веде і проти Фінляндії, і проти Данії, і проти Швеції.

В цьому контексті варто згадати про дивні інциденти на трубопроводі "Північний потік-1" та "Північний потік-2" наприкінці вересня, коли через дивні вибухи сталися витоки газу. Як виявили спеціалісти норвезької компанії Blueye Robotics, на глибині 80м багато метрів труби фактично або відсутні, або сильно пошкоджені. Тобто вибухи, які, за поширеною зараз версією, є наслідком диверсії, фактично зруйнували ПП-1, частково ПП-2. Але ті потужності ПП-2, сертифікації якого домагається Москва, збережено, що примітно. А це і шантаж, і чітка загроза підводним комунікаціям вже Північної Європі (і не лише її), і безпосередня шкода шведським та данським екосистемам.

Путін веде війну не тільки проти України. Хай Москва не запускає ракети по містах європейських країн, проте вона "бомбардує" їх в інший спосіб – відверто ворожими актами діяльності. Це спонукає євроатлантичну спільноту до реагування.

Певні зміни на тому ж Скандинавському півострові вже відбуваються. І почалися вони з Фінляндії – держави, яка надто добре знає, що таке російська агресія. Тому Фінляндія, для прикладу, вже відмовляє росіянам у придбанні нерухомості і вимагає від власників довести свою благонадійність або продати свою нерухомість протягом року. Це раціональна реакція, якою має бути і розслідування щодо діяльності РПЦ в Норвегії. 

    Реклама на dsnews.ua