• USD 39.9
  • EUR 43.3
  • GBP 50.9
Спецпроєкти

Росіян почали готувати до того, що жити стане гірше

Значна частина росіян вже відчула погіршення економічної ситуації в умовах санкцій проти РФ, проте громадську думку в країні готують до того, що ситуація лише посилюватиметься

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

За даними соціологічної організації "Фонд Громадської думки", погіршення економічного становища в останні місяці помітили 37%, причому найбільше це стосується людей середнього та передпенсійного віку, передає "ДС".

Лише 8% заявили про покращення свого матеріального становища за останні 2-3 місяці (з моменту початку широкомасштабної війни Росії проти України — "ДС"), а абсолютна більшість респондентів (55%) повідомили, що їхнє становище не змінилося.

Російські соціологи відзначають, що в плані оцінок свого матеріального становища, навіть незважаючи на економічні складності останніх місяців, суспільство в РФ зберігає прихильність до базових установок: домінує позиція громадян, які оцінюють своє матеріальне становище як середнє (54%), причому відсоток цих респондентів не змінився з початку "спецоперації". У цьому спостерігається деяке зменшення частки тих, хто оцінює своє становище як гарне (22%) і, невелике збільшення тих, хто вважає, що його матеріальне становище слід оцінити як погане (22%).

Прогнози щодо майбутнього рівня добробуту показують, що 26% росіян сподіваються на покращення ситуації, а 17% говорять про погіршення, при цьому більшість (37%) не чекають на істотні зміни цього року.

Опитування показує, що базовою установкою російського соціуму стає готовність до поступового, але не різкого погіршення економічної ситуації, а також надії на те, що держава зможе "адаптувати економіку до нової реальності та забезпечити можливість задоволення базових потреб населення".

При цьому теза про ймовірне погіршення економічної ситуації в найближчі місяці знаходитиме все більш широке поширення у структурі суспільних настроїв, особливо серед економічно активних та освічених росіян, значна частина яких, як показує аналіз багатовимірних поєднань, проживають у столицях та мегаполісах.

Фокус-групи в регіонах показують, що люди, як правило, не люблять публічно скаржитися на погіршення свого економічного благополуччя і вказувати на свої проблеми (на відміну, наприклад, від розмов про недопрацювання муніципальної та регіональної влади), однак останнім часом кількість респондентів, тих, хто скаржиться на матеріальні проблеми, збільшилося, вказують соціологи. Потенціал розвитку таких настроїв також оцінюється високо, що опосередковано свідчить про зростання бідності.

Водночас сегмент орієнтованих на позитивні зміни у своєму матеріальному становищі характеризує менше третини суспільства. Надії на покращення економічного становища протягом цього року найчастіше артикулює або молодь, або люди пенсійного віку, причому нерідко на основі базових лоялістських установок та довіри до влади.

Нагадаємо, за даними російських медіа, адміністрація президента РФ Володимира Путіна заборонила державним ЗМІ наголошувати на темі 100 днів війни проти України та тривалості вторгнення. Все для того, щоб росіяни менше замислювалися про те, що за три місяці їхні війська не змогли досягти значного успіху.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua