• USD 40.4
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

Виклик НАТО. Росія хоче перекроїти морські кордони на Балтиці

Навіщо Кремлю знадобилося загрожувати Фінляндії та Литві, чому саме зараз, на який ефект розраховує Путін, і чому ідею поки що пригальмували, лише трохи засвітивши

Реклама на dsnews.ua

Міноборони РФ розробило проект постанови уряду, що встановлює оновлений перелік точок, від яких відмірюється ширина територіального моря біля материкового узбережжя та островів у Балтійському морі, що належать Російській Федерації. Відомство запропонувало визнати нечинним на території РФ розділ "Балтійське море" переліку географічних координат точок, що визначають положення вихідних ліній для відліку ширини територіальних вод, економічної зони та континентального шельфу СРСР від 1985 року, та переписати його по-новому. А саме: оголосити внутрішніми російськими водами частину акваторії на сході Фінської затоки та поблизу міст Балтійськ та Зеленоградськ у Калінінградській області; скоригувати кордон із Фінляндією у зоні островів Йяхі, Соммерс, Голланд, Родшер, Малий Тютерс, Вігунд, а також поблизу північного вхідного мису річки Нарва. На кордоні з Литвою під перегляд потрапила зона Куршської коси в Гданській затоці, райони мису Таран, на південь від нього, а також Балтійської коси. Додаток з точним переліком координат, який дозволив би побачити новий держкордон на власні очі, у проекті був відсутній.

Проект був опублікований для обговорення на російському порталі правових актів, причому одночасно з початком навчань щодо застосування тактичної ядерної зброї в Південному військовому окрузі за участю комплексів "Іскандер" та авіації, озброєної ракетами "Кинжал". Це змусило напружитися сусідів РФ. А потім проект раптом зник з порталу, причому, як повідомив Bloomberg, до його видалення три основні російські канали новин опублікували заяву неназваного "військово-дипломатичного джерела", що заперечував плани Москви з перегляду кордонів на Балтиці.

Дмитро Пєсков також спростував наявність таких намірів, хоч і визнав, що документ був розміщений, заявивши, що Росія зобов'язана робити "відповідні кроки" для забезпечення своєї безпеки.

Все це в сумі було схоже на спробу промацати рішучість Заходу дати таким спробам досить жорстку колективну відповідь. До того ж, прощупування було здійснено прямо перед Самітом миру у Швейцарії та ювілейним вашингтонським самітом НАТО. Що ж до зникнення документа без пояснення причин, то воно може означати все, що завгодно. Наприклад, його відгук для доопрацювання, з урахуванням аналізу реакцій сусідів, чиї інтереси зачіпає запропоноване зміна кордонів. Реакцій було дві. МЗС Литви назвало пропозицію МО РФ "навмисною, цілеспрямованою провокацією з метою залякати сусідні країни та їх товариства". А МЗС Фінляндії нагадав, що Конвенція ООН з морського права хоч і передбачає можливість зміни морських кордонів, але передбачає при цьому цілком певний порядок дій і погоджень, і висловив сподівання, що Росія, як країна-учасниця Конвенції, дотримуватиметься цього протоколу.

Що незвичайно у цій ситуації? Насамперед – авторство документа. Не МЗС і не прикордонна служба ФСБ, а Міністерство Оборони. Вже одне було очевидною заявкою на конфлікт. Друге – відсутність точних координат. А оскільки раніше з боку представників низки країн Східної Європи звучали заклики закрити Балтійське море для російських військових кораблів на підставі існуючих морських кордонів, ініціатива, що виходить від російського Міноборони, виглядала як відповідь, і як виклик: мовляв, якщо так, тоді ми вам намалюємо інші кордони. .

При цьому морський кордон, на відміну від сухопутного, не має фізичних перешкод, здатних перешкодити його перетину. Він існує, в основному, на картах, у найкращому разі може бути подекуди відзначений буями. Ця вільна прохідність дозволила б Росії перетворити невизнаний новий кордон на постійно сверблячу конфліктну зону, регулюючи в ній рівень сверблячки за ситуацією. Про те, що в цю гру можна зіграти і вдвох, Путін, по-перше, як завжди, не замислюється, а по-друге вважає, і не без підстав, що Захід стане слідом за Росією вдаватися до гопнічним методам. Росія ж тільки такими методами та діє.

Історія з появою та зникненням російського проекту перекроювання кордонів збіглася з появою на сайті RND інтерв'ю Верховного головнокомандувача ЗС Швеції Мікаеля Бюдена. Бюден висловив побоювання, що Росія може спробувати захопити о.Готланд та Аландський архіпелаг. Він також стурбований великою кількістю "іржавих російських танкерів", які контрабандою перевозять підсанкційну нафту в Балтійському морі, найчастіше, з вимкненими транспондерами. На думку Бюдена, це загрожує екологічною катастрофою, причому вона може бути не тільки випадковою, а й навмисною, організованою за вказівкою Путіна. Крім того, танкери-привиди можуть бути використані для шпигунства. Причому для перевантаження нафти з нелегальних танкерів росіяни облюбували саме район острова Готланд.

Реклама на dsnews.ua

Таким чином, Москва має на Балтиці безліч можливостей для нагнітання напруженості, з метою відвернути увагу від війни в Україні, і чинити тиск на країни НАТО. Можна не сумніватися, що колись вона ними скористається, і краще до цього моменту підготуватися заздалегідь.

    Реклама на dsnews.ua