• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Розкол, педофіли і Азов, який тренує ХАМАС. Росія запустила дві потужні дезінформаційні кампанії

В останні дні Росія помітно інтенсифікувала дезінформаційні кампанії проти України, реципієнтами яких також є наші партнери в Північноатлантичній спільноті

Хамас
Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Власне з загального потоку вже традиційних російських фейків можна виокремити два ключові напрямки:

  • "Розкол" між політичним та військовим керівництвом України;
  • Позиція України щодо війни проіранських проксі проти Ізраїлю.

"Розкол"

Відповідна інформаційна атака на Україну у російських пропагандистських ресурсах розпочалася з інтерв’ю нашого главкома Валерія Залужного британському журналу The Economist і матеріалу Саймона Шустера у Time про президента Володимира Зеленського та його погляд на війну. Росіяни максимально загострили увагу на певних відмінностях між тверезою позицією главкома і нібито надмірним оптимізмом президента щодо майбутніх перспектив війни.

Агітпроп РФ одразу ж почав підсилювати і розвивати відповідні наративи, використовуючи, зокрема, звільнення командувача ССО Віктора Хоренка і відсутність своєчасних офіційних пояснень від ОПУ щодо цього рішення; також трагічну загибель зама Залужного, майора Геннадія Частякова.

Обидві події у купі з вищезгаданими відмінностями з Time і The Economist використано для поширення наративу про серйозний конфлікт між Залужним і Зеленським. Зокрема російські ботоферми поширюють тези про те, що майора Геннадія Частякова було вбито за наказом "диктатора" Зеленського (до того ж відмовився проводити вибори наступного року), який окрім того, буцімто, розпочав масштабні чистки в українському генералітеті і, мовляв, готує військовий переворот.

Цю дезу Кремль поширює, користуючись послугами кишенькових західних аналітиків і експертів. Наприклад, через громадянина США Ларрі Джонсона, якого подає як колишнього співробітника ЦРУ. Джонсон дійсно працював у ЦРУ, але лише чотири роки (1985-1989 рр.) і в якості головного регіонального аналітика у справах Центральної Америки, спеціалізуючись на питаннях транспорту.

Реклама на dsnews.ua

Також російські ресурси поширювали фейк про те, що нібито Залужного взагалі вже заарештовано. Про це, власне, росЗМІ пишуть, посилаючись на анонімний Telegram-канал "Джокер ДНР".

Проте вишенька на торті – це вже два діпфейк-відео із Залужним. На першому, що активно поширювалося у соцмережах, главком нібито закликав військових не виконувати накази Зеленського, бо той "ліквідував" Частякова; а українців – виходити на вулиці. Після спростування цього діпфейку росіяни випустили новий діпфейк (зокрема у Telegram-каналі "Труха Барселона"), в якому "Залужний" заперечує, що попередній діпфейк – діпфейк.

Завважимо, що тема конфлікту у військово-політичному керівництві України росіянами качається на тлі дискусій у США про нові пакети допомоги, що блокуються ультраконсервативними республіканцями; у країнах-партнерах Києва — про темпи наступу СОУ, і звісно ж наративи про "провальний" наступ пропагандисти РФ підсилюють вкидами про катастрофу на фронті для українських оборонців, які, нібито, тільки і роблять, що відступають.

Ці фейки працюють не тільки на аудиторію в Україні чи Росії, але й на реципієнтів у США, Європі і на Глобальному Півдні, яких Кремль намагається переконати в тому, що Україна нібито програє війну, Зеленський насправді є диктатором, а його дружина взагалі "продає дітей педофілам".

Паралельно інформаційні ресурси і "експерти" РФ тримають на "великому вогні" тему перемовин, до яких Київ, мовляв, зараз активно підштовхують союзники. І відбувається цей процес деморалізації українців (та й наших партнерів) як на тлі рішення ЄК рекомендувати початок перемовин про вступ України до ЄС; так і напередодні саміту АТЕС у Сан-Франциско.

Антисемітизм

Тема війни терористичних палестинських угруповань проти Ізраїлю, що мають підтримку Ірану та Росії, та й Північної Кореї також.

Офіційний Київ, українські оборонці та й прості громадяни с самого початку інвазії ХАМАС до Ізраїлю 7 жовтня стали на бік Ізраїлю і засудили терористів.

І позиція України не зазнала змін попри те, що військова відповідь ЦАГАЛ на агресію терористів спровокувала потужну хвилю антисемітизму по всьому світу, в тому числі в Європі через обурення як корисних ідіотів (переважно ліваків), так і через акції (мітинги, демонстрації, заворушення, тощо), організовані за участі тих же російських медіакіллерів.

В якості прикладу можна навести одночасно і підтвердження незмінності позиції Києва, і спотворення, власне, цієї позиції інтерв’ю Зеленського телеканалу CNBC, в якому український президент вчергове засудив агресію проти Ізраїлю.

Сегмент інтерв’ю про напад терористів на Ізраїль було викривлено і вирвано з контексту. Зокрема в турецькому медіапросторі (переважно у соцмережах) почали поширюватися відповідні фейки (звісно ж і в РФ теж) про те, що нібито Зеленський заявив, що "у боротьбі з тероризмом немає ні права, ні закону"

Насправді ж Зеленський сказав наступне, цитуємо:

"Ми сьогодні дивимось на цю ситуацію, немов на щось нове. А це абсолютно не нова ситуація. Це вогонь, який вже десятиліттями є між Ізраїлем і Палестиною. І в цей вогонь іноді кидають сірники. І я впевнений, що за цим, за спонсоруванням ХАМАСу, стояла Росія, і стояв Іран. Ось що я вважаю. Ось хто винен. І коли ми говоримо про правила, про закон, тощо. Да немає, коли наступають терористи, ніяких законів. Все поза законом. Всі рятують своє життя і воюють проти ворога. Всіма силами, які є. Перше – щоб закінчити цю війну і сісти за стіл перемовин, треба закінчити цю війну з позицію тиску на Росію й Іран. Треба визнати, що ці дві країни стоять за цими процесами. Я б ще назвав Північну Корею, тому що нещодавно ви бачили, скільки на території Гази було знайдено північнокорейської зброї. І це абсолютний факт.

Головне в тому, що якщо терористи наступають, якщо терористи атакують, якщо вони дітям відрізали голови, ти маєш повне право на захист людей і на захист своєї держави. Але ми повинні зрозуміти, що якщо ми можемо відкрити гуманітарні коридори і забрати полонених, допомогти, які не беруть в цьому участі; ми повинні всім світом це робити. І повинні всім світом зупинити цю війну".

Отже. Насправді Зеленський, най у трохи сумбурно, але намагався донести те, що саме терористи, яких підтримують Росія, Іран і КНДР, зневажають, ігнорують і порушують діюче законодавство, в тому числі міжнародне. В таких умовах жертва агресії – Ізраїль – має повне право нівелювати загрозу для цивільних і суверенітету країни.

Водночас, зазначимо, російські фейкотворці докладають чималих зусиль для спотворення позиції Києва щодо війни проти Ізраїлю шляхом дези про, нібито, зв’язки між Україною і палестинськими терористичними угрупованнями.

Ще на початку інвазії ХАМАС до Ізраїлю у мережу вкидалися фейки про те, що терористи використовують зброю, нібито, надану їм Україною. Тоді, нагадаємо, зокрема ГУР МО зазначило, що на оприлюднених росіянами кадрах насправді є українська зброя, яку росіяни захопили на полі бою, а згодом передали палестинцям для створення відповідної картинки.

Сьогодні ж Росія продовжує качати тему співпраці України з ХАМАС – запустила ціле "розслідування" (поширено, ймовірно, афілійованим з ГРУ сайтом на нідерландському сервері, створеним 3 вересня 2022 р.) про те, що терористів, мовляв, навчали бійці "Азову" на території України на початку серпня. А про саме "навчання" було домовлено під час візиту української делегації на зустріч щодо "мирної формули" до саудівської Джидди, де мовляв українське керівництво також зустрілося з ватажками ХАМАС. 

Таким чином Кремль традиційно прагне розіграти карту українського "нацизму-антисемітизму" з метою завадити зближенню України та Ізраїлю.

Втім, варто також зазначити, що Київ зробив певний геополітичний вибір, а саме — підтримати Ізраїль, який є ще однією жертвою не стільки терористичних угруповань, скільки членів "вісі зла" — Росії, Ірану, КНДР. Відповідно через це ми нині медійно і дипломатично "просідаємо" на Глобальному Півдні (турецький фейк – приклад), який намагаємось також залучити до участі у реалізації "мирної формули". Чим росіяни і користуються в своїх антисемітських інформаційних війнах. 

    Реклама на dsnews.ua