• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Битва за Тайвань. Хто насправді атакував американську субмарину в Південно-Китайському морі

У Південно-Китайському морі підводний човен класу Seawolf "поцілувався" з невідомим об'єктом. І це — на тлі ескалації у відносинах між Китаєм і США навколо Тайваню

Американська субмарина класу Seawolf
Американська субмарина класу Seawolf / wikimedia.org
Реклама на dsnews.ua

8 жовтня низка ЗМІ, а потім і прес-служба 7-го флоту ВМС США повідомили про те, що тижнем раніше, а саме 2 жовтня, атомний підводний човен класу Seawolf ( "мисливець" за радянськими та російськими субмаринами) зіткнувся з якимось об'єктом в нейтральних водах Південно-Китайського моря. Того самого, яке Пекін вважає своїм внутрішнім озером, планомірно вибудовуючи там лінію оборони на атолах і островах.

Згідно з повідомленням 7-го флоту, зіткнення субмарини Connecticut, яка перебувала тоді під водою, сталося в другій половині дня під час "роботи в міжнародних водах Індо-Тихоокеанського регіону".

11 моряків отримали травми середнього і легкого ступеня тяжкості. Ступінь пошкодження підводного човна, як заявили в ВМС, ще оцінюється, але в цілому субмарина в "безпечному і стабільному положенні" і її ядерна силова установка "повністю працездатна". Зараз Connecticut направляється на Гуам.

На цій тихоокеанській базі США субмарина перебуває з 27 травня. З того часу вона встигла "засвітитися" в Японії, і була розгорнута в регіоні в рамках формування Вашингтоном антикитайського геополітичного фронту. Що, власне, змушує задуматися про природу аварії.

Курс на ескалацію

Важливий момент: інцидент трапився ще 2 жовтня, але повідомили про це без особливих подробиць, не уточнивши навіть, що ж за об'єкт став причиною зіткнення, лише сьогодні. З огляду на рівень взаємин між Китаєм і США, які ударними темпами формують тихоокеанський союз, то такого роду повідомлення викликає запитання і підозри.

Зокрема наштовхує на думку, що об'єктом, з яким зіткнулася субмарина, є якесь судно або корабель, який вів спостереження за пересуванням американців і їхніх союзників в Південно-Китайському морі, яке Китай вважає своїм.

Реклама на dsnews.ua

Якщо це так, то можна висунути дві версії щодо зіткнення.

Перша: екіпаж підводного човна допустив його випадково, банально тому, що субмарини цього класу відомі своєю непомітністю. Так що гіпотетичний наглядач з Китаю просто їх не розгледів.

Друга: навмисність дій. Тобто субмарину було "видно" і китайське судно або корабель протаранило її, нібито не виявивши АПЧ.

Варто зауважити, що Південно-Китайське море в останній місяць з лишком — вкрай жваве місце.

У відповідь на плани альянсу Quad (Чотирибічний діалог з безпеки), куди входять Австралія, Індія, США і Японія, і їх союзників провести масштабні військові навчання біля берегів Гуама, Китай 24 серпня ініціював власні маневри біля узбережжя провінції Гуандун.

Там же китайська армія провела навчання вже на початку вересня — відпрацьовували висадку десанту і проводили стрільби, перекривши рух в районі півострова Лейчжоу.

Маневри західних союзників стартували на цьому тижні. У Філіппінському морі США, Великобританія, Канада, Нідерланди, Нова Зеландія і Японія провели одну з найбільших демонстрацій військової могутності за останні років 20 і навіть більше.

Там зібралися 17 кораблів, включаючи три авіаносці — два американських (Carl Vinson і Ronald Reagan), і британський Queen Elizabeth. Після маневрів в Філіппінському морі флот відправиться у Південно-Китайське море, де також відбудуться навчання.

Китай дуже пильно спостерігає за тим, що відбувається в його зоні відповідальності. Згідно із супутниковими знімками, опублікованими 5 жовтня в'єтнамським аналітиком Дуань Данг, щонайменше три кораблі Південного флоту ВМС НВАК "крутилися" біля ударної групи союзників.

Сигнал Тайванем

Перед прибуттям у Південно-Китайське море флотилія союзників провела дводенні навчання у водах на схід від Тайваню і на північний захід від японської Окінави, де знаходиться ще одна база США.

Незабаром після цього Китай направив десятки своїх військових літаків, включаючи бомбардувальники, до повітряного простору Тайваню.

Кількість і частота польотів безпрецедентні. І у сукупності дії обох сторін свідчить про стрімке зростання напруги в регіоні, епіцентром якого є Тайвань.

До того ж Вашингтон і союзники в контексті демонстрації намірів ефективно протистояти китайським амбіціям обмежуються не тільки військово-морськими навчаннями.

Паралельно з запуском маневрів з публікації The Wall Street Journal, журналісти якого посилаються на джерела в адміністрації Джо Байдена, стає відомо, що останній рік американські спецназ і морська піхота таємно тренували військовослужбовців Тайваню, зокрема працювали над десантуванням з малих кораблів на острови.

І не можна не помітити, наскільки своєчасним виявилося рішення влади Литви відкрити представництво Тайваня в країні, що спровокувало жорстку реакцію Китаю і поставило Євросоюз у незручне становище, оскільки він зобов'язаний, з одного боку, підтримати і захистити країну — члена ЄС, а з іншого, спробував пом'якшити китайську сторону.

Таким чином Штати та їхні партнери комплексно вирішують китайську проблему, намагаючись створити геополітичне і військове кільце навколо КНР.

Що також може бути доказом на користь версії про навмисне влаштоване зіткнення китайського судна або корабля з американською субмариною.

Безумовно, цей інцидент, з огляду на загальну картину, отримає продовження і стане приводом для подальшої ескалації. Як з боку Вашингтона, зауважимо, так і з боку Пекіна.

    Реклама на dsnews.ua