• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Шахраї чи прибульці. Хто і навіщо розсилає по світу загадкові посилки з насінням

Офіційне пояснення причин розсилки насіння з Китаю людям, які їх не замовляли, виглядає швидше заспокійливим, ніж переконливим

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Останнім часом жителі США, Канади, Великобританії, Новій Зеландії, Польщі, а також, швидше за все, і багатьох інших країн світу стали отримувати дивні посилки з Китаю. У всякому разі, саме Китай вказано на більшості з них як пункт відправлення.

Дивні посилки

Більшість посилок — мʼякі бандеролі, що містять зиплок-пакети з насінням, також часто підписаними "Зроблено в Китаї". Втім, трапляються й винятки — відомо про окуляри, медичні маски й навіть про ношені шкарпетки. Дивина полягає в тому, що одержувачі жодного насіння не замовляли. Друга дивина в тому, що на етикетках посилок значаться різні товари, найчастіше біжутерія або іграшки, але не насіння. Крім китайських зворотних адрес зафіксовані посилки і з інших країн – наприклад, із Замбії, Узбекистану, Киргизстану й Тайваню. Щодо тайванської посилки було проведено розслідування, яке встановило, що її було отримано з третьої країни на адресу приватної логістичної компанії для подальшого пересилання. Але ні назви, ні країни відправлення тайванська пошта не розкрила.

Загальне число таких відправлень назвати важко. Відомо про кілька тисяч випадків, але далеко не факт, що всі отримувачі повідомили про дивні бандеролі. Хтось міг не думати і просто викинути непотрібні насіння, хтось відкласти пакет з ними й забути про нього, а хтось — і посіяти, щоб подивитися: що ж з цього виросте?

З цілком зрозумілих причин поява дивних посилок викликала тривогу. Насіння могли належати до інвазивних видів рослин — невластивих для даної місцевості й здатних почати агресивно поширюватись, витісняючи її природних мешканців. Вони також могли бути заражені, у принципі, чим завгодно, від вірусів до дрібних комах. З цієї причини влади країн, в яких такі випадки були зафіксовані, запропонували свідомим громадянам отримані насіння в жодному разі не сіяти і не намагатися використовувати якимось іншим чином, а здавати в державні органи – поліцію або фітосанітарну службу, або знищувати шляхом спалювання, не розкриваючи пакета.

Влада Китаю заперечує свою причетність до подій, припускаючи, що частина посилок або навіть всі вони могли бути відправлені і не з Китаю (див. тайванський випадок) і пропонує передавати такі відправлення в Китай для розслідування. Прес-секретар МЗС КНР Ванг Вейбин нагадав, що правила Міжнародного поштового союзу забороняють міжнародну пересилку насіння поштою, і наголосив, що КНР цих правил дотримується. Він також зазначив, що при перевірці декількох посилок, нібито з Китаю, адреси відправника виявилися фальшивими.

Департамент сільського господарства США досліджував певну кількість отриманих зразків і визнав їх безпечними. В пакетах були виявлені насіння звичайних рослин. "Ми визначили 14 різних видів насіння, зокрема, гірчицю, капусту, деякі трави, такі, як мʼята, шавлія, розмарин, лаванда, а також інші насіння — гібіскусу й троянди", — розповів Осама Ель-Лісі, заст. адміністратора Федеральної інспекції здоровʼя рослин і тварин.

Реклама на dsnews.ua

Проте рекомендація не висівати насіння і не вживати його у їжу або з якоюсь іншою метою залишається в силі. Насіння з інших частин світу можуть бути "чужими" сортами, які здатні завдати шкоди місцевим культурам. Крім того, як повідомляється, деякі насіння були покриті "чимось пурпурним", можливо, невідомим інсектицидом або фунгіцидом.

Зрозуміло, є новини й від відважних експериментаторів. В обох відомих випадках вони замовляли насіння на Amazon (тобто, всередині країни) і вирішили, що на "зайві" посилки просто помилково наклеїли ярлики.

Дойл Креншоу з Бунвилля, штат Арканзас, повідомив, що замовив на Amazon насіння синьої цинії і коли отримав посилку близько двох місяців тому, в ній і були насіння синьої цинії, але були також пакети з насінням, яких він не замовляв. На пакетах були написи "сережки-цвяшки" та "намисто", а також "Китай". Креншоу, ще до того, як Департамент сільського господарства закликав американців цього не робити, посадив "сережки-цвяшки" і отримав, за його словами, "дуже красиву рослину", яка зацвіла помаранчевими квітами й дала плоди, схожі на кабачки. Коли ж історія з дивним насінням потрапила в ЗМІ, він звʼязався з Департаментом сільського господарства Арканзасу, звідки до нього пообіцяли прибути його представники, щоб викопати рослину і забрати другий пакет насіння.

Седі Кроуфорд, з Таусенда, штат Массачусетс, повідомила, що замовила на Amazon насіння кавуна, плюща та іпомеї, і отримавши їх, а з ними дві додаткові упаковки, припустила, що вони просто неправильно марковані. Один пакет вона посіяла — але не зійшов, а про другий, коли інформація про дивне насіння поширилася, також повідомила Департамент сільського господарства Массачусетсу.

Версії про те, що, власне, відбувається

Версія, офіційно прийнята в якості робочої, а, точніше, просто влаштувала всіх – шахрайство з даними. Тут можливі кілька варіантів, але найвірогідніший з них — тип шахрайства, званий brushing scam. Він відомий, принаймні, з 2015 року і згадується в числі інвестиційних ризиків, наприклад, у звіті Alibaba, поданому до Комісії з цінних паперів (SEC) США.

Схема шахрайства виглядає так: недобросовісний власник інтернет-магазину, який працює на великому онлайн-маркеті (на тому ж Alibaba, приміром), хоче підвищити свій рейтинг за рахунок написання позитивних відгуків про його товари. Але, щоб відгуки були прийняті, йому потрібно отримати підтвердження про доставку товару. І ось, щоб отримати це підтвердження, власник магазину відправляє непотрібні посилки з будь-яким вмістом за адресами реальних людей країни, найцікавішої з точки зору збуту, а інформацію про трекінг посилок використовує для підтвердження фейкових відгуків.

Схема влаштувала всіх і всім хороша, але не пояснює головного: появи насіння. Навіть при реальному замовленні насіння заборонене до міжнародного пересилання – раз. Не потрібно бути пророком, щоб зрозуміти: посилка неясного походження, з насіннням, узятим казна-звідки, обовʼязково викличе підозру і непотрібний шум – два. А, там, де шум – там і розслідування з виходом на магазин, на який, крім brushing scam, можна навісити ще й відправку заборонених до пересилання предметів (і неважливо, що насіння нешкідливе) та фальсифікацію документів про вміст посилки. Чи не простіше було відправити бандероль з рекламною листівкою, календарем або навіть просто порожню?

Отже, зручна версія не проходить. Що залишається?

Почнемо з того, що версію біотероризму до кінця виключити не можна. Жодне лабораторне обстеження насіння, нехай навіть дуже докладне, не може виключити її до кінця. Особливо, якщо зараження вірусне, а переслана рослина стійка до вірусу і є лише його носієм, по суті – контейнером, для доставки на місце. Адже з імовірністю 100%, просто за законом великих чисел знайдеться хтось, хто посіє невідоме насіння нишком – з духу протиріччя, і заспокоєний інформацією про те, що ніякої небезпеки не виявлено.

Далі, абсолютно не виключена і версія перевірки на міцність системи міжнародної пошти. Перевірку, до речі, провалено: заборонені до пересилання насіння успішно доставлялися адресатам – не суть, реальним чи уявним. Сьогодні це були насіння під етикеткою "біжутерія", а завтра що? Наркотики? Спори сибірки? Радіоактивні матеріали? Ну, припустимо, останні можна виключити – датчики радіоактивності хоч раз та зустрінуться на шляху такої посилки. Хоча, в хорошому контейнері… загалом, теж до кінця не виключено. Тобто, потрібно впроваджувати суцільні перевірки: "а що це ви там пересилаєте?". І вживати заходів, щоб у потік посилок ніхто не міг увійти з боку, минаючи контроль. І розбиратися з фірмами, що здійснюють сервіс із пересилки. Тут непочатий край роботи – і, відповідно, витрат. А це неминуче позначиться на вартості міжнародних поштових послуг.

За нинішнього розвитку міжнародної інтернет-торгівлі — це явний удар по ній. Насамперед — по китайській AliExpress (і, відповідно, Alibaba Group в цілому), а також по, власне, Китаю як виробнику товарів, що розсилаються. У цьому випадку нинішня розсилка – перше, поки ще мʼяке попередження. Якщо його не зрозуміють і контроль не буде посилений, будуть небезпечніші дії. З огляду на ледь не персональну торгово-економічну війну Дональда Трампа з КНР, ця версія теж виглядає цілком імовірною.

І, нарешті, є третя версія: інопланетна. Можливо, під виглядом китайців до міжнародної поштової мережі проникли інопланетяни. Розрахунок зроблений на тих самих експериментаторів, які, всупереч заборонам, посіють нібито нешкідливе насіння. Серед нешкідливого насіння замасковано насіння інопланетян з відносно тривалим періодом розвитку. Швидше за все, воно зійде наступного літа – і негайно приступить до колонізації Землі, очищаючи її від людей, як хижі триффіди Уіндема, або, навпаки, несучи добро і світло, як розумні квіти Саймака. Загалом, скоро побачимо, що зійде – хтось же напевне ці насіння посіяв.

    Реклама на dsnews.ua