• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Ситуація на захопленій Запорізькій АЕС є небезпечною, — голова МАГАТЕ

Ситуація з безпекою на Запорізькій АЕС, яка знаходиться в Енергодарі під контролем російських окупантів, викликає побоювання через відсутність достатнього контролю

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, виступаючи на засіданні підкомітету Європарламенту з оборони та безпеки, передає "ДС" із посиланням на "Укрінформ".

"Упродовж кількох минулих тижнів і навіть щойно з боку високих посадових осіб звучали заяви, що Україна може розвивати ядерну зброю. Безумовно, МАГАТЕ твердо це заперечує. Але ми заперечуємо це не на основі політичних висновків, вподобань або політичних інстинктів. Ми це робимо на основі фактів, оскільки маємо можливість проводити інспекції та об’єктивно підтверджувати, що ядерні матеріали не піддаються модифікаціям", — сказав керівник МАГАТЕ.

Він зазначив, що на будь-якому об'єкті атомної енергетики існують певні роботи, які потребують фізичної присутності інспекторів. Щодо Запорізької АЕС, вона зараз перебуває під контролем російських військ, які не допускають на цей об'єкт фахівців МАГАТЕ.

"Ми відкидаємо таку ситуацію, коли існує місце, де знаходяться більше 30 000 кілограмів збагаченого урану та подібний же обсяг плутонію, і я не можу прийти та провести інспекцію. В такий ситуації ймовірність звинувачень, припущень та сумнівів, що трапиться з цими матеріалами у майбутньому, становить дуже реальну небезпеку і має сприйматися з усією серйозністю", — заявив Гроссі.

Він наголосив, що ситуація, що склалася на атомних об'єктах України після початку російського вторгнення, далека від вирішення. Особливо тривожна ситуація на найбільшій у Європі Запорізькій АЕС. Навколо станції, за 200 метрів від неї, на початку березня йшли бойові дії, і всім дуже пощастило, що це не призвело до фізичного пошкодження будівель чи будь-якого з шести атомних реакторів.

"З цього моменту ми живемо у дуже вразливій ситуації. Станція продовжує обслуговуватися українськими операторами від Енергоатому, але безпековий контроль здійснюють російські військові. На станції присутні також якісь російські фахівці, функції яких не зовсім зрозумілі. Вочевидь, ці люди долучені до управління станцією, що йде всупереч всім існуючим або можливим принципам безпеки", — зазначив генеральний директор МАГАТЕ.

Він повідомив, що говорив про цю проблему із президентом Володимиром Зеленським. Гроссі запропонував таке рішення також для російської сторони.

"Я сказав їм (росіянам – ред.), що вони мають дозволити експертам МАГАТЕ прибути до Запоріжжя. Я запропонував, що сам очолю цю місію на АЕС, щоб прояснити ситуацію з ядерними матеріалами та переконатися, що вони перебувають у порядку з точки зору збереження та безпеки", — зазначив Гроссі.

Як повідомляла "ДС", російські військові заборонили керівникам Запорізької атомної електростанції залишати окупований Енергодар.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua