• USD 28.3
  • EUR 33.5
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Американська зброя і українці, які воюють у Криму. Як анонім з ЦРУ Путіну допоміг

За словами джерела NBC, у Росії вірять, що американці постачають українським підрозділам зброю, щоб ті билися з росіянами в Криму

Логотип в штабквартиру ЦРУ
Логотип в штабквартиру ЦРУ / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

14 вересня на сайті NBC News з'явився матеріал авторства Кортні Кьюб (відділ розслідувань видання, висвітлює питання нацбезпеки і збройних сил) і Кена ДІЛАНЯН (той же відділ, висвітлює питання розвідки та нацбезпеки). Їх матеріал — продовження історії The New York Times про оплату російськими спецслужбами вбивств талібами американських військових в Афганістані.

У коментарі журналістам NBC News глава Центрального командування збройними силами США (CENTCOM) генерал Френк Маккензі каже, що пошук доказів існування такої програми все ще триває.

Наявних фактів, за його словами, недостатньо. Але генерал також підкреслив, що питання не закрите, збір свідчень не завершений, а сама ця історія його дуже і дуже турбує.

Тим часом обізнане джерело NBC News розповіло, як взагалі американській розвідці стало відомо про існування такої програми спецслужб РФ.

За його словами, співробітники ЦРУ провели спецоперацію. В її рамках їм вдалося роздобути деякі документи "Талібану", в яких говорилося про винагороди, що виплачуються росіянами.

Підтвердив існування такої програми і один затриманий член угруповання.

Дещо пізніше, говориться в матеріалі, ЦРУ зафіксувало проведення грошових переказів між російським ГРУ і талібами, а також з'ясувало, що високопоставлені співробітники спецслужб РФ відвідували Афганістан, а члени "Талібану" їздили в Росію.

Реклама на dsnews.ua

Один зі співрозмовників NBC News повідомив, що ряд офіцерів і аналітиків ЦРУ прийшли до висновку, що така програма винагород дійсно працює.

І ось тут раптово спливає Крим.

За словами (неназваного, відзначимо) джерела, у ЦРУ прийшли до висновку, що росіяни дану програму оцінюють як "пропорційну відповідь на озброєння Сполученими Штатами українських підрозділів, які воюють з російськими військами в Криму".

Проблема в тому, що ця пропозиція виписана таким чином, що може здатися: американці дійсно постачають зброю українцям для ведення бойових дій у Криму. І в оригіналі, тобто англійською, і при перекладі.

У Росії вважають, що США постачають зброю українським підрозділам, що борються з російськими силами в Криму
У Росії вважають, що США постачають зброю українським підрозділам, що борються з російськими силами в Криму

У Москві вже прийшли в крайню ступінь збудження. Сьогодні вранці посольство РФ у США зажадало від Вашингтона пояснень: чи дійсно американці допомагають "СБУ в організації терористичних атак проти народу Криму".

Посольство РФ вимагає від США підтвердити або спростувати інформацію про постачання українських підрозділів зброєю для "організації терактів" у Криму
Посольство РФ вимагає від США підтвердити або спростувати інформацію про постачання українських підрозділів зброєю для "організації терактів" у Криму

Пропагандистська машина Кремля, як бачимо, заробила завдяки матеріалу американського видання.

І негайно ж виникають дві версії щодо цього абзацу та публікації в цілому: або це свідоме вкидання з боку джерела або видання; або ж це банальна географічна помилка авторів/джерела — переплутали Крим з Донбасом.

Однак пропозиція, яка з урахуванням делікатністі теми, дає чималий простір для трактувань, дозволяє висунути і третю версію.

Отже, з гідним кращого застосування завзяттям спецслужби, які окупували півострів країни, регулярно звітують про вилов диверсантів і терористів, а також про виявлення схронів зі зброєю. На перевірку ці реляції виявляються фейками, проте ЦРУ з'ясовує: у Москві вважають, що плата талібам за голови американців — це пропорційна відповідь на постачання американцями українських підрозділів, які воюють з росіянами в Криму. Що також не відповідає дійсності.

Ще раз: у Москві знають, що бойових дій у Криму немає, але все ж на вигадані дії відповідають реальними вбивствами. І для прикриття через сторінку посольства РФ у США звинувачують Вашингтон у підтримці тероризму "в третіх країнах" (це в яких? В Україні, якій належить Крим, або в Росії, яка його окупувала, грубо порушивши міжнародне право?), перекручуючи повідомлення NBC News і замінюючи "бої" "терактами". Тобто одна безсоромна брехня прикривається іншою настільки ж безсоромною брехнею. В іншому випадку доведеться допустити, що у російського керівництва, яке прекрасно знає, що бойових дій у Криму немає, "адекватно відповідає" на них, замовляючи талібам відстріл "янкі". Пахне психічним розладом.

У той же час, ця публікація створює чималі незручності і для України, і для США.

Так, Крим незаконно анексований і міжнародне співтовариство, за винятком пари-трійки маргіналів, його визнає українським. Але нинішня геополітична парадигма така, що в ній варіанти з військовим звільненням Криму немає. Є тільки дипломатія.

Тому Держдепартамент, напевно, виступить зі спростуванням. Не виключено, що аналогічно доведеться це зробити і Києву. Правда, на Банковій навіть Олександру Лукашенку не спромоглися вчора якось заперечити, а що вже говорити про уявну американо-українську спецоперацію в Криму.

Тим часом кремлівська пропаганда в особі і МЗС РФ, і російських ЗМІ почала опрацьовувати цю тему, зокрема в англомовному медіапросторі.

Поки дуже обережно і сухо.

Але це справа часу. Очевидно, що вже скоро підключаться соловйови/кисельови. На ефірах зберуться пацієнти з інших палат, які знову заведуть шарманку про українських фашистів і їх американських ляльководів, які влаштовують теракти на півострові.

Навздогін російські ЗМІ — та ж "Зірка", що належить міноборони РФ, — опублікують "розслідування" про те, що на півострові насправді знайшли схованку з американськими штурмовими гвинтівками і вибухівкою С-4. І взагалі, російські спецслужби давно їх виявили, але мовчали, бо по доброті душевній не хотіли псувати настрій Дональду Трампу і вважали, що це СБУ хоче його підставити.

Російський лідер Володимир Путін тепер у дамках завдяки цій публікації. Він отримує різке загострення "кримнаша". А йому зараз, на тлі протестів на Далекому Сході і розсипаючої в регіонах "Єдиної Росії", ,дуже до речі стрибок шаленого мілітаристського патріотизму в країні.

    Реклама на dsnews.ua