• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

У Великій Британії продали в'язницю, куди наприкінці XIX століття запроторили письменника Оскара Вайлда

У Великій Британії продали територію колишньої в’язниці Редінг, де два роки відбував вирок за гомосексуальність всесвітньо відомий ірландський письменник Оскар Вайлд, а кілька років тому Бенксі намалював графіті

Реклама на dsnews.ua

Продаж 11 січня підтвердила пресслужба Міністерства юстиції Сполученого Королівства, передає "ДС".

В'язницю придбав Освітній фонд Ziran — це благодійна некомерційна організація, яка співпрацює з коледжами для розробки навчальних програм початкової та середньої школи та освітніх послуг.

Ziran попередньо запропонував організувати тут освітній центр, що надаватиме послуги місцевій громаді, зокрема музей, який розповідатиме про історію в'язниці, та виставковий простір для всіх охочих.

Ірландський письменник Оскар Вайлд у 1895 році був засуджений, як розповідає BBC, за "грубу непристойність" — фактично за те, що був геєм і мав стосунки з лордом Альфредом Дугласом. Відтак він провів у Редінгській в'язниці два роки, до 1897-го.

Останні три роки свого життя Вайлд був у вигнанні у Франції, де написав свій останній твір "Балада про Редінгську в'язницю". У творі описана страта у в'язниці.

Оскар Вайлд
Оскар Вайлд

В'язниця була побудована на руїнах середньовічного Редінгського абатства, колись одного з найбільших королівських абатств у Європі. Будівлю звели за правління королі Генріха І. Тут він і був похований у 1136 році. Узагалі на території цієї в'язниці багато руїн і поховань, як ченців давнини, так і в'язнів із часів вікторіанської епохи.

У 2013 році в'язницю закрили та законсервували. Уряд Великої Британії заявив, що хоче віддати територію під житлову забудову. Але у 2019-му один із потенційних покупців відмовився брати участь у тендері. Він хотів побудувати тут готель і багатоквартирні будинки, але отримав інформацію, що йому навряд дозволять забудувати історичну територію.

У 2016 році в'язниця відкрилася для відвідувачів. Там організували виставку проєкту Artangel, де презентувалися роботи таких митців як Марлен Дюма, Роберт Гобер, Нан Голдін, Стів Маккуїн та Ай Вейвей. На експозиції були оригінальні дерев'яні двері камери Оскара Вайльда. Їх тоді виставили у тюремній каплиці.

Як розповідає The Guardian, у 2021 році вуличний художник Бенксі намалював на одній зі стін Редінгу в’язня, що тікає, та запропонував продати свій мурал, який оцінюється у понад 12 млн доларів. Бенксі хотів зібрати кошти, щоби переобладнати в'язницю на мистецький комплекс.

Мурал Бенксі на стіні Редінгської в'язниці. В'язень тікає з друкарською машинкою — символом вдячності за творчість Оскара Вайлда, який був тут ув'язнений, Велика Британія, 5 березня 2021
Мурал Бенксі на стіні Редінгської в'язниці. В'язень тікає з друкарською машинкою — символом вдячності за творчість Оскара Вайлда, який був тут ув'язнений, Велика Британія, 5 березня 2021
Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua