• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.3
Спецпроєкти

Балтійський ва-банк. Чи може Кремль розпочати війну на два фронти

Сьогодні Москва демонструє готовність розв'язати військовий конфлікт із країнами Балтії, але одночасно розповсюджує і версії про можливий удар або по Польщі, за її допомогу Україні, або по Литві, заради "Сувалкського коридору" з виходом до Калінінграда. Переміщень військ, які говорять про підготовку до таких ударів, не наголошується. Більше того, Москві нема чого переміщати. Іншими словами, це блеф – але в чому його зміст? І чи є в московських погрозах щось, крім блефу?

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

У МЗС РФ, 6 лютого, викликали тимчасових повірених Латвії, Литви та Естонії у зв'язку з відсутністю "належної реакції влади" їх країн на "неодноразові звернення російської сторони гарантувати безпеку на виборах президента Російської Федерації у березні цього року". Крім висловлювання московського невдоволення, дипломатам доручили передати до своїх країн вимогу "вжити всіх необхідних заходів для забезпечення безпеки виборців, а також співробітників посольств РФ у період голосування". Як загрозу (як без неї, це ж кацапи!) пообіцяли "серйозні протести" російських громадян у цих країнах, якщо їм створять "труднощі" в ході "проведення виборів".

"У разі продовження саботажу будемо діяти рішуче у двосторонньому контексті та в міжнародних структурах, покладаючи відповідальність на владу держав Балтії за таку позицію", — заявили гопники з МЗС РФ.

Росія готує провокації

Залишимо осторонь маячні формулювання кацапських "дипломатів", які погано знають літературну російську мову, і зісковзують на звичну феню. Сенс їхніх загроз є очевидним: Москва готує провокації за участю громадян Росії, яких ще не позбавили ВНЖ у цих країнах, або з подвійним громадянством. Ці засланці, які хронічно тужать за істинно-православними російськими сортирами та просоченими сечею ліфтами, але не бажають переїжджати до Росії, повинні влаштувати протести під приводом неможливості проголосувати на фейкових "виборах Путіна". Звичайно, як завжди в таких випадках, вони попросять Путіна ввести війська. Малоймовірно, що ці провокації стануть приводом для будь-яких дій з боку Москви, але приводом для загроз, озвучених на різних рівнях, вони стануть поза сумнівом.

При цьому європейські країни вже припустилися помилки, виявивши слабкість: вони дозволили московитам відкрити дільниці для голосування в їхніх посольствах — а хтось, мабуть, і в консульствах, де вони ще збереглися. Зокрема, Естонія дозволила відкрити на своїй території ділянку в посольстві РФ у Таллінні – одну на всю країну, але для провокації цього цілком достатньо. Подібна ситуація, ймовірно, і в інших європейських країнах, включаючи Латвію та Литву. Тут справа не в числі дільниць, а у факті визнання того, що Росія може проводити у своїх гадюшниках посольствах та консульствах якісь вибори, а влада приймаючої країни визнає їх саме за вибори, а не, наприклад, за збирання копрофагів.

У Москві ж, бачачи, що країни НАТО дають слабкість – а такі кроки московити здатні витлумачити лише як слабкість, почали посилювати натиск. Завдання очевидне: тримати країни колишнього Соцтабору у напрузі, змушуючи безладно витрачатися на заходи безпеки в ситуації, коли удару буде завдано невідомо звідки і коли.

Поведінка московських дипломатів – класичний гопницький стиль, розрахований на психологічне придушення простого громадянина, який настільки звик грати за правилами, що робить це просто на рефлексі. І продовжує робити навіть у ситуації, коли відмороженість його візаві не викликає сумнівів. Але потурання таким рефлексам у спілкуванні з гопником незмінно веде до програшу, на що, власне, гопник і розраховує. Переграти гопника, причому найчастіше навіть не доводячи справу до прямого конфлікту, можна одним способом: переконливо демонструючи йому ще більшу відмороженість. Ключове слово тут — "переконливо". Дешеві імітації гопник розкусить – ці хлопці непогані психологи, хоч і в досить вузькій області.

Реклама на dsnews.ua

Як правильно вести справи з Кремлем

Зрозуміло, дипломатичним відомствам країн Східної Європи, щодо яких МЗС РФ поводиться з особливим хамством, у повній впевненості, що не нарветься на жорстку відсіч, видніше, як будувати відносини з Москвою. Все, що буде сказано нижче – особиста думка автора. Яка, втім, могла б стати основою пропозицій, зроблених українським МЗС, в частині загальної лінії поведінки цілої групи країн стосовно Москви, що розхамилася від безкарності.

Отже, перше та головне. Гопник зовсім не відморожений, він лише грає у відморозку. Насправді він обережний і розважливий. І ніколи не йтиме на прямий конфлікт, не придушивши об'єкт нападу психологічно. Тому перше правило: підвищувати ставки ще більше, ніж це робить гопник. Друге: не залишати гопнику слабких місць, які він намагатиметься перетворити на плацдарм, закріпившись на ньому.

Наприклад, адекватна відповідь на виклик дипломатів, про яку йшлося на початку статті, могла б включати такі кроки:

- Негайне відкликання кожної з країн дозволів на відкриття виборчих дільниць, у зв'язку з неможливістю забезпечити їхню безпеку. З прямою вказівкою на те, що громадянам Росії найкраще голосувати на російській території. Натяк на те, що ще найкращим рішенням буде переїзд до Росії на ПМП теж не буде зайвим.

Звичайно, втрутитися в роботу посольства влада приймаючої країни не може. Посольство може відкрити на території все, що завгодно: від виборчої дільниці до Макдональдса з клоунами або контактного зоопарку (ця пропозиція про зоопарку обов'язково має бути присутня в тексті офіційної відповіді). Але влада країни перебування також має право не дозволяти проводити у себе на території будь-які вибори, а отже, не визнавати їх проведення в посольстві, і нічого, у зв'язку з цим, нікому не гарантувати. Натомість вони можуть перейматися тим, щоб у період так званих виборів, які проводяться на території Росії, деякі зовнішні сили не зробили б протиправних дій щодо російських дипломатів. У зв'язку з цим на час "виборів", з 15 по 17 березня, на вході в посольство РФ можуть бути введені особливі заходи безпеки. Рамка, відеофіксація, особливо ретельна перевірка документів у всіх вхідних, фіксація часу входу та виходу. Як бонус — зняття відбитків пальців, у тих, кого вважатимуть підозрілим. Все це — виключно з метою безпеки, і у відповідь на пряме прохання МЗС РФ, а також відповідно до законів країни, що приймає.

- Далі, могло б бути винесення на рівень ПАРЄ від делегацій кількох країн (треба ж отримати від цієї організації хоч якусь користь!) проекту резолюції щодо ставлення до виборів у Росії. Точніше, про їхнє невизнання виборами – причин тут стільки, що особливо шукати нічого не доведеться. З цією ініціативою цілком могла б виступити і Україна, запропонувавши підтримати винесення цієї резолюції на голосування всім охочим. Тобто пройде чи не пройде резолюція — питання окреме, але список тих, хто підтримає, вже буде в активі.

Подальші дії також цілком очевидні: заклик до невизнання результатів виборів у Росії лише на рівні парламентів. Про це давно говорять, але якось глухо, а потрібне офіційне звернення на одному чи кількох міжнародних майданчиках. У суміжних з Росією країнах — скасування подвійного громадянства щодо Росії, з пропозицією визначитися протягом року, і з позбавленням громадянства тих, у кого через рік виявиться російський паспорт. Цей крок теж слід обґрунтувати не репресіями, а виключно турботою про безпеку росіян, яким краще жити в межах Російської Федерації, далеко від чужих спокус. Тут навіть нічого вигадувати не доведеться — можна просто переписувати абзацами виступи Путіна або пости Медведєва. Таке цитування дуже важливо в тому плані, що з кацапами обов'язково потрібно вести діалог, але зрозумілою їм мовою. Так, коли Медведєв вкотре напише у своєму Х про ядерний удар по Заходу, потрібно не відмахуватися від цього, як від свідомого марення, а масово викликати російських послів для пояснень. Зрештою, Медведєв, хоч і перебуває блазнем за Путіна, все ж обіймає офіційну посаду заступника голови Ради безпеки. Після цього, узагальнивши відповіді послів, не завадить провести і конференцію експертів, хоча б на рівні НУО, з обговоренням того, яким у разі ядерного удару з боку РФ може бути удар відплати, що при цьому від Росії залишиться, і чому завдати їй максимальні збитки будуть правильним рішенням з усіх точок зору. Іншими словами, є речі, які завжди потрібно сприймати зі нудною серйозністю, без тіні зовнішнього прояву гумору, та відповідати також на повному серйозі. Це буде найкращим, і найефективнішим способом тролінгу у відповідь.

Чому все це ще не робиться – загадка. Ймовірно, тому, що немає ініціатора, який виступив би з такими пропозиціями, причому у формі документа, який системно окреслює загальний комплекс заходів, до яких може приєднатися будь-яка країна, яка бачить небезпеку в російських загрозах. А до розробки такого документа, окрім фахівців з міжнародного та дипломатичного права, слід, в обов'язковому порядку, залучити психологів, які спеціалізуються в галузі кримінальної психології. І не просто залучити, а ясно заявити про це як про міру, необхідну для кращого розуміння реальних намірів МЗС РФ.

Той, хто думає, що такі дії можуть спровокувати війну на новому ТВД, просто не розуміє, що являє собою Росія і як вона влаштована. Кремль не готовий сьогодні ні до війни на два фронти, ні до захоплення однієї із суміжних територій країн НАТО. Але він може ризикнути на це, якщо відчує слабкість. Тут саме той випадок, коли найжорсткіша відповідь – завжди найкраща, а ще потім непогано б додати і в морду. Головною ж гарантією ненападу з боку Кремля на жодну з суміжних із ним країн сьогодні є продовження українського спротиву. Тож будь-які заклики до перемир'я на українському фронті, у будь-якому вигляді та під будь-яким приводом – пряма підстава країн Східної Європи під російський удар.

Тут все цілком очевидно: уклавши перемир'я в Україні, Москва отримає війська, які у зв'язку з їхньою кримінальною специфікою не можна залишати незадіяними. Вони миттєво розкладуться у такому стані, а частково просто розбіжаться зі зброєю. Такі орди потрібно швидко демобілізувати, або знову кинути в бій, інакше вони вийдуть з-під контролю.

Це означає, якщо бої в Україні будуть поставлені на паузу, то нова війна стане неминучою. У реальних розкладах це майже напевно буде проксі-війна маріонеткової Білорусі проти Литви, щоб пробити Сувалкський коридор, а також протестувати на Білорусі, яку Москві не шкода, здатність НАТО реалізувати П'яту статтю свого Статуту. Мирна пауза становитиме не більше 2-3 місяців: рівно стільки, щоб переодягнути частину російської армії у білоруську форму та провести мобілізацію в Білорусі. Якщо відповідь НАТО буде нерішучою, Москва може вступити у війну, підтримавши Мінськ. Якщо від білоруської армії полетять шматки, Путін і Лавров натягнуть на себе маски миротворців.

Але краще все ж таки не доводити справу до таких крайнощів, і максимально жорстка відповідь на витівки російського МЗС — найкраща профілактика нової війни, зі збільшеною кількістю залучених до неї сторін. У такій профілактиці немає нічого складного. Потрібно просто не створювати для Москви спокус зіграти ва-банк, негайно припиняючи будь-які її спроби домогтися психологічного контролю за ситуацією.

    Реклама на dsnews.ua