• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

Слідом за Порошенка. Як Кремль буде розхвалювати зустріч Путіна з Трампом

Мета американського истеблишшмента - виключити будь-яку можливість спонтанності, оточивши червоними прапорцями обох – і свого президента, і російського
Реклама на dsnews.ua

Першим офіційно визнавши, що зустріч президентів Дональда Трампа та Володимира Путіна на полях саміту G20 в Гамбурзі таки відбудеться, Білий дім зробив Кремлю чималу послугу. Вчорашня заява радника з національно безпеки Герберта Макмастера на цей рахунок не лише поклало кінець інтризі, але і дозволило Москві зберегти обличчя. Як мінімум, у внутрішньому інформпросторі: справедливості заради треба визнати, що підігрівання очікувань громадськості подією, якого влада не може гарантувати, що не кращим чином позначається на їх імідж, навіть якщо це подія трапляється. У Києва досить тривала історія подібних проколів, і недавній візит в Овальний кабінет Петра Порошенка - вельми наочна її ілюстрація (епопею з ЗВТ і безвизом можна не згадувати).

Інформаційний фон навколо майбутньої зустрічі створював враження дуелі нервів між Вашингтоном і Москвою ще з лютого. Останній раунд, що почався два тижні тому, дає, втім, досить повне уявлення про всю історії. Коментуючи візит Порошенка в Білий дім, путінський прес-секретар Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі не збираються влаштовувати перегони" за зустріч з Трампом. На минулому тижні, за словами прес-секретаря Білого дому Шона Спайсер, питання залишалося не узгодженим. Пєсков, в свою чергу, взагалі заявив, що ніякої підготовки зустрічі не ведеться, хоч і обмовився, мовляв, при бажанні все можна узгодити без проблем.

Макмастер ж фактично визнав: Білий дім не менш Кремля зацікавлений у зустрічі. Це, зрозуміло, не секрет - але головне тут саме в офіційності цього визнання. Москва відреагувала одразу. Пєсков процитував сказане їм же ще в лютому: "Так чи інакше на полях (G20) зустрінуться. Ми вже про це говорили". Що, загалом, має виражати впевненість, що все йде за планом - російському планом.

І з цим пов'язаний другий принциповий нюанс - заява Макмастера виглядає як поступка ініціативи: тепер Москва може "крутити" тему на свій розсуд - аж до шантажу зривом першого контакту (принаймні, в теорії) в разі, якщо щось піде не так. Це малоймовірно, але не неможливо: напередодні зустрічі американський істеблішмент наполегливо прагне утримати свого президента в узді.

В той же день, коли Макмастер анонсував зустріч, Сенат США обійшов процедурні проблеми, які блокували розгляд Конгресом законопроекту, який впорядковує і розширює санкції проти Росії, а також виводить питання про їх скасування з компетенції президента. Лідер демократів в Сенаті Чак Шумер звернувся до колег у Конгресі із закликом негайно (тобто, до того, як відбудеться зустріч) проголосувати за ухвалення закону. Що, загалом, нескладно, враховуючи міжпартійний консенсус з цього питання. Але подібний хід серйозно звузить Трампу поле для маневрів.

Це, власне, і є метою американського глибокого держави: виключити будь-яку можливість спонтанності, оточивши червоними прапорцями обох - і американського президента, і російського. Перший занадто часто і занадто красномовно висловлював намір поліпшити відносини з Росією - і не схоже, що відмовився від нього навіть на тлі розслідування ФБР зв'язків свого оточення з Кремлем в контексті втручання останнього у виборчий процес. Що до другого - загалом все очевидно. І навіть якщо не згадувати про те, що всі 17 американських розвідувальних служб єдині в думці щодо замовників цих кібератак, прямих загроз які дії Москви є американським інтересам вистачає по всьому світу. Так що агресор не повинен отримати такі бажані договірняк і розмін. Ту саму "велику угоду", про яких так любить просторікувати Трамп.

Невипадково Макмастер обійшовся мінімумом інформації. Власне, крім того, що зустріч відбудеться, він не сказав нічого. "Конкретної порядку денному немає, - заявив він. - Насправді це буде те, про що президент хоче поговорити".

Реклама на dsnews.ua

Проблема в тому, що у Путіна вона, по всій видимості, буде. Як мінімум, йому потрібна розмова на рівних. І бажано - про спільні проблеми, а не про те, хто їх створює. Імпровізації ж Трампа в прагненні зробити перше сприятливе враження можуть вийти боком. Тому і політична, і бюрократична машини зараз працюють над мінімізацією можливих ризиків. Зокрема, роблячи зустріч, наскільки можливо, малозначної і малообязывающей - практично на бігу і, ймовірно, без зайвої конфіденційності. В общем-то, через те, що спецпрокурор Роберт Мюллер ще не завершив слідство, у такому форматі повинен бути зацікавлений і сам Трамп, хоч би симпатичний йому не був Путін і як би він не рвався відстоювати перед законодавцями право на власні рішення.

Так що з великою часткою ймовірності ця зустріч розчарує і американських "яструбів" (а також тих, хто розраховує на підтримку США), та російських "голубів" (по суті - ті ж "яструбів", тільки кілька зголоднілих). Трамп не стане відчитувати Путіна, Путін не стане капітулювати перед Трампом. Буде світська бесіда, а брак драматизму в ній компенсує ряд ретельно зрежисованих незручних моментів. Їх-то піарники і піднесуть як великі перемоги. У цьому зустріч Трамп-Путін стане копією зустрічі Трамп-Порошенко. І це, мабуть, єдине виправдання бредового аргументу Банковій. Того самого, яке стало практично мемом - "зате раніше Путіна".

    Реклама на dsnews.ua