• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Айова задає тренд? Трамп — абсолютний фаворит у гонці республіканців

Незважаючи на спроби усунути Трампа від участі у висуванні кандидатів через суд, що робляться у ряді штатів, він залишається найпопулярнішим, і, як наслідок, найвірогіднішим кандидатом від Республіканської партії, з величезним відривом від усіх конкурентів.

Реклама на dsnews.ua

Демократи поки що вичікують, залишаючись у непублічній тіні.Втім, найімовірнішим, і, по суті, єдиним кандидатом від Демократичної партії залишається президент США Джо Байден.

Результати

У ході кокусів, що відбулися увечері у понеділок, 15 січня, було подано понад 110 тис. голосів. З них за Дональда Трампа — 51,0%, за губернатора штату Флорида Рона ДеCантіса — 21,2%, за колишнього постпреда США при ООН Ніккі Хейлі — 19,7%, за бізнесмена Вівека Рамасвамі — 7,7%. Три решту кандидатів набрали менше 1% кожен. Рамасвамі вже зняв свою кандидатуру, заявивши про подальшу участь у передвиборчій кампанії на підтримку Трампа. Хитромудрий стартапер безперечно мітить у пару з Трампом, у віце-президенти.

Хто за що голосував

Кокуси та праймеріз — два способи, якими партії, які беруть участь у президентських виборах, висувають депутатів від штатів на федеральні (національні) партійні з'їзди. Саме там, на федеральних з'їздах, і відбувається висування кандидатів у президенти від кожної з партій. Кандидати в депутати на федеральний з'їзд утворюють усередині кожної із партій групи підтримки кожного з кандидатів у кандидати від партії на президентських виборах. Голосуючи за одного з потенційних кандидатів у президенти, учасники попередніх виборів визначають, скільки місць у квоті від кожного штату дістанеться команді, яка підтримує кожного з таких кандидатів. Чим більше голосів буде подано за даного кандидата, тим більша частина групи його підтримки поїде на федеральний з'їзд як делегати.

При цьому, прибувши на федеральний з'їзд, будь-який делегат, направлений туди за квотою одного з кандидатів, може передумати та проголосувати за іншого кандидата – і його голос без жодних проблем буде зарахований. Звичайно, це може завдати шкоди його репутації в очах тих, хто висунув його до групи підтримки саме цього кандидата, але не більше.

Реклама на dsnews.ua

Такий порядок висування обесмислює судові заборони, які намагаються виставити Трампу в окремих штатах. Трамп вже висунутий в Айові, а отже, увійшов до федерального списку кандидатів. Тепер, навіть якщо суди решти 49 штатів заборонять йому висуватися, кожен у своєму штаті, а суд штату, де намічено федеральний з'їзд заборонить йому висуватися і на ньому — на території штату, ніщо не заважає провести федеральний з'їзд в Айові, де заборон на висування Трампа немає і вже не буде — і обрати його кандидатом від партії на федеральні вибори. Заборонити Трампу висуватися на федеральному рівні у будь-якому зі штатів може, теоретично, лише Федеральний Верховний суд. Але на практиці цього ніколи не станеться, з багатьох причин. Не буде і тотальної заборони у більшості штатів. Таким чином, спроби заборонити Трампу висуватися на рівні окремих штатів, навіть якщо частина з них буде успішною — лише форма психологічного тиску, що чиниться на нього, і на його прихильників. Це теж серйозно, оскільки американські вибори залежать від багатьох чинників, і позиції кандидатів дуже чутливі. Але жодні судові заборони не матимуть характеру, що виключає участь Трампа у федеральних виборах.

Повернемося тепер до процедури початкового висунення. Отже, вона проводиться двома способами: кокуси та праймеріз.

Праймеріз проводяться державою і організовуються точно як вибори, але з більшим числом кандидатів у бюлетені. Виборці голосують або особисто, на виборчих дільницях, або поштою протягом дня голосування. У більшості штатів у ході саме праймериз, які можуть бути одно- і багатопартійними. А ось кокуси – вже суто партійний захід, і він вимагає особистої явки кожного, хто голосує. Участь у них може будь-який бажаючий, зареєстрований як виборець у цьому штаті. Айова, за традицією, що склалася з 1972 року, проводить кокуси першою серед усіх штатів США. А перші праймеріз, так само, за традицією, проводитиме Нью-Гемпшир, і цього року вони пройдуть там 23 січня.

Зареєстровані виборці, які вирішили брати участь у кокусах, приходять у призначений час – як правило, увечері, якщо це робочий день, на одну з дільниць, залежно від місця реєстрації. Саме в Айові таких ділянок 1600. Їх зустрічають представники кандидатів, кожен із яких після початку зборів вимовляє коротку промову. Потім відбувається голосування. Підрахунок голосів іде виборчими округами, в Айові їх 99.

Що вирішують кокуси в Айові на федеральному рівні?

По суті вони не вирішують нічого. Айова направляє на Республіканський федеральний з'їзд у Мілуокі всього 40 делегатів, що становить 1,6% від загальної кількості. Достовірного прогнозу про результат федерального з'їзду ні перші кокуси, ні перші праймеріз не дають. Наприклад, Майк Хакабі у 2008 році та Тед Круз у 2016 році виграли в Айові республіканські кокуси, але від Республіканської партії були висунуті Джон Маккейн та Дональд Трамп. Від кокусів в Айові до висування на національному з'їзді дійшов лише Мітт Ромні у 2012 році. Рональд Рейган у 1980 та Джордж Буш-старший у 1988 також програли кокуси в Айові.

Так само справи і з демократами: Піт Буттіджич у 2020 році виграв кокуси в Айові, а Джо Байден посів лише четверте місце. З моменту створення у 1972 році традиції проводити в Айові перші кокуси лише три кандидати, які здобули на них перемогу, стали у підсумку президентами: демократи Джиммі Картер у 1976 році та Барак Обама у 2008, а також республіканець Джордж Буш-мол. в 2000.

Значимість перших кокусів у тому, що вони дають кандидатам можливість зорієнтуватися у ситуації, і ухвалити рішення про доцільність продовження боротьби своє висунення. Ось, Рамасвамі вирішив зійти з гонки, вважаючи її продовження безперспективним для себе

А що відбувається у демократів?

Демократична партія має іншу ситуацію: її представник сидить у Білому Домі і має намір балотуватися на наступний термін. Як наслідок, демократи в Айові також провели збори у понеділок, але провели їх як збори партійного активу, на яких було висунуто єдину команду делегатів від Айови на федеральний з'їзд. За кандидатів від демократів виборцям було запропоновано проголосувати поштою. Результати голосування будуть озвучені під час супервівторка 5 березня. Так само прихильникам Демократичної партії буде запропоновано проголосувати і в Нью-Гемпширі. Вперше участь у праймеріз демократи візьмуть лише у Південній Кароліні, і в Неваді, 3 та 6 лютого відповідно. Причина проста: саме ці штати їм найбільш цікаві як електоральний барометр перед супервівторком. При цьому республіканці проведуть у Неваді кокуси 8 лютого і окремі від демократів праймеріз 24 лютого в Південній Кароліні.

Фактор погоди та стійкість виборців

В Айові в понеділок було до – 30 за Цельсієм, з вітром та сніговими заметами на дорогах, тож до ділянок дісталися не всі. Про стійкість електорату кожного з кандидатів можна судити з розбіжності відсотка поданих на кокусах голосів та їхньої підтримки, встановленої в ході останнього перед кокусами опитування. Прибічники Трампа, і, особливо, ДеСантиса виявилися стійкими: 51% проти 48% Трампа і 21,2% проти 16% ДеСантиса. А результати Хейлі та Рамасвамі порівняно з опитуваннями трохи з'їхали вниз: 19,7% проти 20% та 7,7% проти 8%

Загалом уже зрозуміло, що всередині Республіканської партії у Трампа серйозних конкурентів немає. Для ілюстрації цього висновку — результати кокусів в Айові 2016 року:

Трамп їх програв, але з відривом від лідера Теда Круза всього на 3,3%. А зараз розрив між Трампом та ДеСантісом становив 29,8% на користь Трампа.

Чекаємо на результати праймеріз у Нью-Гемпширі, але навряд чи там будуть сюрпризи. Хіба на друге місце вийде не ДеСантіс, а Хейлі, але це не має великого значення.

    Реклама на dsnews.ua