Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Голова НБУ стала головною загрозою для рейтингу Порошенка

Вторник, 16 Сентября 2014, 10:07
Ще тиждень тому головним ворогом рейтингу Порошенка був міністр оборони Гелетей. Зараз, під час перемир'я, на перший план виходить Валерія Гонтарєва

Фото: president.gov.ua

Про ситуацію на фінансовому ринку країни, можна говорити лише в найчорніших фарбах. 10 із 15 найкрупніших банків не змогли пройти стрес-тест, що в перекладі на людську мову означає, що вони знаходяться на грані краху. При цьому стрес-тест не пройшов жоден(!) державний банк. Все це говорить про те, що вся наша банківська система знаходиться на грані краху. І якщо два тижні тому можна було прогнозувати обвал третини банків, то сьогодні може завалитися до 70% всіх банків країни.

Паралельно, треба чітко розуміти, що валюта в країну не повертається. Експортери, не зважаючи на всі проблеми з податковою, роблять все від себе залежне, щоб не заводити гроші в країну. Чому? Тому, що тут вони мають продати всю валюту, але потім купити її вони просто не зможуть. Чому? Тому що є ще одна проблема, яка окреслилася в останні тижні - у нас утворився чорний курс валют, який в середньому на дві гривні відрізняється від офіційного. І тут треба також чітко говорити, що цей чорний ринок хтось "кришує" і працює на його зміцнення. Простіше кажучи, всі ці фактори - це пряме повторення початку 90-х, коли існувала тіньова фінансова система в країні. До чого це призвело? До гіперінфляції і різкого збагачення 10-12 сімей.

НБУ робить вигляд, що контролює процес. Хоча сьогодні, Нацбанк не контролює навіть процес вільного падіння банківської системи

Що робить зараз Нацбанк? Перш за все вся система продажу валюти перейшла в ручний режим. Ця схема свого часу, як короткотермінова спрацювала в 2004 році, коли Яценюк де-факто, саме так керував НБУ. Але вся проблема полягає в тому, що тоді цей період був короткотерміновий і економіка була на підйомі. Справді, так можна збити спекулятивний попит, але тільки в тому випадку, коли далі ми розуміємо, що економіка йде вгору і є програма розвитку цієї самої економіки. Сьогодні ж тактика "відтягнутого попиту" несе глобальну загрозу уже в середньостроковій перспективі. Ми попадаємо в замкнене коло: економіка не працює, банки не можуть обслуговувати депозити за надвисокими ставками, НБУ продовжує затискати банки. Таким чином виникає ситуація, коли фактично всі банки знаходяться в дефолтному чи напівдефолтному стані. А НБУ робить вигляд, що контролює процес. Хоча сьогодні, Нацбанк не контролює навіть процес вільного падіння банківської системи. Більше того, вже зараз стало зрозуміло, що регулярні зустрічі голови НБУ з керівниками найкрупніших банків є фількіною грамотою. Реальних механізмів виходу з банківської кризи керівник НБУ не може запропонувати. У Гонтарєвої просто немає ані реального плану, ані навіть бачення куди рухатися далі.

Чи є вихід з кризи? Очевидно, що так. При цьому перший крок в вирішенні цієї проблеми лежить в комунікаційній площині. НБУ сьогодні не веде діалог з урядом. Сьогодні неможливо намацати шляхи виходу з кризи без комунікації на рівні керівника НБУ, міністрів фінансів, економіки, керівників податкової, митниці та силовиків. Власне, керівники всіх цих відомств повинні зібратися разом, щоб розпочати розробляти план виходу з кризи.                                                                                                Фото: bmsk.ru

Щодо практичних кроків, які потрібно зробити, то очевидно, що треба йти на неординарні кроки. Якими можуть бути ці кроки?

1. Необхідно реструктурувати зобов'язання юридичних та фізичних осіб на 5-10 років. Слід зазначити, що такий підхід дасть стимул підприємствам продовжити працювати. Інакше вони просто нічого не заплатять і підуть в банкрутство.
2. Іпотечні кредити, які зараз є найбільшим головним болем населення, треба реструктурувати як мінімум на 5 років.
3. Максимальна ефективна ставка за діючими кредитами має бути встановлена на рівні не віще облікової ставки НБУ (зараз 12,5%). Максимальна ставка по депозитах не може бути вищою ніж облікова ставка НБУ. Таким чином, ми автоматично дозволимо банкам, юрособам та населенню перезапустити банківську систему.
4. Має бути докорінно змінена система рефінансування банків. Зараз по суті вся банківська система перетворюється в фінансову піраміду. Якщо раніше в банківській системі основним донором були фізособи та зовнішні запозичення, то сьогодні ці джерела зникли. Єдиним реальним донором може бути НБУ та Мінфін, які мають допомогти банкам замістити відтік депозитних коштів через ефективне рефінансування. При чому сьогоднішні 19%, під які дається рефінансування - лише прискорюють створення загальнонаціональної фінансової піраміди.
5. Держава має ініціювати створення кількох масштабних інфраструктурних проектів, які б вдихнули життя в економіку країни.
6. Будь-яка людина в країні має розуміти, що існує правило невідворотності покарання за порушення законів.

Cьогодні керівництво НБУ, на жаль, займає позицію страуса, очікуючи, що ситуація сама розсмокчиться

Саме ці міри треба втілити в життя якомога швидше. Бо сьогодні керівництво НБУ, на жаль, займає позицію страуса, очікуючи, що ситуація сама розсмокчиться. Відсутність координації з урядом призводить до того, що всі кивають один на одного, а економічна ситуація різко погіршується.

І нарешті, останнє. Якщо керівник НБУ продовжить політику "нічогонероблення" і гривня буде падати такими темпами як зараз - це не зможе не вплинути на рейтинг Порошенка і його партії. І судячи з усього, курс гривні, разом з ситуацією на Донбасі, стане головною фішкою всіх критиків Порошенка.

По матеріалам Еспресо