Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому Путін й далі триматиме армію на наших кордонах

Среда, 21 Мая 2014, 19:45
Експерти впевнені: російських військових ще довго будуть відводити лише на словах. Бо відвід військ для господаря Кремля рівноцінний визнанню поразки

Влада РФ заплуталась у власній брехні щодо перебування своїх військових на кордоні з Україною. Сьогодні вранці Міністерство оборони сусідів заявило, що армійські підрозділи Росії, які все ще "проходять навчання" у Бєлгородській, Брянській та Ростовській областях, повернуться у місця постійної дислокації до 1 червня. Через кілька годин президент Росії Володимир Путін стверджує, що його армія вже відведена від кордонів нашої держави. А НАТО і ЄС, представники яких доводять протилежне, господар Кремля порадив "роздивитися краще". Відтак, чергове коло епопеї з відведенням військ, коли влада РФ обіцяє дати відповідні вказівки, але при цьому нічого не робить, знову замкнулося. "ДС" поцікавився прогнозами вітчизняних військових експертів щодо того, чи можна вірити словам Путіна цього разу.

На думку заступника директора інформаційно-консалтингово агенства "Дефенс експрес" Валерія Рябих Москва і цього разу, швидше за все, говорить неправду. "Це вже четверта чи навіть п'ята заява про відведення російських військ від кордонів з Україною", - нагадав експерт. А останню таку обіцянку Рябих пов'язує з візитом російського президента до Китаю, де він, серед іншого, зустрічався і з генеральним секретарем ООН. "Тобто, це робилося для створення позитивного фону цього візиту. Можливо, таким чином російський президент хотів продемонструвати мирний настрій по відношенню до нашої держави", - допускає аналітик. Але, нічого спільного з реальними намірами Москви такі заяви не мають, впевнений Валерій Рябих.

"Ми є свідками політико-військової операції, яку зараз реалізує РФ. Це війна нового типу, коли звичайні засоби збройної боротьби не є визначальним фактором, натомість основний акцент робиться на інформаційній площині", - пояснює експерт. Застосування ж військових підрозділів, на його думку, здійснюється для створення інформаційних приводів і маніпуляцій, вигідних Кремлю.

"Цілі цієї гри, як ми бачимо, постійно змінюються, в залежності від реакції, як української влади, так і світового співтовариства. Спочатку планувалося повернення нашої країни в зону впливу Росії повністю, потім лише Донбасу, але, бачимо, що і це зараз не спрацьовує. Тому, невдовзі можемо побачити новий план, від якого і залежатиме, наскільки довго російські військові перебуватимуть на наших кордонах", - підсумував експерт.

Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова, також не вірить словам російського президента. "Довга історія наших стосунків з Росією показує, що не можна вірити ні словам, ні діями Кремля. Власне, це підтверджує і хронологія поточного конфлікту, зокрема анексія Криму та публічне ставлення команди Путіна до подій на сході України", - пояснює Мельник.

"Не можна виключати, що війська таки будуть відведені, адже не можна довгий час утримувати стільки солдат в полі без конкретних завдань. Це їх деморалізує. Крім того, значна їх частина - це призовники, а зараз наступає пора демобілізації. Але основним мотивом такого кроку, якщо він буде зроблений, стане відсутність подальшого сенсу проведення "навчань" на нашому кордоні", - говорить Мельник.

Не схильний вірити владі Росії щодо відведення військ і Вадим Гречанінов, президент Атлантичної ради України. "Путіну не можна вірити взагалі", - підкреслив експерт, "тим більше зараз, після доволі невдалого візиту в Китай, де президент Росії багато чого віддав, наприклад газ по низькій ціні і право на розробку газових родовищ китайськими компаніями, але фактично нічого не отримав взамін". Гречанінов визнає, що дії Кремля можуть створити враження, що Росія йде на поступки. Це, зокрема, невизнання псевдореферендуму в Донецьку. "Але, швидше за все, це лише прикриття, натомість Москва вичікує щоб нанести наступний удар по Україні", - прогнозує Вадим Гречанінов. Який це буде удар, - каже експерт, можна буде гадати, зокрема, по тому, чи визнає Кремль результати виборів нового президента. Ще один момент, через який Росія не хоче відводити війська від кордонів з Україною, вважає Гречанінов, фінансовий. "Хоча утримання військ на наших кордонах обходиться Москві дуже дорого, це мільйони доларів, але якщо відвести, а потім знову перекидати назад, то буде ще дорожче", зазначив Гречанінов.