Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чому у Порошенка тягнуть з ратифікацією договору з ЄС

Пятница, 1 Августа 2014, 11:01
Останній акорд у боротьбі українців за асоціацію з Європейським Союзом партія Президента використає як наріжний камінь своєї передвиборної кампанії

Скорочення передвиборної кампанії до 45 днів означає, що політтехнологи майбутніх учасників перегонів не особливо заморочуватимуться новими ідеями. Дійсно, пропонувати громадянам манну небесну у той час, коли проти України триває війна, повна дурня. То ж кандидати використовуватимуть злободенний набір передвиборчих кліше: люстрація, боротьба з корупцією, АТО, відбудова Донбасу... "ДС" вирішила проаналізувати, яка з політсил на чому піаритиметься у найближчі місяці.


Пропрезидентська партія "Солідарність": в ЄС за 10 років

На вибори партія Петра Порошенка йде з високим рівнем довіри. То ж політтехнологам цієї політсили головне - не зашкодити. Пропрезидентська партія позиціонуватиметься як партія переможців. Але для цього принаймні треба до дня виборів вичистити Донбас від російських бойовиків і почати там відбудову. Інакше виліпити образ переможця буде складно. У залежність від цієї проблеми, очевидно, і потрапила ратифікація й імплементація договору про асоціацію з ЄС. Ці процедури можна було провести вже давно, проте на фоні військових проблем ефект від них втратиться. Тому Президент має дати таку обіцянку громадянам, яка залишиться в їхній пам'яті надовго. Наприклад, разом зі своєю партією привести Україну до повноправного членства в ЄС за 10 років.

Було б дуже добре, якби цей ефектний хід посилився судовим процесом над організаторами й виконавцями злочинів проти мирних мітингарів на Майдані. Проте, судячи з передачі на дослідування справи Попова-Сівковича і відмови влади від кримінального переслідування колишніх високопосадовців з близького оточення екс-президента Януковича (Андрія Клюєва, Сергія Льовочкіна та ін.), якщо когось і посадять, то це будуть поодинокі "беркутівці", один-два прокурори, і, може, стільки ж суддів.

Партія "УДАР": перемога в Києві вилазить боком

Тут справи не зовсім кепські, але й на райдужні. Якщо партія Віталія Кличка піде на вибори самостійно, а не в блоці з "Солідарністю", то її політтехнологам слід вже сьогодні серйозно чухати голови. Справа у тому, що найбільше досягнення "УДАРу" - перемога її лідера на виборах у Києві та самої партії на виборах до Київради - в актив записати складно. Бо пана мера від часу виборів за господарською роботою кияни ще не бачили. Таке враження, що єдине питання, яке цікавить міського голову, як би це розібратися із залишками Майдану. Робота "ударівської" команди в столиці ще не стала холодним душем для киян. Вони ще терплять відсутність гарячої води протягом літа, але біда команди Кличка в тому, що опалювальний сезон стартує раніше, аніж буде день голосування. То ж холод в оселях - і терпець київських виборців може урватися.

Але навіть попри це "УДАР" до парламенту потрапить. Рейтинг самого Кличка плюс декілька обіцянок на кшталт "миру - мир", "дощеві - дощ", "снігові - сніг" і т.п. - і партія в парламенті. "УДАР" - це технологічний проект. Якщо немає реальних здобутків, їх замінять знаками, символами. Двічі у "кличківців" це вже проходило.

Партія "Батьківщина": люстрація чиновників та інші несвіжі ідеї

Партія Юлії Тимошенко до парламенту потрапить лише на особистому рейтингу лідера. Судячи з візуальної реклами про чиновників і люстрацію, яка вже запущена цією партією, Юлія Володимирівна знову не потрапляє в політичні ноти. Відсутність зв'язку з реаліями призвела до її поразки на президентських виборах. Її партія ледь протиснулася до Київради. А все тому, що немає свіжих ідей. Відкрито воювати з Президентом можливостей немає, критикувати уряд також неможна, бо його очолює висуванець "Батьківщини" Арсеній Яценюк, доводиться обирати з того, що є. Тому "Батьківщина" буде говорити про необхідність люстрації чиновників і старої, і нової влади, про потребу виконання усіх вимог Майдану, про покарання справжніх винуватців вбивств мирних мітингарів. Це все правильно, але біда в тому, що про це ж говоритимуть всі інші.

Партія "Свобода": дуті воїни з "Газпромом"

Ось у кого проблеми з передвиборним креативом. "Свободівці" втратили образ політичних робін гудів, а натомість набули образу лобістів, безвідповідальних хуліганів, популістів і провокаторів. "Свободівці" на виборах будуть приписувати собі "перемогу над "Газпромом", бо, бачте, саме вони узріли у намірах уряду продати частину нашої труби західним партнерам руку Москви (і хто придумав націоналістам цю нісенітницю!). Будуть розповідати про подвиги своїх під час АТО. Так, рядові члени партії на Донбасі воюють, а ось парламентські націоналісти якщо й їздили в зону бойових дій, то аби сфотографуватися. Саме через катастрофічний брак свіжих ідей соціологи ставлять під сумнів потрапляння "свободівців" до наступного парламенту. Хоча не вірили в них і в 2012-му.

Радикал Ляшко: новий Робін Гуд

А от Олег Ляшко як раз той, хто відібрав у "свободівців" образ Робін Гуда. Рейтинги цього політика високі саме через те, що він єдиний з нардепів, хто бігає Донбасом і відловлює сепаратистів. Навіть має власний батальйон. Клінчаєва хто упіймав? Ляшко. Мера Стаханова? Ляшко. Можливо це відбувалося в брутальній формі. Але в очах українців упіймані "сепаратори" ще й не на таке заслуговують. З якими лозунгами піде на вибори партія Ляшка? Щоб ніхто і не сумнівався: радикали перемогли терористів Донбасу. Не скромно, але хто сказав, що робін гуди повинні бути скромними. Про них би інакше середньовічні співці-політтехнологи не складали б легенд...

  

Ліва партія "ЄБЛО": жуйка для беззубих "совків"

Утікачі від комуністів і "регіоналів", вочевидь, планують йти на вибори єдиним блоком лівих організацій, абревіатуру якого, навіть коли блок зватиметься інакше, в народі вже скоротили до нецензурного "ЄБЛО". Ця політсила конкуруватиме з "регіоналами", соціалістами Миколи Рядьковського та льовочкінською Партією розвитку за залишки проросійського електорату. Про що казатимуть ліві? Про те, що одних олігархів після Майдану замінили інші олігархи. Спекулюватимуть на темі високих цін й тарифів і війні на Донбасі. Скільки на цьому візьмуть? Соціологи прогнозують проліт цього проекту. Ні, високі тарифи людей турбуватимуть, але у лівому блоці будуть все ті ж обличчя, які остогидли виборцям за 20 років. І ще. З цією політсилою працюють російські політтехнологи. Панове колишні комуністи! Дивіться, аби ці хлопці не довели вас до цугундеру за сепаратизм.

ПР проти ПР: "регіонали" всіх мастей відбиратимуть у лівих голоси бабусь

Яка різниця між Партією регіонів і Партією розвитку? Для виборців - жодної. Ну, хіба, якщо придивитися, то в останній менше "донецьких". Обидва політпроекти боротимуться за виборця, якого до свідомості не повернули ні Майдан, ні війна Росії проти України, ні навіть жахливі наслідки цієї війни. За цього вічно непритомного "совка" дві ПР змагатимуться з лівими. Обидві партії критикуватимуть владу за АТО на Донбасі, розповідатимуть, що Донбас не можна було бомбити, що треба чути "голос Донбасу" й таке інше. У цих партій немає з чим йти до виборців, окрім експлуатації стереотипів часів Януковича.  

 

Громадянська позиція Анатолія Гриценка: головний "противсіх"

На кожних виборах останнього часу у нас є "противсіх". Він нікуди не потрапляє, але свою роль виконує. Головна проблема таких "противсіхів" - у чиїх руках вони виступають знаряддям. Гриценко Президента не критикує, а ось уряд і Яценюка критикує дуже. Більш того, він опинився в компанії Левченка і Бондаренко, які голосували за відставку Яценюка. Цікаво, хто підбере це "знаряддя", якщо прем'єр піде у списку президентської партії? Є, правда, ще один варіант: Гриценко також опиниться у цьому списку...