Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Коли Саакашвілі звільнять з посади керівника Одещини

Суббота, 30 Мая 2015, 13:40
Колишній грузинський президент, в разі успіху на посаді голови Одеської ОДА, цілком може претендувати на президентство в Україні. Громадянство в нього вже є, залишилося показати себе кращим за українських можновладців

Фото: svoboda.org

"Саакашвілі поїде керувати Одещиною". Це повідомлення учора ввечері ошелешило багатьох. Після того, як Ігор Коломойський ув'язався у війну за "Укрнафту", було зрозуміло, що Палиця в Одесі не всидить. Але щоб на його місце відправили Саакашвілі - цього точно ніхто не очікував.

Це кадрове рішення викликало багато різномнітних коментарів. Одні, як названий Коломойським "мавпою" міністр економіки Айварас Абромавічус, зробив реверанс у бік Президента, назвавши призначення Саакашвілі "мудрим рішенням". Інші вважають, що таким чином Порошенко відправив свого балакучого, але популярного серед українців радника подалі від Києва. "Спалитися" на Одещині у Саакашвілі дуже багато шансів, адже це один із найкорумпованіших регіонів країни, там завжди буде спокуса щось собі відхопити. Але у грузина є й унікальний шанс продемонструвати, що вимести корупцію можливо навіть з надскладної області. Принаймні з телеекранів пан Міхеїл розповідає, що влада гальмує з реформами і повільно бореться з корупцією. Тепер у нього буде власний полігон для обкатки реформ. Дехто вже навіть порівнює це призначення з призначенням Сталіним в Одесу популярного маршала Георгія Жукова. За легендою, "маршал Перемоги" дуже швидко викорінив з Південної Пальміри організовану злочинність. Насправді - це міф. Тепер ми спостерігаємо, як народжується міф про Саакашвілі: "прийде - побачить - переможе".

Якщо Саакашвілі змінив громадянство, то навряд чи лише задля отримання посади очільника області. Маленька і бідна Грузія - це не Україна з її величезними ресурсами і громадянами, яких добряче дістала вайлуватість вітчизняної влади

Уявимо, що так і буде. Для цього екс-президент Грузії має стати максимально незалежним від вказівок з Києва. Тобто, всі - від першого заступника, до начальника міліції, митниці, податкової і таке інше - мають призначатися з його подачі. А Київ лише візуватиме. Тож очікуємо в одеських владних кабінетах масованого грузинського десанту з усіх тих, хто не прилаштувався в столичних кабінетах. На Саакашвілі дивляться як на керівника, який дасть швидкий результат. Це також міф, адже ми вже переконалися, що жоден іноземець в уряді швидкого результату не дав. Натомість на певний час увага суспільства переключиться з Києва на Одесу. Туди завдяки призначенню Саакашвілі переноситься "столиця політичних видовищ". Від нового очільника області чекають гучних викриттів незаконних схем митників, фіскалів, усього місцевого чиновництва. За кожним із цих чиновників є більший чиновник і так ланцюжок тягнеться аж до Києва. Тому якщо і думали "сховати" Саакашвілі в Одесі - зробити це не вийде. Він говорити те саме, що говорив і в Києві. Тільки тепер матиме на руках докази корупційних дій в окремо взятому регіоні.

Прогнозовано, що з приходом Саакашвілі некомфортно відчуватимуть себе і місцеві депутати, і мер Геннадій Труханов. Тому вже дуже скоро варто очікувати фронди проти грузинського призначенця. Або тихого саботажу. Це ще одне випробовування, яке він або пройде, або Одеса його пережує і виплюне. Втім, маючи значний досвід боротьби з корупцією в Грузії, Саакашвілі здатний переломити ситуацію на свою користь. Коли ж його губернаторська кар'єра буде вдалою, ми можемо отримати потенційного кандидата... ні, не в прем'єри, ця посада занадто ризикована для іміджу, а в президенти України. Звісно, є певні правові заковики, але якщо Саакашвілі змінив громадянство, то навряд чи лише задля отримання посади очільника області. Маленька і бідна Грузія - це не Україна з її величезними ресурсами і громадянами, яких добряче дістала вайлуватість вітчизняної влади. Саакашвілі поки що має серед українців високий рівень довіри через те, що багато років у нас формували легенду про успішні грузинські реформи. Може й різкувато діяли реформатори, але спитайте в українців, чого вони більше хочуть - щоб ми повзли повільно, чи швидко, але з проблемами для певних категорій співгромадян. Олігархів, чиновників, політиків. Тобто тих, кого не люблять.

Простіше кажучи, невдача Саакашвілі в Одесі вивітрить зі свідомості українців міф про Міхо-реформатора, ефективна робота і швидкий результат, навпаки, зроблять кавказця всенародним улюбленцем. З усіма близькими і далекими перспективами для його політичної кар'єри в нашій країні. Причому, звільнити його з Одещини буде ой як важко. Навіть, якщо він там нічого не покаже, суспільна думка залишиться на його боці. Доведено скандалом із Сашею Боровиком.