Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Що насправді ховається за "тарифним Майданом" Ляшка

Вторник, 20 Октября 2015, 18:50
"Радикали" мріють про відсотки "Батьківщини" та лідерські позиції в антипрезидентській коаліції

Фото: Facebook Олег Ляшко

"Радикальна партія" оголосила безстрокову акцію протесту з вимогою знизити високі тарифи на комунальні послуги. За словами лідера організації Олега Ляшка акція буде безстроковою, тобто активісти партії сидітимуть під Кабміном і вночі, а невдовзі там може вирости і наметове містечко. Паралельно "радикали" вимагають скликання позачергової сесії, щоб розглянути тарифне питання в сесійній залі, чудово знаючи, що до виборів це неможливо. Зрештою, увесь шум-гам, організований Ляшком і його соратниками, якраз на цей період – до 25 жовтня і розрахований. Організувавши свій мітинг "радикали" намагаються перехопити ініціативу у "Батьківщини", для якої питання зниження тарифів є ключовою маніпуляцією виборцями, що вже принесла команді Тимошенко непогані електоральні дивіденди. 

Останні соцопитування показують, що політична сила Олега Ляшка доволі стрімко втрачає підтримку виборців. В цілому це десь 3-4%, якщо порівнювати з останніми парламентськими виборами. На фоні росту популярності його основних конкурентів – "Батьківщини" та "Укропу" така динаміка може закінчитись для штабу Ляшка катастрофою на місцевих виборах. Тому головний "радикал" країни почав хапатися за будь-яку резонансну для суспільства тему, щоб хоч якось покращити своє становище. У серпні та до середини вересня "радикали" розкручували "зраду" навколо внесення змін до Конституції в частині децентралізації. Пізніше Ляшко вдавав з себе жертву політичних репресій, яку от-от заарештують і посадать. Заради цього політик навіть йшов на штурм адміністрації президента. Тепер "радикали" раптово згадали про тарифи. 

Самим радикалам масовість їх акції не так важлива. Головне сам факт, а решту "правильно" покажуть у сюжетах вітчизняні ЗМІ. Про те ж, що його "Майдан" закінчиться вже 26 жовтня, тобто на наступний день після місцевих виборів, Ляшко, звісно, громадянам повідомляти не буде

Як відомо, минулого тижня свій фінальний ривок в тарифній передвиборчій кампанії розпочала Юлія Тимошенко. Штаб "Батьківщини" зареєстрував на сайті президента відповідну петицію, закликав громадян підписувати її, а сама Юлія Володимирівна закликала Банкову та Кабмін скликати позачергову сесію Ради для термінового зменшення тарифів. Спостерігаючи за тим, як такі прості дії вивели "Батьківщину" на другу позицію рейтингу українських партій, Олег Ляшко вирішив повторити її успіх, озброївшись тією ж таки тарифною темою. Мовляв, Тимошенко тільки говорить про необхідність зменшення плати за комунальні послуги, а я організував цілий Майдан. Хоча, навряд чи таким можна назвати пікет 100-200 активістів біля Кабміну з Ляшком на чолі. 

Зрештою, самим радикалам масовість їх акції не так важлива. Головне сам факт, а решту правильно покажуть у проплачених сюжетах вітчизняні ЗМІ. Про те ж, що його "Майдан" закінчиться вже 26 жовтня, тобто на наступний день після місцевих виборів, Ляшко, звісно, громадянам повідомляти не буде. З іншого боку, команда "радикалів" має серйозні плани, щодо формування такої собі антипрезидентської коаліції, куди, окрім "Радикальної партії", можуть увійти "Батьківщина", "Укроп", "свободівці" та представники "Правого сектору". Попередні перемовини між керівництвом цих політичних сил вже проходили, але якихось конкретних результатів наразі досягнуто не було. Основна мета такого об'єднання – дострокові парламентські вибори, а ключові інструменти її досягнення – блокування прийняття президентських законопроектів. Про створення такої коаліції свідчить і нещодавній спільний захід "радикалів" і "свободівців" 14 жовтня – "марш нероїв", який закінчився спільними виступами представників цих політичних сил.

Однак, є великі сумніви щодо життєздатності такого об'єднання. По-перше, тому що "Батьківщина" постійно міняє мішені для своїх атак в залежності в появи тих чи інших домовленостей. Так, якщо ще у вересні під прицілом партії був президент, то зараз основним об'єктом критики є глава уряду. Це означає, що зараз Тимошенко невигідно відкрито атакувати партію глави держави, яка залишається лідером електоральних симпатій.

По-друге, є великі сумніви, що "Свобода" визнає Олега Ляшка лідером в такій антипрезидентській коаліції. Адже саме цього і прагне головний "радикал". Тобто, рано чи пізно, амбіції двох партій зіткнуться і подальша координація дій стане просто неможливою. Тим більше, що не погодиться на роль другого плану і сам Ляшко.