Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Скільки коштує протестна активність Тимошенко

Среда, 1 Июля 2015, 12:05
Лідер «Батьківщини» хоче позбавити Україну підтримки міжнародних кредиторів заради ще кількох відсотків виборців

Фото: dumskaya.net

Юлія Тимошенко вирішила провести Україну дорогою Греції, яка сьогодні опинилася в стані дефолту. Про це свідчить надмірна соціальна активність екс-прем'єра, яка вимагає від уряду негайного скасування пенсійного податку та індексації зарплат. Для досягнення своєї мети лідер "біло-сердечних" планує вивести завтра під стіни Верховної Ради близько 5 тис. прихильників. Готові до розгляду в парламенті і відповідні законопроекти, прийняття яких здатне серйозно розізлити наших основних фінансових донорів з МВФ. Відтак відверто популістська діяльність Тимошенко ставить під загрозу стабільність ледь вцілілої після початку війни на Донбасі фінансової системи України.

Слухаючи виступи Юлії Тимошенко можна прийти до висновку, що державна скарбниця ломиться від податкових надходжень, але міфічні злі бухгалтери і їх начальство з Банкової та Грушевського не хочуть ділитися цими грошима з простим народом. "Саме тому" партією "Батьківщина" було розроблено одразу 5 законопроектів, прийняття яких нібито створить соціальний рай в країні де, нагадаємо, продовжується війна. Йдеться про обіцянки зменшити тарифи на комунальні послуги, скасування будь-яких зборів з пенсійних виплат та індексації зарплат і пенсій. 

Найбільш болючими на сьогодні для державного бюджету є два напрямки – відміна 15% збору з пенсій та індексація зарплат. Нагадаємо, що прохання не згадувати про ці два питання щонайменше до грудня 2015 року було однією з основних вимог МВФ, який і так зі скрипом погоджується на перерахування Києву кожного нового траншу допомоги. Тобто, неважко здогадатися, що навіть натяк на можливе порушення цих зобов'язань з боку української влади неодмінно потягне за собою замороження співпраці з міжнародним кредитором і залишить нас сам на сам з багатомільярдними боргами та готовим до нових атак агресором під боком. Іншими словами, у разі втілення соціального популізму Тимошенко в життя Україну чекає грецький сценарій і в стократ трагічніший розвиток подій далі, зважаючи на те, що значна частина видатків з бюджету зараз йде на стримування російської військової агресії на сході.

Тимошенко чудово розуміє, що в такій же передвиборчій лихоманці зараз перебувають і деякі її партнери по коаліції - "Радикальна партія Олега Ляшка" та "Самопоміч". Почали "хворіти" виборами і депутати-мажоритарники, які планують завести в ту чи іншу місцеву раду групи підконтрольних їм людей, а отже мають чимось козиряти перед виборцями, щоб отримати потрібні голоси. А соціальний популізм в даном випадку є найзручнішим інструментом для швидкої мобілізації уваги виборців

Чи не усвідомлює це Юлія Тимошенко? Прекрасно усвідомлює! Але чому тоді продовжує розхитувати ситуацію в країні, маніпулюючи проблемами малозабезпечених громадян? Відповідь на це питання банальна – попереду місцеві вибори і "Батьківщині" потрібно зробити все можливе, щоб відвоювати втрачені електоральні позиції. Цікаво, що Тимошенко не може не знати, що, наприклад, індексація зарплат та пенсій українців запланована на грудень цього року. Однак лідеру "біло-сердечних" потрібно перенести прийняття відповідного рішення хоча б на вересень, в крайньому випадку на жовтень. Тоді вона зможе записати це "досягнення" на свій рахунок.

Також Тимошенко чудово розуміє, що в такій же передвиборчій лихоманці зараз перебувають і деякі її партнери по коаліції – "Радикальна партія Олега Ляшка" та "Самопоміч". Почали "хворіти" виборами і депутати-мажоритарники, які планують завести в ту чи іншу місцеву раду групи підконтрольних їм людей, а отже мають чимось козиряти перед виборцями, щоб отримати потрібні голоси. А соціальний популізм в даном випадку є найзручнішим інструментом для швидкої мобілізації уваги виборців. Тому, при правильній подачі питання та грамотній обробці тих, хто ще сумнівається, Юлія Володимирівна може сподіватися на те, що її популістські законопроекти отримають необхідну підтримку в сесійній залі. А прийняття цих документів у другому читанні буде цілком достатньо, щоб отримати медаль переможця, з якою можна сміливо відправлятися в агітаційний тур регіонами. 

Фото: УНИАНДалі вже не має особливого значення, вступлять в силу ці популістські норми чи ні. Можна прогнозувати, що ні, оскільки президент скористається правом вето і поверне Раді закони, які можна прирівняти до смертного вироку вітчизняній бюджетній системі. Але такий розвиток подій також дуже вигідний Тимошенко, оскільки дозволить їй вказати пальцем на президента і назвати його ворогом №1 всіх бідних та обездолених, попутно натякнувши на те, що через рік-два було б непогано провести дострокові президентські вибори. Крім того, Тимошенко зможе спробувати просунути свої закони ще раз пізніше, ближче до виборів, коли розпочнеться опалювальний сезон і проблеми тарифів та індексації зарплат та пенсій стануть ще більш болючими для багатьох українців. 

Найсумніше в цій історії те, що сприятливі умови для поширення популізму Тимошенко уряд створює власними руками. Вірніше, своєю повною бездіяльністю в проведенні реформ, які могли б забезпечити Україні додаткові фінансові надходження інвесторів. Таким чином команда Арсенія Яценюк підриває останні залишки довіри громадян в те, що найближчим часом в країні щось зміниться. Тому не дивно, що українці знову вірять в старі казочки про те, як можна вирішити всі проблеми банальним підняттям зарплат і пенсій, а політик, який, здавалося б, відправився на смітник історії услід за Віктором Януковичем, знову нарощує свою популярність в масах.