Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Соціологи знову допомагають Порошенку

Четверг, 4 Сентября 2014, 14:22
Вдалі маніпуляції з результатами опитувань забезпечили штабу Порошенка перемогу в першому турі президентських виборів. Але на парламентських цей фокус

Всі пам"ятають, як команда Петра Порошенка переконувала українців проголосувати за нього в травні, щоб вирішити долю виборів вже в першому турі. При цьому соратники політика наводили дані соцопитувань, відповідно до яких вірогідність перемоги Порошенка, навіть у другому турі, дорівнювала 100%. Це спрацювало і кандидат отримав більше 50% голосів з першої спроби. Вже очевидно, що таку ж технологію команда президента використає і в ході парламентських перегонів. Тим більше, що в останні дні з"явилися дані нових опитувань, які дозволяють корегувати громадську думку. Але, зважаючи на відсутність видимих успіхів у війні на Донбасі та в реформуванні економіки, такий прийом вдруге може і не спрацювати.

Результати опитувань, проведених Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) в кінці серпня, свідчать, що партія "Блок Петра Порошенка", за умови присутності в передвиборчому списку Віталія Кличка, підтримує 37% виборців. За даними КМІС, це відсоток тих, хто вже точно визначився і точно прийде на вибори, тобто цифра максимально наближена до реальних результатів виборів, якби вони відбулися найближчої неділі. Такий електоральний врожай поки не збирала жодна політична сила. Максимум до цього часу – це 34,3%, які отримала Партія регіонів на позачергових виборах в 2007 році. Розрив, який, за даними КМІС, партія Порошенка зберігає від інших учасників перегонів, також безпрецедентний – 24%.

Однак, беручи до уваги ці цифри важливо відзначити кілька моментів. По-перше, як повідомляють самі соціологи, опитування проводилося "на замовлення клієнта" і неважко здогадатися, хто ці клієнти. По-друге, в результатах опитування КМІСу, в порівнянні з результатом місячної давності, відбулася різка зміна. Нагадаємо, тоді лідером партійного рейтингу несподівано для всіх була названа "Радикальна партія Олега Ляшка" з 23,1%. Цього ж разу вона друга з показником 13,1%. Відтак, виникає питання: яке опитування можна вважати достовірним? Його можна доповнити ще одним: а чи не змінилися плани у спонсорів Ляшка, наприклад на користь підтримки політсили Президента, якщо рейтинг його партії так різко "впав" лише за місяць?

У будь якому разі, головна цифра останнього опитування КМІС, яка нібито відображає безпрецедентний рейтинг пропрезидентської партії, виглядає доволі сумнівною. Особливо, зважаючи на те, що на руїнах "Батьківщини" з"явився новий проект на чолі з Арсенієм Яценюком та Олександром Турчиновим, які в останні місяці, разом з Порошенком, очолювали рейтинги довіри громадян. І можна прогнозувати, що їх виборчий рейтинг в найближчі тижні тільки ростиме. Тим більше, що на фоні Президента, який обрав собі образ "мудреця-миротворця", прем"єр виглядає "яструбом".

Відтак, план штабу пропрезидентської політсили є очевидним: взяти на озброєння цифри досліджень і переконувати громадян в тому, що варто віддати свій голос за партію глави держави. Адже це нібито гарантує створення міцної та стабільної більшості на основі однієї партії в новому складі парламенту. Тобто в дію запускається та ж технологія, що й в часи президентської кампанії. Але чи спрацює вона зараз? Навряд чи. У тому числі й тому, що у пропрезидентській партії виборці не бачать нових облич, які гарантують обіцяне перезавантаження влади.