Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

За які соломинки хапаються «регіонали»

Вторник, 22 Апреля 2014, 14:35
Переговори між парламентськими силами щодо врегулювання політичної кризи на сході України тривають вже другий тиждень, а мирової угоди і досі немає

Влада погодилась на значну частину вимог опозиції по децентралізації влади, розширенню фінансової свободи регіонів і амністії затриманих учасників масових акцій. При цьому команда Олександра Турчинова відкидає пропозиції опонентів стосовно вирішення мовного питання та висуває свої умови організації влади на місцях.

 Опозиціонери й далі хочуть банкувати в Донбасі

Однією з перешкод в досягненні компромісу між владою та опозицією залишається питання децентралізації влади. Керівництво Партії регіонів наполягає на тому, щоб глави обласних адміністрацій не призначалися президентом, як це відбувається сьогодні, а обиралися на прямих виборах. Як альтернатива, опозиційна політична сила згодна на ліквідацію інституту губернаторів, вимагаючи, натомість, прямих виборів голів обласних рад, які мають очолити виконкоми рад. Яким, у свою чергу, дістануться нинішні повноваження голів ОГА. Таким чином, опозиція сподівається зберегти за собою контроль за базовими регіонами (завдання мінімум - Донецька та Луганська області), де більшість виборців поки що підтримують Партію регіонів.

Крім того, "синьо-білі" пропонують закріпити за областями повну фінансову автономію, яка передбачатиме відрахування в центр лише ПДВ й акцизних зборів. Парламентська більшість на це згодна, але, разом із фінансовою автономію пропонує "регіоналам" взяти на себе ще й фінансову відповідальність - дотації всіх вугільних шахт Донбасу. Однак, така новація, зрозуміло, не знайшла підтримки в опозиції. Своєю чергою влада не згодна на прямі вибори голів обласних рад, мотивуючи це тим, що обраний таким чином керівник перетвориться в місцевого князька, непідконтрольного ні громаді, ні центру.

"Язык" як останній аргумент

Не менш проблемним питанням в переговорах влади й опозиції залишається тема російської мови. "Синьо-білі" пропонують внести зміни до Конституції і закріпити за російською статус другої державної. Для цього, як відомо, потрібно не менше 300 голосів в Раді і більше півроку часу для попереднього розгляду змін до Основного Закону, їх вивчення Конституційним Судом і затвердження в цілому. "Регіонали" пропонують провести це рішення за скороченою процедурою, що не передбачено діючим законом.

Влада, натомість, пропонує вирішити це питання більш простим шляхом. А саме - прийняти спеціальний закон, що можна зробити протягом лише одного чи кількох днів, і прописати особливий статус, як другої державної де-факто, російської мови в окремих областях. Зокрема в східній і південній частині України, де більшість місцевих мешканців розмовляє російською. "Регіонали" не згодні на такий варіант, аргументуючи свою позицію тим, що такий закон можна відмінити в будь-який момент. А отже російська мова в Україні не отримає системних державних гарантій її захисту.

ПР дає ще один шанс російській пятій колоні

Ще одним каменем спотикання в переговорах влади й опозиції залишається питання амністії учасників сепаратистського руху в південних і східних областях. Згідно з досягнутими представниками США, України, ЄС і Росії на переговорах в Женеві домовленостями, всі учасники масових акцій на сході і півдні, які не вчинили тяжких злочинів, підлягають звільненню від кримінальної відповідальності. І команда Олександра Турчинова декларує готовність виконати цей пункт. Але влада наполягає на тому, що деяких організаторів сепаратистського руху, підозрюваних у посяганні на державну цілісність і суверенітет України, звільняти не можна. Тим більше, якщо відносно цих людей є підозри в співпраці з силовими органами Росії, а, отже, йдеться і про державну зраду. Зокрема, в цьому списку значиться самопроголошений губернатор Донецької області Павло Губарєв.

Із цим категорично не згодні "регіонали", які наполягають на звільненні абсолютно всіх учасників сепаратистського руху. Власне, вчепившись в цей пункт, представники опозиційної партії сподіваються заручитись підтримкою тих самих сепаратистів, яких вони сьогодні де-факто не контролюють. Хоча їм навряд чи це вдасться, зважаючи на те, що рух сепаратистів був організований і сьогодні на 100% керується Кремлем. Це означає, що навіть коли влада виконає всі вимоги опозиції, то "регіонали" не можуть гарантувати звільнення адміністративних будівель, роззброєння незаконних формувань і виїзд російських диверсантів з України. Відтак, народжений у важких муках меморандум після його підписання ніяк не вплине на кризову ситуацію.