• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроекты

Чому жителі Донбасу не хочуть повернення держави Україна

Мешканці окупованих територій Донбасу відмовляються служити в «армії» бойовиків. Проте сподіватися, що вони отямляться і повстануть проти терористів не варто
Фото: korrespondent.net
Фото: korrespondent.net
Реклама на dsnews.ua

Проведення мобілізаційних заходів на території "ДНР" в цілому не дало значного позитивного ефекту в сфері укомплектованості збройних формувань. Загальна кількість так званих "мобілізованих" за час конфлікту ледь перевищило позначку в 1000 осіб. Про це з посиланням на звіт військового керівництва "ДНР" повідомив координатор групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук. Про постійні проблеми керівництва терористів з рекрутуванням бойовиків згадувалося неодноразово. Нині ж, коли до переважної частини населення окупованих територій приходить розуміння, що Росія їх просто використала і викинула, йти воювати невідомо за що вже ніхто не хоче. Проте цей факт не означає, що Україна може розслабитися і чекати, коли "ДНР" і "ЛНР" зникнуть самі по собі.

По-перше, окуповані території і далі перебувають під контролем росіян: як під військовим, так і під ідеологічним. Українського телебачення і газет там немає, а російська пропаганда й далі культивує серед мешканців терористичних анклавів махрову українофобію. Вона постійно розповідає, що Київ відмовився від цих регіонів, адже припинив їх фінансування, натомість Росія своїми гумконвоями рятує "русских Донбасса". Доки Київ не почне реально протидіяти зомбуванню російською пропагандою, жителі окупованих територій не відчуватимуть себе частиною України. Більш того, варто очікувати посилення ідеологічного тиску кремлівської пропаганди, оскільки керівництво терористів повністю взяло під свій контроль місцеві ЗМІ.

Патерналістська психологія жителів Донбасу нікуди не ділася. Раз за них нічого не вирішив Путін, вирішення своїх проблем вони вимагатимуть від Порошенка і Яценюка

По-друге, не варто забувати, що дуже багато людей, які живуть на територіях, підконтрольних терористам, як раз і сприяли тому, що виникли "ДНР" і "ЛНР". Воювати вони не хочуть, проте страх перед покаранням за участь у незаконному референдумі 11 травня і незаконних "виборах" 2 листопада не дає їм можливості змінити позицію. У травні вони йшли на псевдореферендум, бо сподівалися, що буде як у Криму - проголосували і Росія приєднає їх до себе. І за зраду вони відповідати не будуть. Як не відповіли кримчани. Про те, що все закінчиться війною, не думали. Чи отямилися вони після збройного конфлікту? Ні. Ці ж люди сьогодні клянуть Київ.

По-третє, на окупованих територіях і далі перебувають російські війська, російські спецслужби, там залишається величезна кількість зброї, у тому числі і важкої. Перемир'я керівники терористичних угрупувань використовують для укріплення своїх позицій. Тобто, слід розуміти, що війна на Донбасі не закінчилася, її просто поставили на паузу. Проект "Новоросія" Путін не закрив, він його лише відтермінував. І для України це новий виклик, адже, з одного боку, ми бачимо, як кремлівські маріонетки перебирають на себе владу і закріплюються на окупованих територіях, що загрожує перетворенню "республік" у зону небезпечного для України замороженого конфлікту. З іншого боку - незрозуміло, що Київ планує протиставити процесові замороження конфлікту. Сказати "пішли вони куди подалі" і чекати, доки в Донецьку чи Луганську доведені до відчаю люди самі скинуть терористичних ватажків, недоцільно. Вони відмовляються йти в "армію новоросії" і так само відмовлятимуться партизанити проти терористів. Патерналістська психологія жителів Донбасу нікуди не ділася. Раз за них нічого не вирішив Путін, вирішення своїх проблем вони вимагатимуть від Порошенка і Яценюка. Тому ми отримаємо не хвилю повстань, а зростання чисельності переселенців. З усіма соціально-економічними проблемами.

По-четверте, перемир'я не повинно заколисувати Київ. Поставивши збройний конфлікт на паузу, Путін у будь-який момент може натиснути на клавішу "війна". Тому ми маємо зміцнювати свої збройні сили, посилювати співпрацю з НАТО, інтенсифікувати спорудження "Європейського валу" і готувати мобілізаційний ресурс на випадок вторгнення. Те, що сталося на Донбасі, повністю змінило психологію українців. Нам тепер доведеться жити з відчуттям терористичної загрози або навіть масштабної війни з Росією. Нажаль.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua