• USD 27.9
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроекты

Олексій Кафтан: Що означає контроль президента над справою перестрілки в Княжичах

Щодо Княжичів...
Реклама на dsnews.ua

Ні, не щодо них, насправді. Щодо наших так званих еліт - і їхньої співвідносності суспільству. Постмайданному, наголошую, суспільству.

Президент каже, що бере хід розслідування справи під свій особистий контроль. Він ідіот? Ні, він не ідіот. Був би ідіотом - таке можна було би пробачити. Просто і він, і його радники - і добряча частина громадян - чомусь вважають, що президент - це синонім самодержця.

Це така збоченська гра на межі фрейдизму, в яку невтомно бавляться головний чиновник (найнятий менеджер) і ті, хто його найняв. Чи то монарх і піддані, чи то татусь і діти. Вражає, як їм не набридає вдавати, що все залежить від нього - і майже нічого від них. Втім, гірше, ніж удавання, щира віра. І вона, на жаль, є. Віра і у винятковість... декого, і у нормальність такого стану речей.

Так от, я навіть не питатиму, а якщо би, скажімо, п'ятеро студентів перебились насмерть чи п'ятеро працівниць молокозаводу одна одну перетруїли вкраденим сиром... Про п'ятьох "аватарів" узагалі мовчу. Бо відповідь очевидна: ні, президенту б не спало на думку брати розслідування їхніх смертей "під особистий контроль". Як там в Орвела? Всі тварини рівні, та деякі рівніші за інших?

То що, нова поліція продовжує бути слугами государевими? Після нових "святкових" кордонів на Банковій в це неважко повірити. Але річ не в тому.

Річ у тім, що така заява вважається загалом абсолютно прийнятною, попри усі можливі імплікації, а може й завдяки ним. А ви уявляєте, що таке отой "особистий контроль" насправді? Це постійний пресинг на підлеглих, постійна гонитва за результатом - результатом, який можна із користю (в гіршому разі - безпечно) оприлюднити. Це на фіг процедуру, накласти на циркуляри, по цимбалах закон.

Публічна заява президента "беру під свій особистий контроль" щодо будь-чого, що виходить за межі його прямих повноважень - це ніщо інше як заявка на диктатуру. Голосне й щиросердне зізнання в тому, що для тебе особисто немає різниці між демократією та декорацією. І якщо публіка спокійно такі заяви сприймає - значить вона теж цієї різниці не бачить.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua