• USD 39.8
  • EUR 42.4
  • GBP 49.5
Спецпроєкти

Ґрунт для ІПСО. Як енергетика стала полем бою з ворожими фейками

Широкі верстви населення дуже чутливі до проблем в енергетиці, що дає родючий ґрунт для російських вкидів

Якщо в Україні вже є назріла проблема,  наприклад в енергетиці, то її легко використати для розгону потрібних меседжів і сіяння зневіри
Якщо в Україні вже є назріла проблема, наприклад в енергетиці, то її легко використати для розгону потрібних меседжів і сіяння зневіри
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні Дмитро Тужанський опублікував пост, як зранку росіяни розгорнули чергову ІПСО з розпалювання міжетнічної ворожнечі між українцями та угорцями (телефонні погрози угорцям начебто від українських націоналістів). Зрештою, нічого нового, адже інформаційні операції, в тому числі із використанням ворожих агентів, — один із ключових методів росіян у веденні війни. І вкотре спало на думку, що енергетика — одна із ключових сфер для інформаційних операцій ворога. Власне, вони розгорталися на фоні обстрілів енергетичної інфраструктури. А в минулому енергетика піддавалась кібератакам, які подеколи призводили до масштабних відключень, як це було із частиною обленерго та Укренерго у 2016 р.

У нещодавньому великому матеріалі Washington Post, де йшлося про масштабну російську ІПСО, не оминули увагою й проблеми в українській енергетиці, через які росіяни теж намагалися розколювати наше суспільство та сіяти недовіру. При цьому інформаційна кампанія почалася ще до масових обстрілів електроенергетичної інфраструктури. Основні меседжі та наративи, згадані у матеріалі:

  • "Світло для обраних": начебто були споживачі, яким електропостачання не вимикали саме тому, що вони якісь особливі та обрані. Маніпуляції та спекуляції, що критична інфраструктура була без електропостачання, тоді як представники влади начебто жили в теплі та зі світлом.
  • Фальшиві вкиди від імені офіційних осіб, що Київ та обласні центри можуть не пережити зиму та залишаться без газу, тепла й води до весни.
  • Розгін наративу про начебто цілковиту неготовність країни до зими (ще з 2022 р.).
  • Спекуляції в західних ЗМІ стосовно Укрнафти і Укртатнафти.

Зрозуміло, що не всі методи ІПСО в енергетиці потрапили до матеріалів Washington Post. Зокрема, там немає згадки про кампанію, яка була розгорнута в соцмережах узимку 2022-2023 рр., коли армія ботів розганяла меседж, що зовсім не обстріли є причиною відключень електроенергії по усій країні, а начебто намагання уряду заробити якомога більше на експорті електроенергії до Європи, що призводить до зменшення постачання населення та підприємств [До речі, "ДС" відразу на фактах спростовувала такі твердження]. Ці ж боти закликала до масових протестів.

Підрив єдності

Росіяни завжди через ІПСО намагалися розколювати суспільство і країну. Загадати лише карту із трьома сортами українців перед виборами 2004 р. Брехня про те, що є обрані, яким не відключать світло, лише один із прикладів спроби роз´єднати українців. 

А вже з першого року великої війни обстріли та відключення мали посіяти зневіру з допомогою ІПСО. Ми мали відчути себе спустошеними, приреченими та обманутими. Що ж, тоді ворогу цього не вдалося, але він не зупинився.

Реклама на dsnews.ua

Про іншу спробу вчинити розкол на основі проблем енергетики та обстрілів я писав кілька тижнів тому, коли активізувалися ворожі удари по енергетичній інфраструктурі у прифронтових регіонах, передусім на Дніпропетровщині та Харківщині. Якщо там почнуться серйозні труднощі з електропостачанням, а у інших регіонах їх не буде, то варто очікувати вкидів, спрямованих на спробу розсварити мешканців тилу і прифронтових територій.

Сприятливе ґрунт для ІПСО

Проблема в тому, що питання енергетики у нас завжди були сприятливим ґрунтом для маніпуляцій. Велика частина громадян вважає, що тарифи несправедливі, а власники (чи бенефіціари) енергетичних компаній наживаються на споживачах, ще й з’являлися адепти тотальної націоналізації. Звісно, в таких умовах громадянин легко повірить, що є таємний план, як його, маленького українця, хочуть надурити. На жаль, десятиліття популістських закидів зі сторони окремих політиків не могли минути безслідно. Питання енергетики стало дуже чутливими для багатьох верств населення, а відтак вона стала родючим ґрунтом для вкидів.

Нещодавно, коли уряд скасував мораторій на відключення споживачів за борги, цю тему почали розхитувати численні неавторитетні сайти. Традиційними були меседжі про те, що олігархи наживаються, а уряд безчинствує. Між рядками знову ж таки були заклики до протесту. Але цікаво, що цю ж тему піднімали і "запорєбрикові" ЗМІ, а це наводить на думку, що ворожі сили докладаються до ІПСО у нашому інформаційному полі.

Збіг недобрих інтересів

Інколи траплялося так, що інтереси ворожої ІПСО збігалися з інтересами окремих гравців в Україні. До прикладу, якщо йшлося про отримання державного контролю на Укрнафтою та Укртатнафтою, то природно, що український власник цього активу теж був зацікавлений у поширенні дезінформації. Це могли бути, наприклад, вкиди про неефективність управління націоналізованими активами.

Подарунок ворогу

В енергосекторі проблем удосталь. Їх було багато й до вторгнення, але масштабні воєнні дії та ворожа кампанія енергетичного терору лише погіршили ситуацію. І це спрощує можливості для маніпулювання. Адже коли є проблеми, то значно простіше перекручувати факти про причини негараздів.

Запустити ворожу інформаційну кампанію на пустому місці довго, дорого і складно. І природно те, що вороги моніторять у нас всі процеси. Це дуже добре видно навіть з їхніх галузевих медіа, де інформація про наш енергосектор подається швидко і часто з потрібним перекручуванням. А якщо в Україні вже є назріла проблема, то її легко використати для розгону потрібних меседжів і сіяння зерен зневіри.

Який рецепт щоб хоч трохи запобігати ворожим ІПСО? Мабуть, бути чесними із самим собою та говорити правду про проблеми в енергетиці і можливості їх вирішення. 

    Реклама на dsnews.ua