• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Андрій Данилко (Вєрка Сердючка)

Народний артист України, шоумен, співак, гуморист, телеведучий

Андрій Данилко
Андрій Данилко / УНІАН
Зміст

Ранні роки та освіта

Андрій Михайлович Данилко народився в 1973 році в Полтаві. Андрій ріс в малозабезпеченій сімʼї — його батько помер від раку легенів в 1980 році й Андрія з сестрою Галиною ростила мати, яка працювала маляром.

Навчався в школі Данилко погано, але займався творчою діяльністю. У 11 років він вступив до художньої школи, грав у КВН — в школі був капітаном команди та виступав за команду КВН ПТУ №3. Також Андрій займався в театральній студії "Гротеск" і входив в театральний колектив "Компот".

У 80-х Андрій захопився групою "Ласковый май" і хотів співати в ній. Як розповідав сам Данилко, творчість групи надихнула його освоювати нотну грамоту і вчитися грати на музичних інструментах. Андрій їздив в Москву і бував удома у творця студії "Ласковый май" Андрія Разіна, згодом спілкувався з ним.

Андрій Разін

Андрій [Данилко] приїхав в Москву, був у мене вдома, подружився з моєю дружиною, тещею. Він тоді не був відомий, і я про все це не знав... Лише через деякий час він мені у всьому зізнався і покаявся, що був у мене в гостях. А потім я виступав в Полтаві, було багато-багато журналістів. Побачив серед них такого худенького, щупленького хлопчика і сказав: "Нікому інтерв'ю давати не буду... Хіба що ось тільки йому". Цим хлопчиною виявився Данилко. Коли Андрій став відомим, я його запрошував до себе в гості в Сочі.

Після закінчення школи в 1991 році Данилко подав документи в Полтавське музичне училище ім. М. В. Лисенка, але не пройшов конкурс. Після цього намагався вступити до Полтавського педагогічного інституту, але не здав українську літературу і в підсумку навчався в ПТУ № 30. Данилко став "касиром-продавцем продовольчих товарів", але пропрацював за фахом лише два дні.

Після ПТУ двічі намагався вступити до музичного училища, але невдало. Закінчив школу художників-дизайнерів і працював позаштатним журналістом в "Комсомольці Полтавщини".

Уже в 1995 році Данилко вступив до Київського естрадно-циркового училища на відділення розмовного жанру, але в цей час він вже почав гастролювати й на навчання часу не вистачало. У звʼязку з цим Андрій через два роки забрав документи та вступив до Київського інституту культури та мистецтв на спеціальність "режисер естради масових видовищ". Навчання і тут не склалося, на четвертому курсі його відрахували, за нездачу двох сесій.

Артист Андрій Данилко дає інтерв'ю в одному з київських кафе
Артист Андрій Данилко дає інтерв'ю в одному з київських кафе, жовтень 1998 року / УНІАН

Вєрка Сердючка

Найбільше Данилко відомий за сценічним образом Вєрки Сердючки — сварливою, хамської "жінки без віку", хоча в його ранньому репертуарі були і чоловічі образи: Петро з "Наталки Полтавки", міліціонер.

Прообраз Вєрки зʼявився на початку 90-х — на обласному конкурсі художньої самодіяльності профтехучилищ Данилко вийшов в образі продавщиці в білому халаті з грудьми восьмого розміру. При цьому він копіював мову і манери продавщиці полтавського магазину. Згодом образ допрацьовувався, замість продавщиці зʼявилася провідниця Вєрка Сердючка — прізвище вона отримала від прізвища шкільного кохання Данилка Анни Сердюк, а імʼя Вєра — від шкільної прибиральниці.

У 1993 році Данилко вийшов в образі Вєрки Сердючки на "Гуморині" в Полтаві. Публіці Вєрка сподобалася й Андрій почав гастролі, регулярно виступав на гумористичних конкурсах і фестивалях, де брав призові місця.

Андрій Данилко в образі Вєрки Сердючки
Андрій Данилко в образі Вєрки Сердючки / УНІАН

У 1996 році Данилко почав співпрацю з музичним продюсером Юрієм Нікітіним і в наступному році Вєрка Сердючка випустила свою першу пісню — "Просто Віра". Згодом пісні записувалися регулярно, Вєрка Сердючка випустила 11 альбомів, мініальбомів та збірок, виступила на музичному конкурсі "Євробачення", де зайняла друге місце.

У 1997 році Вєрка Сердючка отримала всеукраїнську популярність після старту на телебаченні передачі "СВ-шоу", де вона була ведучою. За сюжетом в купе провідниці Вєрки Сердючки зʼявлялися відомі артисти з України та Росії — Людмила Гурченко, Олег Скрипка, Борис Моїсеєв, Михайло Пуговкін, Ілля Лагутенко, Філіп Кіркоров і багато інших. Шоу виходило до 2002 року.

Також на початку 2000-х Данилко поміняв образ Вєрки Сердючки. Замість грубіянка-провідниці Сердючка стала епатажною поп-зіркою. Данилко багато гастролював, став популярний і в Росії. У РФ він брав участь в зйомках новорічних мюзиклів на ТБ, був ведучим церемонії нагородження "Золотий грамофон". У 2003 році видавничий дім "ЄвроМедіа" провів серед москвичів опитування, згідно з яким Вєрка Сердючка була названа найпопулярнішою виконавицею. Також в РФ було продано більше мільйона копій альбому Сердючки "Ха-ра-шо!" і він був визнаний альбомом року за версією телеканалу "Муз-ТВ".

Образ Вєрки Сердючки використовували численні двійники. Данилко з ними судився, але це нікого не зупиняло.

Андрій Данилко

Ненавиджу двійників, чесно вам скажу! Я б їх усіх поставив в шеренгу і розстріляв!

У 2007 році Данилко став почесним громадянином Полтави, а у 2008 році йому надали звання народного артиста України.

У 2008-2009 роках Данилко був ведучим на "Шоу Вєрки Сердючки", яке виходило на телеканалі "Україна".

У 2009 році був створений "театр Данилко", з яким Андрій активно виступав.

Андрій Данилко на репетиції
Андрій Данилко на репетиції/teleprogramma.pro

У наступні роки Данилко гастролював за кордоном — в Австралії, Ізраїлі, Чехії, Іспанії. У 2014 році знявся в образі Вєрки Сердючки в голлівудському фільмі "Шпигунка" ("Spy").

З 2016 Данилко є постійним членом журі "Євробачення. Національний відбір", у 2016-29 роках також був членом журі та наставником талант-шоу "X-фактор".

У 2017 році Данилко оголосив, що припиняє виступати в образі Вєрки Сердючки й проведе прощальні гастролі.

Андрій Данилко

Під прощальним туром маються на увазі великі гастролі — якесь "спасибі" тим людям, які дали мені, хлопчикові з Полтави, який жив в прибудові, де шпалери загортали, можливість забезпечити себе фінансово, жити на Хрещатику і, в принципі, не працювати.

Попри подібні заяви, Данилко продовжує виступати в образі Вєрки Сердючки. Так, у 2021 році в образі Вєрки Сердючки він став ведучим одного з випусків ювілейного сезону тревел-шоу "Орел і решка" разом з Вірою Брежнєвою.

У 2021 році Данилко також став одним із зоряних детективів в шоу "Маска" — української адаптації міжнародного формату "Masked Singer".

Андрій Данилко, в образі Вєрки Сердючки
Андрій Данилко, в образі Вєрки Сердючки під час 10-ї ювілейної церемонії вручення нагород Національної музичної премії YUNA, травень 2021 р / УНІАН

Участь в "Євробаченні"

На початку 2000-х років в пресі регулярно зʼявлялися чутки, що Вєрка Сердючка виступить на музичному конкурсі "Євробачення" в якості представника Росії, однак цього не сталося.

Данилко подавав заявку на участь в "Євробаченні-2005" від України з піснею "Люби мене", проте згодом відмовився від цієї ідеї через розбіжність гастрольних графіків.

У 2007 році Данилко пропонував гендиректору російського "Першого каналу" Костянтину Ернсту виступити на "Євробаченні" від Росії, але отримав відмову.

Андрій Данилко

Я йому про цю пісню говорив. Моє спілкування з Ернстом було один раз. Я йому кажу, що ось є така пісня, мене від України ніколи не пустять, бо я - ганьба. Я кажу: "Ось, від Росії, є така пісня зібен зібен, ай люлю". І він каже: "Ти знаєш, ні. Це не піде". Щоб мені потім сказали, що буде така ситуація, я б в житті не повірив.

Отримавши відмову від росіян, Данилко взяв участь в українському національному відборі та виступив на "Євробаченні-2007" з піснею Dancing Lasha Tumbai.

Пісня була написана на суміші української, англійської та німецької, з використанням неіснуючих, вигаданих слів, і викликала величезний скандал в Росії. Росіянам примарився політичний контекст в пісні, нібито замість фрази вигаданою мовою "Lasha Tumbai" Данилко співав "Russia Goodbye". Сам Данилко все заперечував.

Андрій Данилко

Я запозичив це слово у Цоя, у нього була пісня, в якій співалося "Бошетунмай". І коли я писав свою пісню, мені заманулося туди вставити оборот I want to see, а другу частину придумати не міг, от і спливло в пам'яті цоєвське "Бошетунмай". Тільки, щоб голосніше було, перетворив в "Лаша тумбай". Мені сказали, що на монгольському діалекті це означає "збивати масло". Чесно сказати, я взагалі в тонкощі не вдавався — монгольське слово, чи не монгольське... "Май" — це масло, здається. А решта мене не хвилює. Це абракадабра! У неї, по суті, немає сенсу. А то, що це співзвуччя підтягнули за вуха під "Раша, гудбай" — так це просто ефект незнайомого слова.

Виступ Вєрки Сердючки в фіналі конкурсу "Євробачення-2007"
Виступ Вєрки Сердючки в фіналі конкурсу "Євробачення-2007" в Гельсінкі, Фінляндія / Getty Images

У кампанії цькування, що розгорнулася в Росії Данилко звинувачував Костянтина Ернста і Максима Фадєєва, який продюсував групу "Срібло", яка програла на "Євробаченні" Вєрці Сердючці. У звʼязку зі скандалом виступи Данилка в РФ практично припинилися.

Андрій Данилко

Вони готували "Срібло" на срібне місце. І я перейшов їм дорогу. Це не тому, що там лаша тумбай ось це придумане. Я їм зіпсував, мені так здалося, момент їх розрахунку на друге місце.

На "Євробаченні" Вєрка Сердючка зайняла друге місце, набравши 235 балів. Крім того, їй присудили почесний титул "Міс Євробачення-2007".

Данилко заявляв, що перемогу мали присудити йому, але через політичну ситуацію перше місце віддали представниці Сербії — Марії Шерифович з піснею "Молитва".

Андрій Данилко

Вони хотіли дати мені перше місце. Я відчував, вони хотіли дати Сердючці перше місце, це було б дуже об'єктивно саме в той рік. І ось у них були терки до останнього. І виграє ось ця дівчинка "Молитва". У той рік влітку в Сербії був саміт, Буш приїжджав і був якийсь момент, що повинна перемогти ця Сербія.

На конкурсі "Євробачення-2017", який проходив в Україні, Вєрка Сердючка зʼявилася на сцені під час фіналу і відкрила телеголосування.

Вєрка Сердючка, "мама" Вєрки Сердючки і ведучі конкурсу "Євробачення-2017"
Вєрка Сердючка, "мама" Вєрки Сердючки і ведучі конкурсу "Євробачення-2017" Володимир Остапчук та Олександр Скічко під час фіналу міжнародного пісенного конкурсу "Євробачення-2017", в Києві, 13 травня 2017 р / УНІАН

Скандали

Участь Вєрки Сердючки в "Євробаченні-2007" викликало скандал не тільки в Росії, але і в Україні, причому критикували Данилка як націоналісти, так і представники Партії регіонів.

Так, Конгрес українських націоналістів заявив, що Вєрка Сердючка є втіленням малоросійщини й ганьбить Україну. На їхню думку, Данилко втілював російські стереотипи про Україну і був пародією на українську культуру в цілому.

Народний депутат від Партії регіонів Тарас Чорновіл назвав Данилка "гермафродитом", а його виступ — ганьбою.

Тарас Чорновіл

Це вже якийсь момент певної національної ганьби, коли раптом маргінальна периферійна частина жлобської публіки одержує відображення на такому міжнародному форумі. Я думаю, що деякі з наших великомудрий експертів, надивившись на "гарячих фінських хлопців" в образі монстрів, так і не зрозуміли, що є субкультура, і є псевдокультура. Ці всі монстри — це певний елемент субкультури. Він має право на життя, і він існує. А всякі там гермафродити — це ніколи ніде ніким нормально не сприймалося. Тому я думаю, що це буде елементом серйозної ганьби, і на нас будуть дивитися в світі, як на круглих ідіотів.

Радіо Європа FM тоді ж розпочало акцію протесту, заявивши, що поява Данилка в образі "трансвестита" на міжнародному пісенному фестивалі обернеться для України "культурною катастрофою та втратою авторитету і поваги з боку європейців".

Також Данилка регулярно критикували за який він використовує суржик. Сам же Данилко називав його своєю рідною мовою.

Андрій Данилко

Моя природна мова, ще з Полтави, — суржик. Я в побуті розмовляю суржиком, це для мене органічно. Говорячи в цілому — я обожнюю і російську мову, і українську. Але все, що відбувається навколо них — це лише питання, щоб відвернути увагу від інших важливих проблем. Це як питання з приводу геїв і лесбіянок. Ну, живуть вони — і живуть собі, навіщо робити з цього таку проблему?

У 2000 році український вчений і громадський діяч Юрій Гнаткевич випустив посібник "Унікаймо русізмів в українській мові!". При цьому підзаголовок був "Короткий словник енциклопедії для депутатів Верховної Ради і всіх, хто хоче, щоб його українська мова не була схожий на мову Вєрки Сердючки".

Також Данилко заявляв, що він не проти надання російській мові статусу другої державної в Україні та говорив, що "мізками" він — в Радянському Союзі.

Андрій Данилко

Сердючка — це єдиний персонаж, який об'єднував Україну і Росію. Все одно я мізками в Радянському Союзі. Для мене немає такого поділу — Україна, Росія, Білорусь... Я за об'єднання людей. Нехай все живуть окремо, це як окремі квартири. Але що заважає дружити?

Уже після анексії Криму і початку військової агресії РФ на Донбасі Данилко продовжував виступати в Росії. На виправдання менеджер артиста Андрій Уренев заявив, що Данилко виступає в РФ лише на "закритих тусовках", а не їздить з гастролями.

У 2019 Вєрка Сердючка виступила на концерті російської "Пісні року", який пройшов в німецькому Дюссельдорфі.

У 2017 році в Росії двійник Вєрки Сердючки, Сергій Р., скоїв спробу суїциду, виколовши собі очі ложкою. В результаті він повністю осліп на одне око і частково пошкодив друге.

У вересні 2020 року під час масових акцій протесту в Білорусі після виборів президента хакери зламали сайт Управління справами президента країни й на його головній сторінці опублікували фото голови відомства Віктора Шеймана в образі Вєрки Сердючки.

Андрій Данилко, який виступає в сценічному образі Вєрки Сердючки
Андрій Данилко, який виступає в сценічному образі Вєрки Сердючки виступає під час заходів з нагоди Дня Незалежності України в Києві, 24 серпня 2020 р / УНІАН

Особисте життя

Андрій Данилко неодружений, дітей у нього немає.

Андрій Данилко

Я одружений на сцені.

Данилко в соцмережах

Персональний сайт Вєрки Сердючки

Офіційна сторінка Вєрки Сердючки в Facebook

Instagram Вєрки Сердючки

Youtube-канал Вєрки Сердючки

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua