• USD 38.6
  • EUR 41.7
  • GBP 48.7
Спецпроєкти

Данило Гетманцев

Народний депутат України IX скликання від фракції партії "Слуга народу"

фото Данило Гетманцев
Данило Гетманцев / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Народився 26 квітня 1978 року у Києві. В 1995 році закінчив Український гуманітарний ліцей Київського університету ім. Шевченка. У 2000 році з відзнакою закінчив навчання на юридичному факультеті КНУ ім. Шевченка й вступив до аспірантури.

У 2004 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 "Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право" за темою "Банківська таємниця: особливості її нормативно-правового регулювання в Україні та законодавстві зарубіжних країн".

У 2012 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.07: "Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право" за темою "Фінансово-правове зобовʼязання, проблеми генези, детермінації та сутності".

Данило Гетманцев
Данило Гетманцев / УНІАН

Професійна діяльність

Ще в студентські роки, починаючи з 1997-го, працював у компанії "М.С.Л." — операторі державних лотерей. Після закінчення університету був там штатним юристом. Після приватизації став власником пакету акцій компанії.

У 2004 році отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

У 2000—2006 рр. працював у своїй "альма-матер" асистентом кафедри. З 2007 по 2013 працював на посаді доцента кафедри конституційного та адміністративного права, а згодом фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Григоровича Шевченка.

З 2013 року й донині працює на посаді професора кафедри фінансового права в Інституті права КНУ ім. Т. Шевченка (колишній юридичний факультет КНУ).

У 2016 році став членом Європейської асоціації податкових професорів. Офіційна церемонія прийняття до складу Асоціації відбулася 2 червня 2016 року у Мюнхені в Інституті податкового права і публічних фінансів Макса Планка. Став першим членом Асоціації від України серед 350 професорів з усього світу.

З 2018 року входить до складу Академічного комітету EATLP.

Автор понад 200 наукових і науково-методичних праць. Нині готує до друку книжку "Очерки философии налога", яка вийде російською мовою в українському видавництві "Фоліо".

Засновник, почесний президент, керівник практики банківського та фінансового права юридичної компанії Jurimex.

Данило Гетманцев
Данило Гетманцев

Політична діяльність

У IV, V, VI скликаннях Верховної Ради був помічником-консультантом на громадських засадах народного депутата Володимира Сівковича.

У 2017 році брав участь у конкурсі до Верховного суду, проте не пройшов відбір. Причина — спроби фальсифікації і приховування даних про себе. По-перше, Громадська рада доброчесності встановила, що Гетманцев був засновником підприємства ТОВ "M.C.Л.", за яким є "висновки правоохоронних органів про сприяння тероризму". СБУ здійснювала досудове розслідування в кримінальному провадженні за фактом фінансування тероризму невстановленими посадовими особами ТОВ "M.C.Л.". По-друге, на підприємстві, співвласником якого був на той момент Гетманцев, були виявлені непрозорі механізми для обходу санкцій і несплати податків.

У 2019 році був представлений як експерт "Команди Зеленського" з податкової політики.

На дочасних парламентських виборах в Україні 2019 року пройшов до Ради за списками партії "Слуга народу" під № 20. Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.

Данило Гетманцев та Володимир Зеленський / politeka.net
Данило Гетманцев та Володимир Зеленський / politeka.net

Міжфракційні об'єднання:

  • Рівні можливості;
  • ЕКОНОМІКА.NOW.

Співголова групи з міжпарламентських звʼязків із Державою Ізраїль. Член Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань правового статусу ветеранів війни.

Виступає за відновлення водопостачання до окупованого Росією Криму.

Вважає закон "Про функціонування української мови як державної" дискримінаційним. У грудні 2020 року разом з іншими 27 депутатами фракції "Слуга народу" подав законопроєкт, який пропонує скасувати штрафи за відмову надавати послуги українською мовою. Нардеп Гетманцев називає штрафи за відмову обслуговувати українською мовою "дурною нормою".

Рух "Чесно" проаналізував, що станом на липень 2020 року, Гетьманцев увійшов у топ-3 нардепів, які подали найбільше законодавчих ініціатив, більшість із яких було прийнято.

Через ініціативи Данила Гетманцева зародився рух Save ФОП, де підприємці виступають проти тотальної фіскалізації малого бізнесу. Зокрема, Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №4439-д, який передбачає введення касових апаратів для фізичних осіб-підприємців із 1 січня 2022 року. 16 лютого 2021 року підприємці прийшли до офісу мами глави комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева. Вони вимагали, щоби жінка забрала сина з Ради на перевиховання. У відповідь нардеп порадив ФОПам іти працювати: "Треба порадити їм працювати й заробляти гроші для себе та своїх сімей. Там, де в них є бізнес. Якщо це фізичні особи-підприємці, то вони повинні працювати й заробляти гроші — це основна їх функція. А не займатися політикою".

Під час засідання Верховної Ради
Під час засідання Верховної Ради / УНІАН

Є співавтором законопроєктів, що стосуються власників автомобілів з іноземною реєстрацією (так звані "євробляхи"). Так, Гетманцев — співавтор ухваленого Радою закону №4643-д про внесення змін до Податкового кодексу, яким встановлюється пільгова ставка для розмитнення автомобілів на єврономерах. Ним пропонується встановити, що протягом 180 днів після набуття чинності закону сума акцизного податку визначається платником податку за формулою: Ставка = Ставка базова + Vе + Fе.

Крім цього, народні депутати ухвалили розроблений за участі Гетманцева законопроект №4644-д про внесення змін до Митного кодексу. Документом пропонується звільнити від штрафних санкцій власників автомобілів на єврономерах, які були ввезені до кінця 2020 року, за умови одноразової сплати 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Закон направлено на підпис президентові.

Надавав рекомендації щодо внесення змін до Земельного кодексу України.

Брав участь у підготовці Закону України "Про концесії на будівництво та експлуатацію автомобільних доріг".

Вважає, що Україна має змусити технологічних гігантів на кшталт Facebook та Netflix сплачувати податок на додану вартість у країні.

Виступає проти легалізації канабісу.

Вирощування коноплі у нас призведе до неконтрольованої її реалізації. Ми навіть не можемо зупинити продаж контрафактної горілки через інтернет

Данило Гетманцев

Скандали

Так, журналістка Соня Кошкіна вказала на відсутність належної реакції керівництва фракції й партії "Слуга народу" на скандали з Миколою Тищенком та Євгеном Шевченком. Перший улаштував вечірку в розпал карантину в Києві, другий — їздив в гості до самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.

"Микола (Тищенко, — "ДС") просто недоторканний. Що б він не зробив, нічого йому не буде. Навіть якщо він завтра посеред сесійної зали зніме штани і демонстративно накладе купу, все йому пробачать. Спишуть на його "специфічність". Як і Шевченко. Спасибі, що хоч не Путіну мінет зробив — уже добре. Немає у них ні партійної дисципліни, ні честі, ні моралі. Нічого. І, так. Рейтингово, це все лягає на президента", — написала Кошкіна на своєму Telegram-каналі.

"Те, що Соня Кошкіна займається моралізаторством щодо поведінки "слуг народу", не дивно. Дивно, чому вона не знає, як пишеться слово мінет", — висловився Гетманцев у себе в Telegram.

Зазначимо, що в остаточній версії допису слово "мінет" журналістка написала правильно. Таким чином, або Кошкіна виправила свій допис, або сам Гетманцев не знає, як це слово пишеться.

  • Гетманцев як очільник "податкового" Комітету ВР розробив законопроєкти про "податкову амністію", відповідно до яких українців зобовʼяжуть віднести в банк усю готівку, яку вони накопичили, й заплатити з неї 5% податку. Причому заплатити доведеться, навіть якщо ці гроші були накопичені з офіційних доходів, з яких уже сплачено всі відрахування.

"У нас за 30 років, на жаль, склалася ситуація, за якою громадяни без контролю накопичили кошти", – так прокоментував нововведення ідеолог законопроєктів Гетманцев.

Він стверджує, що таким чином люди не ухилятимуться від сплати податків.

Згідно з текстом законопроєкту, уникнути декларування не вийде: покупки на суму понад 50 тис. гривень будуть вимагати верифікації, тобто доказів, що гроші задекларовані. А стосується нововведення не тільки готівки, але й активів – за них, правда, пропонують сплатити вже 9% вартості. Тобто, якщо, наприклад, у людини є квартира, але вона не зможе довести, що купила її за легальні засоби (наприклад, якщо гроші подарували батьки, але документів немає) – доведеться заплатити. Однак ця норма не поширюється на народних депутатів, у число яких входить і Гетманцев.

  • Гетманцев працював у "М.С.Л", а згодом отримав там активи (53% акцій від статутного капіталу). У квітні 2019 року він продав свої акції — 3% партнеру, 50% — родичу. Зараз його звʼязок із "М.С.Л." можна відстежити тільки завдяки Олені Полосенко, яка є співвласником "М.С.Л." і одночасно партнером Гетманцева по заснованій ним юридичній фірмі "Jurimex", яка обслуговує "М.С.Л." із дня свого заснування. Говорячи про діяльність компанії "М.С.Л.", Гетманцев, по суті, зізнався, що лотерейний оператор протягом довгих років працював "у тіні".

Частково, можливо, в тіні, частково, із застосуванням різних схем, які раніше розробляли юристи. Варто зауважити, що ці схеми абсолютно легальні

Данило Гетманцев

"Я хотів би привітати з днем народження Данила Олександровича Гетманцева від себе особисто, від колег. Я бажаю Вам успіхів, досягнень, нових перемог, менше податків, більше позитивних речей у роботі вашого комітету", — сказав Разумков.

Данило Гетманцев
Данило Гетманцев / Facebook.com

Цитати

Про боротьбу з контрабандою: "Безперечно, рішення, які прийняла РНБО (про запровадження санкцій проти "десятки контрабандистів", — "ДС"), не є інструментом для протидії контрабанді. Ми повинні бути чесними перед собою: за півтора року боротьби з контрабандою нам як владі нема чим пишатися".

Про карантин в Україні: "Я — прихильник повного локдауну з зупинкою транспорту. Я послідовний прихильник цього рішення. Тому що будь-які половинчасті обмеження не дають тієї користі, на яку ми розраховуємо".

Про бідність: "На схилі СРСР Україну порівнювали з Францією: приблизно та ж чисельність населення, така ж площа, приблизно однакові економічні показники. Потім нас почали порівнювати з Польщею. А сьогодні ми себе з Габоном не можемо порівняти, тому що там ВВП на душу населення більше, ніж в Україні".

Родина

Нардеп одружений. Перша дружина — Гетманцева Тетяна Сергіївна, юристка. З нею в парламентаря є син Іван, живе з мамою.

Друга дружина — Швачка (Гетманцева) Ольга Сергіївна. Колишня дружина прокурора Генеральної прокуратури. Розлучилася зі своїм чоловіком, уже живучи в цивільному шлюбі з Гетманцевим і виховуючи спільного сина Михайла. Пізніше в них народився також син Сергій.

Мати парламентаря — Гетманцева Олена Дмитрівна, власниця ТОВ "ТУРИСТИЧНА ПРОФЕСІЙНА ГРУПА", ТОВ "НЬЮ ПРОПЕРТІ" та інших компаній, прихильниця оптимізації сплати податків.

Олега Гетманцева і Данило Гетманцев / Facebook
Олега Гетманцева і Данило Гетманцев / Facebook

Декларація

У своїй декларації за 2020 рік Гетманцев вказав 40 тисяч євро, 35 тисяч доларів і 287 тис. гривень готівкою. Мати Гетманцева має готівкою 216 тисяч доларів, а також 650 тисяч доларів – їх вона позичила третій особі (вказано в декларації як "Мержех Родріг Еліас"). Також у власності сімʼї Гетманцева – величезна кількість нерухомості: квартири, житлові будинки і земельні ділянки.

Гетманцев вказав годинники Rolex і Franck Muller, а також колекцію з 15 картин XX-XXI століття.

У нардепа — авто TOYOTA AVALON 2008 року випуску, ще дві машини TOYOTA належать його мамі.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua