• USD 39.4
  • EUR 42.8
  • GBP 49.9
Спецпроєкти

Роман Соха

Народний депутат України IX скликання

Роман Соха
Роман Соха
Зміст

Місце народження, освіта

Народився 18 жовтня 1975 року в Запоріжжі.

Закінчив Запорізьку державну інженерну академію і Запорізький національний технічний університет за спеціальністю "Фінанси".

Трудова діяльність

Соха був співробітником різних фінансових установ, де обіймав керівні посади. У 2001 році влаштувався у Swedbank, де пройшов шлях від економіста валютного відділу до директора регіонального центру фінустанови. Пізніше очолював запорізьке відділення Укрінбанку, керував рекламним агентством "Еверест".

Роман Соха
Роман Соха / dosye.info

Політична діяльність

На парламентських виборах 2014 року Соха був довіреною особою кандидата в народні депутати на 75-му мажоритарному округу, самовисуванця Георгія Лисенка.

У Раді VIII скликання працював помічником на громадських засадах народного депутата Ірини Суслової (її було обрано до парламенту від "Самопомочі". Пізніше фракція виключила Суслову зі своїх лав, і нардеп увійшла до фракції БПП).

У 2019 році Соха був керівником Зе!офису у Запоріжжі.

Роман Соха (другий ліворуч) під час акції протесту
Роман Соха (другий ліворуч) під час акції протесту

Того ж року на дочасних парламентських виборах Соха балотувався по 75-му мажоритарному округу (Дніпровський, Заводський райони Запоріжжя) від партії "Слуга народу". На момент подання документів до ЦВК був безробітним. За нього проголосувало 43,75% (або 33583) виборців. Найближчий опонент — Сергій Кальцев із ОПЗЖ — отримав 12,43% (або 9545 голосів) підтримки.

У Раді IX скликання Соха увійшов до фракції "Слуга народу" та став членом Комітету з питань цифрової трансформації. Із серпня по листопад 2019 року він керував підкомітетом електронного управління та електронної демократії. За даними руху "Чесно", за 2019 рік Соха став співавтором 15 законопроєктів, що є високим показником серед запорізьких обранців. Серед його ініціатив — законопроєкт, який пропонує скасувати відповідальність за самогоноваріння.

За даними сайту Ради, має 13 помічників, із яких двоє працюють на платній основі. Станом на грудень 2021 року подав 32 депутатські запити.

Роман Соха (праворуч) та Володимир Зеленський
Роман Соха (праворуч) та Володимир Зеленський

Балотуючись до Верховної Ради, Роман Соха обіцяв внести до парламенту законопроєкти про обов'язок бізнесу компенсувати шкоду екології та здоров'ю людей, заподіяну внаслідок діяльності, про внесення змін до Податкового кодексу та запровадження одноразової "нульової декларації" для бізнесу, про посилення кримінальної відповідальності чиновників за скоєння корупційних злочинів, про декларування чиновниками та членами їхніх сімей видатків. За даними порталу "Слово й діло", виконав 14% своїх обіцянок.

У березні 2020 року виступив проти створення консультативної ради в Тристоронній контактній групі за участі представників ОРДЛО, незважаючи на позицію фракції "Слуга народу".

7 жовтня 2021 року Соха не проголосував за відставку голови Верховної Ради Дмитра Разумкова.

Не можна чинити публічну "страту" через те, що людина має власну точку зору та відстоює власну позицію

Роман Соха

У листопаді того ж року став членом міжфракційного об'єднання Разумкова "Розумна політика". Зізнався, що часто радиться з Разумковим із тих чи тих питань, бо вважає його професіоналом.

Роман Соха під час засідання Верховної Ради
Роман Соха під час засідання Верховної Ради

30 листопада під час засідання Верховної Ради Соха заявив про вихід із фракції "Слуга народу". Соха виступив із трибуни і сказав, що з першого дня підтримував президента Володимира Зеленського, але нині розчарувався в кадровій політиці. "Пане президенте, ви обіцяли, що в наших лавах будуть нові обличчя – люди, які ніколи не були в політиці, не є дотичними до схем і не грабували країну… Сьогодні я бачу призначення пана Шурми заступником голови Офісу президента. Це колишній функціонер проросійського "Опозиційного блоку", – заявив народний депутат.

Нині його профіль навіть видалили з сайту "Слуги народу".

Скандали

Голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія звинуватив Соху у тому, що нардеп залишив фракцію за гроші. "Йде відкрите фінансування та розхитування. Пан Соха не ідеологічна "тушка", яка вийшла. Думаю, він узяв від $0,5 до 1 млн у одного з героїв розслідування пана (журналіста "Української правди") Михайла Ткача", — сказав Арахамія і вказав пальцем на журналістів телеканалу "Україна 24", яким володіє олігарх Рінат Ахметов.

У відповідь Соха пригрозив Арахамії судом.

Щодо цієї заяви пана Арахамії ми вже готуємо або звернення до правоохоронних органів, або звернення до суду, бо це є нахабна брехня. Таким чином вони намагаються очорнити тих людей, які приймають таке рішення, приймають аргументовано, з фактажем

Роман Соха

Також Арахамія принизив Соху, заявивши, що на його окрузі ніхто навіть не пам'ятає, хто це.

Пан Соха не повідомляв ніяким чином, просто оголосив із трибуни. Я особисто чекаю, коли пан Соха повернеться до свого округу, на якому він, до речі, не працював майже ніколи, і скаже: "Люди, ви за мене проголосували". Вони будуть спочатку довго згадувати, хто це

Давид Арахамія
Роман Соха
Роман Соха / facebook.com/roman.sokha

Родина

Одружений із Ольгою Зуєвою. Вона також фінансистка, з 2007 до 2012 року була начальницею відділення в Raiffeisen Bank Aval. Наступні 5 років Зуєва керувала компанією Web-Pilotage.in.ua. Подружжя має сина Данила.

Роман Соха з дружиною та сином
Роман Соха з дружиною та сином / соцмережі

Статки

Нардеп задекларував квартиру дружини в Запоріжжі площею 88,84 кв. м., квартиру в Запоріжжі, якою вона володіє разом із батьками (68,92 кв. м.) та оренду квартири в Києві площею 66.7 кв. м. Згідно з документом, власного житла в Сохи немає.

Парламентарій вказав безоплатне користування авто KIAK5 2016 року випуску, яке належить третій особі. Ольга Зуєва з лютого 2020 року володіє Nissan Juke 2011 року випуску.

Минулого року нардеп отримав 478 тисяч гривень зарплати. Ще п'ять тисяч гривень Соха одержав як банківські відсотки та бонуси. Ольга Зуєва поповнила сімейний бюджет лише на тисячу гривень (також відсотки та бонуси від банку).

У банку нардеп зберігає 63 тисячі гривень, його дружина — 1602 гривні. Готівкою Соха задекларував 300 тисяч гривень і 80 тисяч доларів.

Соцмережі

Соха веде особисту сторінку у Facebook, де регулярно розміщує дописи, фото та відео. Станом на грудень 2021 року на його сторінку підписані майже 1300 осіб, а кількість френдів сягає усього лишень 685.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua