• USD 36.6
  • EUR 35.3
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Сергій Тарута

Підприємець, народний депутат України VIII і IX скликань, колишній голова Донецької ОДА

Сергій Тарута
Сергій Тарута
Зміст

Дитинство, освіта

Народився 23 липня 1955 року в селі Виноградне Донецької області. 

Батькова родина — з Криворіжжя, мамина — з Донецької області, Артемівського району. Там і їхні батьки народилися. Одружилися вони у Маріуполі. Так сталося, що батько свого часу роз'їжджав по всьому Радянському Союзу у пошуках кращого життя. Під час столипінської реформи мої дідусь і бабуся опинилися в Сибіру. За шість років тяжкої праці вони накопичили небагато. А потім їх почали розкуркулювати. Їм довелося залишити все нажите майно і вирушити в мандри великою країною. Так доля привела їх до Маріуполя. Там вони й познайомились. 1948-го — одружилися. Потім вони народилися троє синів. Мій старший брат Володя, середній Олександр і я

Сергій Тарута

У 1979 році Тарута закінчив механіко-металургійний факультет Жданівського металургійного інституту й отримав спеціальність "інженер-механік".

У 1999 році закінчив факультет менеджменту управління Донецької державної академії управління й отримав диплом менеджера зовнішньоекономічної діяльності.

Трудова діяльність

З 1979 року і протягом наступних 15 років працював на жданівському (тепер – маріупольському) заводі "Азовсталь", спочатку керівником цеху, потім — начальником відділу зовнішньоекономічних зв'язків.

У 1995 році став співзасновником зовнішньоторговельної фірми "Азовімпекс", а з 1996 року почав керувати Індустріальним союзом Донбасу, який заснував зі своїм бізнес-партнером Віталієм Гайдуком. Серед найбільш вагомих активів корпорації – Алчевський металургійний комбінат, Алчевський коксохімзавод, Дніпровський меткомбінат ім.Дзержинського, Дніпровський трубний завод.

Закони ринку жорстокі. Коли я керував ІСД, ми мали жорстку конкуренцію з (олігархом Рінатом, — "ДС") Ахметовим, дуже жорстку. Бувало, ми не розмовляли одне з одним по року, бо я вважав, що вартість сировини для нас була некоректною

Сергій Тарута

При цьому зараз він не заперечує своїх дружніх стосунків із Рінатом Ахметовим.

Політична діяльність

Шлях Тарути в політиці почався в 1998 році, коли він став депутатом Донецької обласної ради та членом постійної комісії з питань землі та природних ресурсів (до 2006 року).

Нагороджений Орденами За заслуги ІІІ (2006) та ІІ (2009) ступенів.

2 березня 2014 року указом в.о. президента України Олександра Турчинова Таруту було призначено головою Донецької обласної державної адміністрації. На цій посаді він замінив Андрія Шишацького.

10 жовтня 2014 року указом президента Петра Порошенка Таруту було звільнено, а на його місце призначено Олександра Кіхтенка.

Тарута стверджує, що Маріуполь у 2014 році залишився під контролем української влади саме завдяки йому.

Я зупинив "Новоросію". Я зі своєю командою зробив так, що Маріуполь є нашою територією. Без мене здали би Маріуполь. Але я вже не мав впливу на військових, а почалася війна. В чому моя провина?

Сергій Тарута

У 2014 році пройшов до Верховної Ради VIII скликання за мажоритарним округом №58 (м.Маріуполь) як самовисуванець. Не входив до складу жодної фракції, був членом комітету з питань культури і духовності. У Раді цього скликання мав понад два десятки помічників. Рух "Чесно" називає Таруту прогульником.

У 2017 році створив партію "Основа". У 2019 році балотувався від неї на посаду президента України. 16 березня 2019 року, вже після закінчення терміну можливого зняття з виборів, висловив підтримку кандидатці у президенти Юлії Тимошенко.

У 2019 році пройшов до Ради IX скликання від ВО "Батьківщина" під № 2 у списку як безпартійний. Входить до однойменної фракції. Перший заступник голови Комітету з питань економічного розвитку. За даними сайту Ради, має десятьох помічників. За весь час роботи в парламенті подав лише один депутатський запит, 28 разів виступав із місця та 5 разів — із трибуни (станом на лютий 2022 року). Ніколи не голосує за квоти для української мови на радіо та телебаченні, за прозорість власності на ЗМІ та за пенсійну реформу, але підтримує необхідність реформування науки та боротьбу з сексуальним і домашнім насильством.

Активно критикує парламентську монобільшість і президента Володимира Зеленського.

Влада скільки завгодно може звітувати про "перемоги та успіхи", але порожній холодильник підсумовує результати чесніше, ніж відеоролик із Карпат

Сергій Тарута

За даними порталу "Слово й діло", виконав 17% своїх обіцянок.

Громадська діяльність

Протягом квітня 2004 — травня 2005 року був членом Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України.

Є співзасновником фонду "Арт-Інвест", який займається поверненням предметів культури та мистецтва в Україну.

Співвласник заснованого у 1991 році (спільно з відомим колекціонером Сергієм Платоновим) Музею національного культурного надбання "Платар", у якому, зокрема, зібрана унікальна колекція предметів Трипільської культури.

Співголова Індійсько-української торгово-промислової групи. Співвласник ТОВ ФК "Металург".

Відомий меценат.

Скандали

  • У 2014 році "Наші гроші" писали, що Тарута захопив 18 гектарів землі у державному санаторії "Пуща-Озерна".

Самозахоплення землі Тарута здійснив після того, як у 2008 році придбав будинок на території санаторію. При цьому він не сплачував ані комунальних рахунків, ані земельного податку за фактичне користування ділянкою. "Найголовніше, що не можуть потрапити туди ті люди, які відпочивають у цьому санаторії і сплачують кошти за путівки, хочуть гуляти лісом і територією, яка санаторію належить, але потрапити на цей серйозний шматок землі – 18 га і пройтися там – не можуть", – розповідав журналістам директор санаторію Ростислав Драпушко.

  • У 2016 році у декларації Тарута приховав майна на понад 5 мільйонів гривень. Журналісти з’ясували, що подаючи декларацію за 2016 рік, він недостовірно вказав відомості про земельну ділянку, яка належить йому на праві власності, та отриманий ним дохід. Крім того, ще одну земельну ділянку, яка належить Таруті на праві власності, він не задекларував узагалі.
  • У 2017 році Тарута задекларував автомобіль Lexus GX470 2008 року випуску, вказавши ціну всього лише 149 тисяч гривень. Разом із тим його ринкова вартість складала $28-30 тис. Тарута пояснив, що купив автівку вчетверо дешевше, бо допоміг друзям, котрим терміново потрібні були гроші: "Це ми виручали наших друзів із Маріуполя. Які не мали грошей і звернулися, щоби продати цю машину, її ніхто не купував, то ми допомогли купити цю машину".
  • У 2018 році Військова прокуратура зайнялась фірмами кількох бізнесменів у справі про сфабрикування податкового боргу та ухиляння від сплати податків за часів Януковича. Серед тих, ким зацікавилися правоохоронці, була харківська регіональна філія ПАТ "УГМК". Як вказали журналісти, 50% "УГМК" володіє кіпрська "Trotio holdings limited", а 34% – "Frankiro holdings limited", бенефіціаром якої є Сергій Тарута.

Родина

Одружений із Ольгою Тарутою.  

Познайомилися ми на заводі "Азовсталь", коли були молоді. Я працював у мартені, а вона – у заводоуправлінні. Ми спілкувалися по роботі, потім просто розмовляли телефоном, а десь за пів року мене теж перевели в заводоуправління… Спілкування стало тіснішим. Ми разом із 1974-го

Сергій Тарута

На запитання, хто в домі господар – він чи дружина – Тарута свого часу відповів, що дружина.

Враховуючи те, що весь час перебуває тут дружина, я тут тільки, як мене називають, — Домовик. Приходжу о першій годині або о пів на другу (ночі)

Сергій Тарута

Подружжя має двох дорослих доньок — Катерину та Тетяну. 

Обидві навчалися у Маріуполі, потім – у столиці, закінчили Київський національний університет. Одна вивчала економіку та менеджмент, інша — міжнародну економіку. Тепер доньки живуть і працюють у столиці

Сергій Тарута

Старша донька Тарути Катерина — журналістка, є кінцевим бенефіціаром компаній ТОВ "Осіс Діл", ТОВ "Кінолайн", ТОВ "Сінема лайн".

Насправді мені завжди здавалося, що мені це (відоме прізвище, — "ДС") заважає. Не хотілось, аби знали, яке там у мене прізвище. Важливо було, щоби мене оцінювали за те, хто я є, а не шушукалися за спиною: "ну, зрозуміло, вона донька того й того". Навіть, прийшовши на телебачення, я дуже сподівалася, що зможу взяти псевдонім. Але мене всі відмовляли: "Прізвище гарне, на слуху, залишай!" Залишила

Катерина Тарута

Тетяна Тарута займається агробізнесом, вона — кінцевий бенефіціар щонайменше десяти компаній, зокрема ТОВ "Терраленд", ТОВ "АНВ — АГРО", ТОВ "Торговий дім "Украгропром". Проти останньої порушено справу про банкрутство.

Обидві доньки Тарути — співвласниці ТОВ "Кіноманія", яке займається розповсюдженням кіно- та відеофільмів, телевізійних програм.

Один із братів Сергія Тарути, найстарший, помер, а з іншим, Олександром, він 50/50 ділить "Азовімпекс".

Хобі

Своїм основним хобі Тарута називає спорт. Він каже, що у вихідні завжди відвідує тренажерну залу.

Моє хобі — це спорт, я ним дуже активно займався у молоді роки. Футбол, альпінізм, велоспорт… Коли буває вільна годинка, то намагаюся і тепер хоча би раз на тиждень сходити до спортивної зали, іноді й двічі на тиждень. А коли буваю за кордоном, у відрядженні, то люблю сісти на велосипед і трохи помандрувати визначними місцями. Вважайте, що спорт – це моє хобі у житті

Сергій Тарута

Тарута стверджує, що свого часу підкорив Ельбрус.

Також нардеп зізнався, що не любить готувати, зате любить попоїсти, хоч і не вважає себе гурманом.

Колекціонує антикварні вироби.

Статки

У декларації Тарути за 2020 рік — 23 об'єкти нерухомості, зокрема ті, які розташовано на окупованій території (Донецьк, Ялта, Алушта). Нардеп казав журналістам, що із Донецька з собою нічого не взяв – лише костюм, у який був одягнений. Там він мав будинок майже на 1730 квадратних метрів, де був тренажерний зал, спальні, вітальня, галерея. За версією Forbes, у 2013 році капітал Тарути складав 700 мільйонів доларів.

У декларації Тарута вказав 460 одиниць ювелірних та антикварних виробів і творів мистецтва, серед них колекції скульптур, картин, колекція срібла імператора Пу І, каблучки, сережки та підвіски дружини тощо.

Тарутам належать два авто Lexus, іще одне політик із 2020 року орендує.

Нардеп вказав володіння акціями п'яти компаній і корпоративні права в шести, які він передав третім особам.

Зарплата Тарути в Раді того року склала 442 713 гривень, пенсія — 159 002 гривні. Також він вказав понад два мільйони дивідендів і понад 800 тисяч процентів від вкладу в банку.

Дружина Тарути вказала 58 249 гривень і грошові подарунки від доньок (понад 400 тисяч гривень). 138 500 гривень Тетяна Тарута також подарувала батькові.

Готівкою нардеп зберігає 2 259 517 доларів, його дружина — 430 тисяч доларів. Також у Тарути є 20 тисяч фунтів стерлінгів і 480 тисяч євро. Ще понад 50 тисяч доларів він зберігає в банку. Також там розміщено кілька мільйонів гривень.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua