• USD 26.7
  • EUR 31.5
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Софія Федина

Співачка, народний депутат Верховної Ради IX скликання у складі фракції політичної партії "Європейська Солідарність"

Софія Федина
Софія Федина / Facebook Sofiya Fedyna
Зміст

Місце народження та освіта

Софія Романівна Федина народилася 18 лютого 1984 року у Львові. Має лемківське коріння.

З 1990 до 2000 року майбутня нардепка навчалася у львівській школі № 53, де поглиблено вивчала англійську мову. Закінчивши школу з відзнакою, Федина вступила до Львівського національного університету ім. Івана Франка на факультет міжнародних звʼязків. За спеціальністю політолог-міжнародник, перекладач. З 2005 до 2008 року навчалася в аспірантурі.

Влітку 2004 року навчалася у Міжнародній літній школі Віденського університету, яку закінчила з відзнакою.

У 2008 році вона стала стипендіатом програми польського уряду у Центрі Східноєвропейських студій Варшавського університету. Захистила дипломну роботу на тему: "Історична памʼять як державна політика: на прикладі проблеми примирення ветеранів ОУН-УПА та радянських ветеранів".

Після захисту у травні 2010 року дисертації на тему "Концепції миру в міжнародних звʼязках та їх реалізація" Федина отримала звання доктора філософії з політичних наук.

Нардепка володіє англійською, польською, німецькою та російською мовами, а також вивчає японську й французьку мови.

Софія Федина
Софія Федина / ukrainesinger.at.ua

Сценічна та громадська діяльність

У віці трьох років Софія Федина почала займатися музикою та співами. У складі вокально-хореографічного ансамблю "Веселі черевички" дівчинка виступала на міжнародних фестивалях та конкурсах, зокрема у Франції, Німеччині, Чехії та Польщі.

Закінчила музичну школу №6 по класу фортепіано. З 1996 року навчалася у зразковому вокальному ансамблі "Галицька перлина", а з 2000 року почала співпрацювати з народною артисткою України Марією Байко. Є багаторазовим дипломантом та лауреатом різноманітних міжнародних і всеукраїнських конкурсів і фестивалів. 

Софія Федина на сцені
Софія Федина / УНІАН

У грудні 2005 року вийшов перший диск з піснями у виконанні Софії Федини. Це був альбом колядок "Іде звізда чудна". У липні 2008 року світ побачив другий альбом співачки — "Там під гором… в моїм ріднім краю". Усього має пʼять альбомів, у тому числі збірку повстанських пісень.

Федина представляє лемківську громаду, очолювала Світову федерацію українських лемківських об’єднань.

Під час Революції Гідності Федина була ведучою Євромайдану у Львові. З початку військової агресії Росії активно займається волонтерською діяльністю, відвідає фронт і комунікує з військовими.

У 2010 році вона вела авторську політично-аналітичну програму "Погляд з Високого замку", яка виходила в ефірі Львівської обласної державної телерадіокомпанії.

Софія Федина під час Євромайдану у Львові
Софія Федина під час Євромайдану у Львові / lvivexpres.com

Політична карʼєра

На позачергових парламентських виборах 2019 року Софія Федина була обрана народним депутатом. Субʼєкт висування — політична партія "Європейська Солідарність" (№5 у виборчому списку). На момент обрання — доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби ЛНУ ім. Франка, членкиня "Європейської Солідарності". Дата набуття депутатських повноважень — 29 серпня.

У Верховній Раді IX скликання нардепка увійшла до складу Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики. Також вона є заступником глави Постійної делегації ВРУ у Парламентській асамблеї ЄС — Східні сусіди та членкинею кількох груп з міжпарламентських зв’язків, зокрема з Бразилією, Польщею, Канадою.

Станом на початок вересня 2021 року Федина долучилася до написання 115 законопроєктів, подала майже 300 поправок, з яких було враховано менше третини, направила 89 депутатських запитів і понад 80 разів виступала в Раді (здебільшого з місця).

Софія Федина
Софія Федина / УНІАН

У нардепки вісім помічників. Двоє з них працюють за трудовим договором на постійній основі, всі інші — на громадських засадах.

За даними аналітичного порталу "Слово і Діло", Федині вдалося виконати лише 6% відсотків своїх передвиборчих обіцянок. Такі невисокі показники обумовлені, зокрема, тим, що вона є представником опозиції.

Софія Федина
З інтерв'ю "Голосу України", жовтень 2020 року

Не завжди опозиція може щось кардинально міняти, проте влада так часто дає приводи й таке поле для висвітлення її діяльності, що не скористатися з цього просто неможливо.

На виборах президента України 2019 року Федина була довіреною особою кандидата, тодішнього глави держави Петра Порошенка.

Народні депутати Андрій Парубій, Софія Федина, Петро Порошенко з дружиною Мариною Порошенко та Олег Синютка
Народні депутати Андрій Парубій, Софія Федина, Петро Порошенко з дружиною Мариною Порошенко та Олег Синютка під час мітингу політичної партії "Європейська Солідарність" у Львові, 2020 р. / УНІАН

Компромат і скандали

Софія Федина є завзятим критиком влади на чолі із шостим президентом Володимиром Зеленським. У своїх заявах вона доволі емоційна та іноді не добирає слів. Саме із негативним ставленням до Зеленського повʼязаний найгучніший скандал за участі нардепки.

Заклики до "вбивства" президента

У жовтні 2019 року на сторінці волонтерки та військовослужбовиці Марусі Звіробій у Facebook була оприлюднена трансляція, в якій вона разом зі своєю подругою Софією Фединою обговорювала візит Володимира Зеленського на лінію розмежування до Золотого (Луганська область). Жінки, зокрема, із використанням ненормативної лексики коментували спілкування президента з добровольцями.

"Ми з Марусею говорили, що товариш президент, таке враження, думає, що він безсмертний […] Там ненароком може вибухнути граната, там бувають обстріли, наприклад […] Мені б дуже хотілося, щоб під час його перебування там трохи «накрили»", — сказала Федина.

Цей та інші, відвертіші коментарі, викликали обурення серед "слуг народу". Зокрема, заступник голови фракції "СН" Олександр Корнієнко заявив, що висловлювання Федини та Звіробій "мають оцінити правоохоронці".

1 листопада 2019 року Генеральна прокуратура відкрила проти Софії Федини та Марусі Звіробій кримінальне провадження "щодо закликів до вбивства людини та повалення державної влади" через їхні висловлювання про президента Володимира Зеленського. Згодом справа надійшла до суду. Президент Зеленський був визнаний потерпілим, а Федині обрали запобіжний захід у вигляді особистого зобовʼязання, який, щоправда, у травні 2020 року скасували.

Софія Федина
З інтерв'ю "Високому замку", липень 2021 року

Зеленський зробив неоці­ненний внесок у розкрутку брен­ду "Європейська Солідарність" і, зокрема, в розкрутку персо­нальних брендів Софії Федини та Марусі Звіробій. І чим довше він буде тягнути цю справу, тим більше наші рейтинги будуть зростати. Саме з нашого стріму почалося різке зростання рей­тингів "Європейської Солідар­ності" […] За допитами Зеленського, "потерпілий" не бачив нашого стріму в оригіналі […] Йому хтось показав конкретні моменти, в результаті чого він вважає по­грозами слова двох невідомих йому жінок.

Судове засідання у справі Федини-Звіробій, призначене на 20 липня 2021 року, не відбулося через відсутність Зеленського або його представників, а також прокурорів. Засідання перенесли на 18 жовтня.

Волонтерка Маруся Звіробій та народний депутат Софія Федина
Волонтерка Маруся Звіробій та народний депутат Софія Федина біля Галицького суду у Львові, де проходило засідання з розгляду справи за позовом президента України Володимира Зеленського до них, 2020 р.. / УНІАН

Висловлювання на адресу Зеленського

Про державні символи. "Зневага до символів української державності вже увійшла у хворобливу моду "потерпілого" Зеленського. Але якщо ми мовчатимемо — то ця зневага наростатиме, поки не знищить Україну".

Свій-чужий. "Усі ветерани, волонтери, майданівці, чинні військові є чужими і є ворогами для Зеленського. А хто є своїми? Своїми для нього залишаються "беркути", які розстрілювали людей на Майдані… "вагнерівці", тому що їх відпустили".

Про прихід у політику. "Серйозно замислилась над цим після обрання Зе­ленського. Якби Петро Поро­шенко виграв вдруге, швидше за все, я б у політику не йшла. Але точно знала, що Зеленський буде знищувати армію, знищу­вати все те, що є фундаментом моєї держави".

Народний депутат Софія Федина під час засідання Верхоної Ради
Народний депутат Софія Федина під час засідання Верхоної Ради / УНІАН

Персональні претензії. "Знищення армії та по­слаблення обороноздат­ності держави. Повернення "русського міра" і промос­ковських совєтських нарати­вів. І третя претензія: якщо ти клоун, залишайся у цирку, не берися керувати державою, чого не здатний робити". 

Конфлікт з Вереснем

У листопаді 2020 року між тодішнім ведучим телеканалу "Прямий" Миколою Вереснем і Софією Фединою сталася словесна перепалка через законопроєкт для фізичних осіб-підприємців.

Під час сварки ведучий звинуватив представницю "ЄС" у брехні, а та своєю чергою зажадала спростування. Не дочекавшись вибачень, Федина залишила прямий ефір.

Згодом вона оприлюднила допис про ситуацію, яка склалася навколо законопроєкту, й про інцидент у студії телеканалу, зазначивши, що не знає, "яка муха вжалила Миколу Вересня".

Софія Федина та Андрій Антоненко
Софія Федина та Андрій Антоненко, обвинувачений у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета, під час засідання Київського апеляційного суду / УНІАН

Особисте життя і родина

Софія Федина не афішує своє особисте життя. Відомо, що вона незаміжня, однак має довготривалі стосунки з чоловіком, на імʼя Олег. Дітей у пари немає.

Софія Федина
З інтерв'ю в програмі "Балючі теми", липень 2021 року

Все, що треба про нього знати, — він моє щастя. Вдячна, що мене терплять таку, як я є. Мене постійно немає вдома, навколо мене купа чоловіків, їсти у хаті не зроблено, прибирати часу не маю, а мене люблять, цінують.

Найімовірніше, хлопцем Софії Федини є ветеран АТО/ООС Олег Король. Про це свідчать кілька спільних фото у соцмережі та коментарі під ними:

Софія Федина й Олег Король
Софія Федина й Олег Король / Facebook
Олег Король і Софія Федина
Олег Король і Софія Федина/Facebook

26 серпня 2021 року чоловік оновив фото профілю на своїй сторінці у Facebook. На фото він обіймається із Фединою. Чим займається Олег Король, невідомо. Судячи з фото та дописів у соцмережі, він має поранення.

Батьки народної депутатки — працівники культури, члени Національної спілки художників України.

Батько: Роман Йосипович (Йосифович) Федина, народився на Львівщині у 1953 році. У 1985 році закінчив "Львівський державний інститут прикладного та декоративного мистецтва". Помер 20 жовтня 2020 року.

Мати: Надія Василівна Федина, народилася на Івано-Франківщині у 1961 році. Навчалася у тому ж інституті, що й чоловік.

Роман і Надія Федина працювали над художньою керамікою, були учасниками міжнародних та колективних виставок, а також мали персональні малярські виставки.

За словами Софії Федини, її батько серйозно постраждав під час зухвалого пограбування Львівської картинної галереї 29 квітня 1992 року. Озброєні злочинці вбили двох працівників музею та вкрали дві картини. Романа Федину сильно вдарили в обличчя. Злочин так і не було розкрито.

Дід: Йосип (Йосиф) Федина, священник.

Батьки нардепки мають лемківське коріння. "Мамина родина ще далеко до депортації виїхала на Харківщину. Дитинство я проводила в маминих батьків і добре пам’ятаю — у нас в хаті було все лемківське: книжки, говірка, газета "Наше слово" […] Мама ж казала, що на Харківщині вони почувалися аутсайдерами. Найперше через специфічну говірку, хоча й не знали, звідки ця мова", — згадувала Софія Федина в одному з інтервʼю.

Попри велику зайнятість у різноманітних гуртках нардепка називає своє дитинство фантастичним, а матір вважає найкращою подружкою.

Декларація

Електронну декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік Федина подала 26 березня 2021 року. В документі зазначено, що вона зареєстрована та проживає у Львові.

Обʼєкти нерухомості. З вересня 2017 року нардепка володіє квартирою у Львові площею 35,7 кв. м. Вартість житла оцінена у 404 500 грн. Також у неї є земельна ділянка (574 кв. м) у селі Відники Пустомитівського району Львівської області. Вартість ділянки в декларації не вказана.

В Києві Федина орендує дві квартири. Одна (55 кв. м) належить іноземному громадянину Олегу Михайловичу Татькову, а інша (76,1 кв. м) знаходиться у власності громадянки України Гюльнар Зульфігар Кизи Гумматової.

Доходи. За основним місцем роботи, тобто у Верховній Раді. Софія Федина протягом 2020 року заробила 512 123 грн. Ще 462 440 грн вона отримала як відшкодування витрат, повʼязаних із виконанням депутатських повноважень, а 90 000 грн — як компенсацію транспортних витрат.

Компенсація витрат нардепки за оренду житла в Києві склала 233 350 грн, а компенсація витрат на відрядження по Україні та закордоном — 6299 грн.

За сумісництвом у Львівському національному університеті ім. Франка Федина заробила 28 410 грн.

Грошові активи. Готівкою нардепка тримає 75 000 грн і 21 000 доларів США.

У "ПриватБанку" Федина зберігає 166 300 грн і 742 євро. Також у неї є рахунок в АТ "ОТП Банк", на якому лежать 1485 грн, і рахунок у ПАТ "Державний ощадний банк України" — 3046 грн.

Видатки. Оренда нерухомого майна обійшлася декларантці у 117 000 грн (станом на 30 червня 2020 р.) і 116 350 грн (станом на 31 грудня 2021 р.).

Транспортних засобів або іншого рухомого майна Федина не вказала.

Народні депутати Яна Зінкевич та Софія Федина
Народні депутати Яна Зінкевич та Софія Федина під час акції перед будівлею ДБР в Києві, 2020 р. / УНІАН

Нагороди

У 2013 році Федина стала лауреаткою Премії ім. Стуса. У 2017 році її нагородили премією Кабінету міністрів "за особливі досягнення молоді у розбудові України".

У листопаді 2018 року вона отримала почесну відзнаку з нагоди 100-річчя проголошення ЗУНР.

Соцмережі

Нардепка дуже активна в соцмережах і має велику аудиторію. Вона веде дві сторінки у Facebook. Станом на початок вересня 2021 року на робочу сторінку Федини підписано понад 43,5 тисячі користувачів, ще понад 35,3 тисячі поставили позначку "Подобається". На особисту сторінку депутатки підписано понад 85 тисяч користувачів, а в друзях у неї майже 4930 осіб.

Сторінка в Instagram має 23 300 підписників. На Twitter депутатки підписано 24 300 користувачів, а на Telegram-канал — 1680.

Свій канал на Youtube Софія Федина останні два роки не оновлює, однак на ньому все ще понад пʼять тисяч глядачів.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua