• USD 27.2
 • EUR 30.9
 • GBP 36.3
Спецпроєкти

Віктор Ляшко

Міністр охорони здоров'я України (з 20 травня 2021 року). Ексзаступник голови Міністерства охорони здоров'я, колишній головний державний санітарний лікар України. Заслужений лікар України (з 2020 року)

Віктор Ляшко / УНІАН
Зміст

Дитинство

Народився 24 квітня 1980 року в с. Осова Дубровицького району Рівненської області. Віктор Ляшко – друга дитина в родині шкільної вчительки Ганни Олексіївни та водія Кирила Володимировича. Мама Ляшка за розподілом поїхала на практику в Осову, що на Рівненщині, неподалік білоруського кордону. Там познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, вийшла за нього заміж і вирішила залишитись жити в селі.

У півтора роки Віктор Ляшко, якого відправили на літо до бабусі, вступив у відро з окропом. Опік був настільки сильний, що лікарі навіть допускали ампутацію ноги. Однак зрештою шкіру на стопу пересадили зі стегна, а на саме стегно – від мами, Віктор заново вчився ходити. "Десь пів року, поки я вчився заново ходити, провів у лікарні. І в мене був досить хороший лікар, розповідала мама. Лікарня була радянського зразка, на стінах висіли фотографії різних лікарів. Коли мене носили на руках і проходили повз фотографію мого лікаря, я завжди тягнувся і цілував її. І хоча я після цього лікарень дуже боявся, мама казала: "Мабуть, буде лікарем", – розповідав Ляшко в інтерв'ю одному з українських ЗМІ.

Ляшко в дитинстві захоплювався футболом. Зі шкільних предметів найбільше любив історію України та зарубіжну літературу. Однак мама викладала в сільській школі біологію та хімію, тож ці предмети вимушено стали для хлопця пріоритетними у вивченні. Якщо в класі хтось чогось не знав, Ганна Олексіївна завжди викликала Віктора, якщо й він не знав – розуміла, що матеріал треба пояснити ще раз. Оцінок своїм синам жінка ніколи не натягувала, згадує вже дорослий Ляшко.

"Завжди на столі була хімія та біологія, а читав я, наприклад, Фенімора Купера! Коли мама заходила, ми – хопа, вчили хімію, біологію, коли мами не було – відкладали й читали художню книжку", – розповідав Ляшко журналістам.

Віктор Ляшко
Віктор Ляшко

Освіта

У 2003 році закінчив Національний медичний університет імені О.О.Богомольця.

У 2015 році закінчив заочну форму навчання Національної академії державного управління при Президентові України (факультет Державне управління в галузі охорони здоровʼя). Здобув кваліфікацію магістра державного управління в сфері охорони здоровʼя.

2016 рік — слухач курсу тематичного удосконалення "Сучасні аспекти громадського здоровʼя", який організував Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця у співпраці з Каліфорнійським університетом (м. Сан-Франциско).

2017 рік — Барселонський курс ВООЗ щодо посилення систем охорони здоровʼя для поліпшення контролю і лікування туберкульозу.

Професійна діяльність

З 2003 по 2010 рік працював у санітарно-епідеміологічній службі в Київській області. Пізніше перейшов до МОЗ. Почав роботу головним спеціалістом, а зрештою став директором департаменту СЕС України. З 2013 року до початку 2014 року був керівником Київського обласного лабораторного центру СЕС.

З 2014 року по лютий 2018 року — голова ГО "Інфекційний контроль в Україні". За цей час організація реалізувала грантовий проєкт "Розробка та впровадження оптимальної моделі амбулаторного лікування хворих на туберкульоз та їх соціального супроводу, як ефективний спосіб покращення результатів лікування туберкульозу в Україні". А з 2015 по 2018 рр. виступав консультантом із питань громадського здоровʼя в "Реформі ВІЛ-послуг у дії" — проєкті USAID. Крім того, з 2014 до 2016 року Віктор Ляшко був одним із експертів Реанімаційного пакету реформ.

Брифінг у межах кампанії "Антибіотик за рецептом", яку організувала ГО "Інфекційний контроль в Україні". Віктор Ляшко (крайній зліва), голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець, листопад 2016 р.
Брифінг у межах кампанії "Антибіотик за рецептом", яку організувала ГО "Інфекційний контроль в Україні". Віктор Ляшко (крайній зліва), голова комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець, листопад 2016 р.

У 2018 році Віктор Ляшко був членом громадської організації "Платформа здоровʼя". І в тому ж 2018 році Віктор Ляшко повернувся на державну службу, обійнявши посаду заступника генерального директора Центру громадського здоровʼя при Володимирі Курпіті.

24 грудня 2019 року, вже за часів президентства Володимира Зеленського, Ляшка призначили заступником тодішнього міністра охорони здоровʼя України Зоряни Скалецької, яка сама ж його на цю посаду й запросила в телефонній розмові. Зі Скалецькою Ляшко був знайомий іще з часів роботи експертного об'єднання Реанімаційний пакет реформ.

На своїй новій посаді Ляшко брав участь в евакуації громадян України з охопленого епідемією коронавірусу міста Ухань у Китаї та інформував про хід цієї операції ЗМІ.

11 березня 2020 року його призначили головним санітарним лікарем України.

20 травня 2021 року Верховна Рада призначила Віктора Ляшка міністром охорони здоровʼя України.

Цікаві факти

 • Документи до Національного медичного університету імені Богомольця в Києві 17-річний Ляшко привозив понад 10 разів за літо – щоразу не вистачало документів або печаток у потрібному місці. Але зрештою після співбесіди (як медалістові йому не довелось складати вступних іспитів до вузу) хлопця взяли.
 • Перші гроші заробив у студентські роки, на виборах. Роздавав листівки за тогочасного президента улюбленого футбольного клубу "Динамо" Григорія Суркіса, який у 1999-му балотувався на міського голову Києва від СДПУ (о) і програв Олександрові Омельченку. 
 • Подумував кинути університет заради роботи в сфері громадського харчування. Працюючи баристою у щойно відкритому "Два гуся" на Богдана Хмельницького в Києві, а потім в аналогічному закладі на Хрещатику мав нормальну зарплату й перспективи. Але вирішив продовжити навчання, щоб не засмучувати маму, й пішов підпрацьовувати медбратом.
 • Нині, будучи головним санітарним лікарем України, свій стандартний день Ляшко описує так: 4-кілометрова пробіжка, потім душ, годування кота, сніданок — і на роботу. У міністерстві – аналіз попередньої коронавірусної доби, комісія, селектор із президентом, зустрічі й наради. Якщо немає вечірніх ток-шоу, може їхати додому о 23-24.

Скандали

 • 3 червня 2020 року, коли в країні ще діяв жорсткий карантин і відвідування закладів громадського харчування було дозволене тільки на літніх терасах, президент Зеленський та кілька чиновників сиділи всередині закладу в Хмельницькому й пили каву. Відповідне фото потрапило до мережі. На ньому був присутній і санлікар Віктор Ляшко. Згодом він заплатив штраф за порушення карантинних обмежень.

"Найдорожча кава в моєму житті", — повідомив він тоді у Facebook.

 • У 2020 році українців обурили зізнання Ляшка, що частину обмежень в Україні, наприклад, відвідання парків, запроваджували радше для психологічного ефекту, ніж епідеміологічного.
 • Під час січневого локдауну 2021 року в українських супермаркетах перестали продавати частину товарів, зокрема шкарпетки й презервативи. Журналісти запитали Ляшка, чому так. Санлікар відповів, що ґумові медичні вироби можна без проблем купити в аптеці.

"Презервативи продаються в аптеках. Покажіть мені цього супергіганта, будь ласка, який три тижні карантину ходить щодня купувати презервативи", — сказав Ляшко.

Він також додав, що аптек у країні набагато більше, ніж супермаркетів.

Конфузи

 • 2 березня 2021 року Ляшко вакцинувався від коронавірусу першою дозою препарату Covishield, а на 11-й день захворів на COVID-19. Виробники абсолютно всіх наявних вакцин від коронавірусу попереджають, що щеплення не гарантує того, що людина не заразиться. Однак вакцина здатна запобігти тяжкому перебігу хвороби. Власне, це — загальновідомий факт, але те, що Ляшко заразився після вакцинації, посіяло сумніви в багатьох українців, які, в принципі, й до того не дуже-то довіряли препаратам від COVID-19, котрі завозять в Україну.
Віктор Ляшко під час вакцинації
Віктор Ляшко під час вакцинації

Цитати

Про вакцинацію: "У соцопитуваннях (які показують, що близько половини українців не хочуть вакцинуватися, — "ДС") важливо, як поставлене запитання. Зазвичай є група у 15%, яка точно не буде робити щеплення, і 15-20%, яка точно буде. Для нас ці 60%, які між ними й вагаються, — це наша цільова група, яких ми маємо переконати перейти на нашу — світлу сторону, тобто вакцинуватися".

Журналіст (Ж): Чим будуть вакцинувати українців?

Віктор Ляшко (ВЛ): Вакциною.

Ж: Якою?

ВЛ: Безпечною.

Ж: Озвучуються різні компанії, а яка конкретно вакцина першою приїде до України?

ВЛ: От як тільки вона буде їхати, я відразу це скажу.

Віктор Ляшко під час пробіжки
Віктор Ляшко під час пробіжки

Про винайдення української COVID-вакцини, квітень 2020 року: "Президент попросив мене, щоб я написав листи на наших академіків і пообіцяв, що якщо хтось винайде вакцину або ліки, то отримає, не знаю з якого фонду, мінімум мільйон доларів".

Про карантин, квітень 2020 року: "Коронавірусна хвороба стане сезонним захворюванням і буде повертатися циклічно. Потрібно подивитися, як вірус буде мутувати і як імунітет з цими мутаціями справлятиметься. Якщо ми будемо мати стійкий імунітет до цього вірусу і мутації не будуть спричиняти хворобу – це один варіант розвитку подій. Якщо кожна нова мутація буде призводити до виникнення нової хвороби, що ж, тоді нам доведеться жити в нових біологічних реаліях. І забути про каву в парку, і спілкуватися лише через скайп. Але я маю надію, що все ж таки буде вакцина або препарати для лікування".

Про те, чи можна людям почекати на Pfizer, якщо вони не хочуть щепитись Covishield: "Чекати нічого не потрібно, оскільки права вибору немає. Це загальносвітова практика: приходить продукт, і саме управлінці разом з експертами вирішують, як цей продукт використати найбільш ефективно".

Особисте життя

Одружений з Іриною Ляшко. Подружжя виховує доньку Дар'ю.

Віктор Ляшко з дружиною та донькою / Facebook сторінка Віктора Ляшка
Віктор Ляшко з дружиною та донькою / Facebook сторінка Віктора Ляшка

Декларація

У Ляшка є земельна ділянка площею 1200,00 кв м у Литвинівці Київської області. В його дружини є ділянка такого ж розміру, але в Пухівці Київської області, а також квартира в Броварах на Київщині площею 110,9 кв. м.

У санлікаря є авто Skoda Octavia A7 2018 року випуску.

Його зарплата в ЦГЗ Міністерства охорони здоровʼя за минулий рік склала 53 172 грн, гонорари — 640 118 грн. 73 гривні Ляшко отримав за здачу крові в Київському міському центрі крові. 430 626 гривень склав його сукупний дохід від зайняття підприємницькою діяльністю.

Також у декларації вказано 80 196 гривень зарплати його дружини Ірини в КНП "Броварська багатопрофільна клінічна лікарня".

Ляшко зберігає в банку 61 тисячу гривень і 31 419 доларів.

Редактор: Віктор Костенко
  Реклама на dsnews.ua