• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Вікторія Сюмар

Журналістка, громадська діячка, депутатка Верховної Ради України VIII і IX скликань

фото вікторії сюмар
Вікторія Сюмар / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Вікторія Петрівна Сюмар народилася 23 жовтня 1977 року в Нікополі Дніпропетровської області. Дитинство провела у рідному місті своєї матері Погребище Вінницької області. За її спогадами, родина жила дуже скромно, тож вона була змушена підробляти у підлітковому віці.

Вищу освіту Сюмар здобула в Київському національному університеті імені Т. Шевченка, навчаючись на історичному факультеті. Дипломом магістра історії (з відзнакою) отримала у 1999 році. Згодом вступила до аспірантури в Інститут історії України Національної академії наук.

Під час навчання в університеті Сюмар працювала вчителем історії у столичній школі № 49.

Вікторія Сюмар
Вікторія Сюмар / УНІАН

Журналістська діяльність

Вікторія Сюмар почала працювати у ЗМІ, навчаючись в аспірантурі. В період з 1999 до 2003 року вона була позаштатною кореспонденткою радіостанції "Голос Америки" та журналісткою радіостанції "Континент".

У 2002 очолила відділ політики на "Громадському радіо", де працювала до 2005 року. Того ж року вона стала виконавчою директоркою ГО "Інститут масової інформації" (до 2014 р.).

З 2008 до 2010 рік — викладачка Інституту журналістики КНУ ім.Т. Шевченка.

З 2009 року Сюмар почала працювати на телебаченні. Була хронікеркою програми "Шустер Live" на телеканалі "Україна". У 2013 році перейшла на "5 канал".

Журналісти Сергій Андрушко та Сергій Лещенко і Директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар під час громадської акції проти нецивілізованих дій СБУ
Журналісти Сергій Андрушко та Сергій Лещенко і Директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар під час громадської акції проти нецивілізованих дій СБУ / УНІАН

Громадська діяльність

Сюмар відома активною громадською діяльністю, пов'язаною з медіасферою. Так, вона є однією із засновниць Руху "ЧЕСНО" та журналістської кампанії "Стоп Цензура" (2011 р.).

В роки президентства Віктора Ющенка (2005-2010) була членкинею Національної комісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі при президентові України. Крім того, вона входила до складу громадської ради при комітеті Верховної Ради з питань свободи слова й до складу наглядової ради Школи журналістики "Нова Україна".

У 2010-2014 роки Вікторія Сюмар — член наглядової ради фонду "Відродження". Фонд входить до мережі Фундацій Відкритого Суспільства, створеної американським фінансистом Джорджем Соросом.

З 2012 до 2013 року — членкиня міжвідомчої робочої групи із захисту прав журналістів. У цей же період очолювала громадську спостережну раду телеканалу "Інтер".

Під час Революції гідності була членкинею Ради Майдану.

Виконавчий директор Інститута масової інформації Вікторія Сюмар під час 64-го Всесвітнього газетного конгресу в Києві, 2012 р.
Виконавчий директор Інститута масової інформації Вікторія Сюмар під час 64-го Всесвітнього газетного конгресу в Києві, 2012 р. / УНІАН

Політична кар'єра

РНБО

28 лютого 2014 року тодішній в.о. президента Олександр Турчинов призначив Вікторію Сюмар (указ № 181/2014) заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони. Основний напрямок її діяльності — інформаційна безпека.

6 липня того ж року Сюмар пішла з посади.

Вікторія Сюмар
Допис у Facebook, 6 червня 2014 року

Написала заяву про звільнення за власним бажанням, як і обіцяла відразу після призначення. Завдання було втримати ситуацію у перехідний період. Тепер інформаційну політику має формувати команда обраного президента (Петра Порошенка, - прим. ДС). В такий час, коли люди щогодини чекають пояснення влади, все має бути чітко скоординовано на найвищому рівні.

Звітуючи про свою роботу в РНБО, Сюмар заявила, що протягом ста днів "вдалося закласти структурні зміни у сфері інформаційної безпеки на рівні фундаментальних речей".

"Головний здобуток – українські ЗМІ стали справді українськими. Останні три місяці країна жила в єдиному інформаційному просторі, де була спільна цінність – суверенна і цілісна Україна […] Нарешті вдалося скоординувати інформування про АТО з місця подій", — написала тоді Сюмар.

Саме за час перебування Сюмар на посаді заступника секретаря РНБО в Україні відбулося офіційне припинення ретрансляції російських телеканалів.

Вікторія Сюмар та Олександр Турчинов
Вікторія Сюмар та Олександр Турчинов

Верховна Рада VIII скликання

На позачергових парламентських виборах 26 жовтня 2014 року Вікторія Сюмар була обрана народною депутаткою. Вона посіла №7 у виборчому списку партії "Народний фронт", лідерами якої стали Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов.

На момент обрання — безробітна та безпартійна. Дата набуття депутатських повноважень — 27 листопада.

У Верховній Раді VIII скликання колишня журналістка очолювала Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики, а також входила до складу кількох груп з міжпарламентських зв’язків, зокрема із Японією та США. Була заступницею голови фракції "Народний фронт" і членкинею МФО "Єврооптимісти".

Протягом депутатської каденції нардепка долучилася до написання майже 180 проєктів закону, подала понад 140 поправок, 258 разів виступила (здебільшого з трибуни) і направила 40 депутатських запитів.

У 2015 році Сюмар була одним з керівників штабу "Блоку Петра Порошенка "Солідарність" на місцевих виборах. У 2016 році вона керувала передвиборчою кампанією кандидата у народні депутати по одномандатному виборчому округу №27 (м. Дніпро) Тетяни Ричкової. Ричкова балотувалася як самовисуванка і перемогла на виборах, набравши 44,57 % або 15 494 голосів виборців. Згодом вона увійшла до складу фракції партії "Блок Петра Порошенка".

Вікторія Сюмар
Вікторія Сюмар / УНІАН

Верховна Рада IX скликання

На дострокових виборах влітку 2019 року Сюмар знову пройшла до парламенту, однак цього разу по списках (№16) політичної партії "Європейська Солідарність". Дата набуття депутатських повноважень — 29 серпня. На момент обрання — безпартійна.

У Верховній Раді IX скликання парламентарка очолила підкомітет з питань дотримання законодавства у сфері запобігання і протидії корупції органами державної влади та місцевого самоврядування Комітету ВР з питань антикорупційної політики. Також вона є членкинею ТСК щодо розслідування нападів на Катерину Гандзюк та інших громадських активістів протягом 2017-2018 рр. і входить до складу семи груп з міжпарламентських зв’язків, зокрема з Австралією, Литвою та Угорщиною.

Станом на кінець жовтня 2021 року Сюмар приєдналася до написання 65 проєктів закону, подала 55 поправок до 11 законопроєктів, направила 37 депутатських запитів і понад 70 разів виступила в Раді.

У нардепки три помічники. Всі вони працюють за строковим трудовим договором на постійній основі.

На місцевих виборах 2020 року Сюмар під першим номером у списку "Європейської солідарності" пройшла до Київської обласної ради. Своїм мандатом вона поступилася наступному кандидату, залишившись працювати у Верховній Раді.

Вікторія Сюмар під час прес-брифінгу партії "Європейська Солідарність", 2019 р.
Вікторія Сюмар під час прес-брифінгу партії "Європейська Солідарність", 2019 р. / УНІАН

Компромат і скандали

Напад на квартиру

5 березня 2015 року невідомі розгромили зареєстровану на Вікторію Сюмар квартиру в Києві. Про напад повідомив її тодішній чоловік, директор Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран.

"Вчора невідомі розгромили квартиру, де я проживаю. Знищили побутову техніку, розписали стіни, було пошматовано гардероб…Єдине питання, на яке повинна дати відповідь міліція, проти кого був спрямований цей акт? Проти мене? Моєї дружини Вікторії Сюмар, на яку зареєстрована квартира, з якої ми перебуваємо в стадії розлучення? Може, це просто випадковий вандалізм?" — прокоментував він.

Таран також додав, що нападники розписали стіни житла погрозами "Ви догралися!" і "Вам смерть!", а також залишили напис "Росія-матінка".

Суд через охоронців Медведчука

У квітні 2018 року народний депутат від "Опозиційного блоку" Василь Німченко подав на Вікторію Сюмар позов до суду. За кілька місяців до цього стався напад охоронців Віктора Медведчука на журналістів "Радіо "Свободи". Медійники звинуватили проросійського політика у перешкоджанні професійній діяльності і звернулися до правоохоронних органів з відповідною заявою. Той, своєю чергою, подав на журналістів до суду через нібито втручання в особисте життя.

Сюмар підтримала журналістів, закликавши поліцію розслідувати інцидент. На думку "опоблоківця" Німченка, цими заявами вона чинила тиск на правоохоронців. Крім того, за даними деяких ЗМІ, Сюмар вимагала не висвітлювати судовий розгляд проти неї.

Сама нардепка заявила, що не збиралася втручатися в діяльність правоохоронних органів, а лише попросила їх якомога швидше розслідувати скандальний інцидент.

Окружний адміністративний суд Києва ухвалив рішення на користь Німченка та Медведчука, постановивши, що Сюмар перевищила свої повноваження. Утім, згодом за позовом відповідачки Адміністративний апеляційний суд скасував рішення першої інстанції "про незаконне втручання в роботу правоохоронних органів".

Народні депутати Вікторія Сюмар та Юрій Береза під час засідання Верховної Ради України, 2017 р.
Народні депутати Вікторія Сюмар та Юрій Береза під час засідання Верховної Ради України, 2017 р. / УНІАН

"Материнська" земля

У 2018 році активісти руху "ЧЕСНО" виявили у матері Сюмар Лідії Мельник земельні ділянки та будинок у селі Михайлівка-Рубежівка Києво-Святошинського району Київська область. Ділянки, за даними активістів руху, були придбані у 2015 році, хоча з 2013 року офіційних доходів жінка не мала.

Вікторія Сюмар запевнила, що у її матері були заощадження для того, щоб купити землю, а з будівництвом будинку вона допомагає разом із сестрою.

Вікторія Сюмар
З інтерв'ю "Українській правді", 30 липня 2018 р.

Будинок у Київській області на етапі введення в експлуатацію. Там кімната мами, моя, сестри й один спільний зал з кухнею. Будувати його ми допомагаємо з сестрою. При розлученні я відмовилася від дачного будинку, тому чоловік компенсував мені 1 мільйон гривень, і допомогти мамі я маю за що. Ці витрати будуть вказані в моїй декларації за цей рік. Тому, відверто кажучи, я не бачу проблеми.

У 2019 році і Сюмар, і її новий чоловік у своїх деклараціях дійсно вказали нерухомість, якою володіє Лідія Мельник. Як з'ясувалося, у власності жінки є житловий будинок 216,8 кв. м, а також земельні ділянки площею 2360 (161 086 грн) і 2500 (170 641 грн) квадратних метрів. Разом з тим датою набуття прав власності на ділянки вказано 1 травня 2018 року.

На початку серпня 2018 року рух "ЧЕСНО" заявив про тиск з боку народної депутатки після публікації про статки її родини.

Підозра чоловіку

Чоловік Вікторії Сюмар, Дмитро Христюк, у 2017 році отримав підозру за те, що як заступник міського голови Ірпеня підписав договори з ФОПом, який виявився кілька років як мертвим. У підозрі мова йшла про замовлення ремонтних робіт фіктивним компаніям.

На судове засідання, на якому Христюку обирали міру запобіжного заходу, приходив заступник голови парламентської фракції "Народного фронту" Андрій Тетерук. Нардеп пропонував взяти чиновника на поруки. Зрештою суд обрав міру запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту без відсторонення від посади.

Особисте життя, родина

Перший чоловік: Віктор Вікторович Таран, політолог. У шлюбі, який тривав 18 років, у подружжя народилася дочка Софія (лютий 2003 р.). Таран і Сюмар офіційно розлучилися у грудні 2017 року.

Софія та Вікторія Сюмар
Вікторія Сюмар (праворуч) разом із дочкою Софією/viktoria_siumar

Другий чоловік: Дмитро Вікторович Христюк, колишній перший заступник міського голови м. Ірпінь Київської області. Народився у Шепетівці Хмельницької області 3 жовтня 1978 року. Про те, що пара одружилася, стало відомо 25 липня 2018 року. Сюмар навіть присвятила цій події розлогий допис у Facebook (наразі недоступний), зазначивши, що знайома з Христюком з 2014 р.

Вікторія Сюмар
Депутатка Верховної Ради VIII скликання

Мені завжди подобалися сильні і розумні чоловіки, які вміють робити справи. Шість років в спецпідрозділі "Альфа", радник міністра МНС, голова Баришівськоі районної ради (який, до речі, звільнився з незгодою з політикою Януковича у 2012 і ніколи не був членом Партії регіонів); забезпечував безпеку одного з лідерів Майдану Віталія Кличка. Далі — заступник губернатора Київщини […] Потім — перший заступник міського голови Ірпеня […] Сьогодні Дмитро звільнився, оскільки вважає, що в родині достатньо одного "політика".
Для всіх зацікавлених повідомляю — ми обоє давно розлучені […] Ми маємо двох чудових доньок — Ніночку (від першого шлюбу Христюка, - прим. "ДС") та Софійку. А також ми спільно будемо допомагати виховувати синів Олександра Гуменюка — комбата 11-го батальйону "Київська Русь", хрещеним татом яких є Дмитро, після загибелі їхнього рідного тата. Тому діток вже п'ятеро.

Вікторія Сюмар, Дмитро Христюк
Вікторія Сюмар та Дмитро Христюк

Матір: Лідія Володимирівна Мельник. З 1997 до 2013 року жінка працювала в державній насіннєвій інспекції м. Погребище. Після цього, за офіційними даними, ніде не працювала. Батько: Петро Васильович Сюмар, підприємець. Інформації у відкритих джерелах про нього немає.

Батьки Вікторії Сюмар розлучилися у 2011 році. Матір після розлучення взяла дівоче прізвище.

Сюмар періодично згадує про свою сестру, не називаючи її ім'я.

Допис Вікторії Сюмар у Facebook
Допис Вікторії Сюмар у Facebook

У відкритих джерелах інформацію про родичку депутатки знайти не вдалося.

Доходи і статки

Декларації про доходи Вікторії Сюмар за період з 2013 до 2017 року (включно) оприлюднені на сайті Верховної Ради.

Електронну декларацію про доходи і майновий стан за 2020 рік нардепка подала 31 березня 2021 року. В ній зазначено, що вона зареєстрована і проживає в Києві.

Об'єкти нерухомості. Нардепка володіє квартирою в столиці площею 106,7 кв. м, яка станом на червень 2017 року була оцінена у 798 197 грн.

12 вересня 2021 року декларантка повідомила про суттєві зміни в майновому стані. Зокрема, вона ппроінформувала НАЗК про придбання квартири в Києві площею 90,3 кв. м. На дату набуття права, 3 вересня 2021 року, вартість житла становила 4 617 000 грн. Квартиру продали підприємці з Дніпра Євген Борисович Вахнюк та Олена Львівна Петренко. В розділі "Видатки" Сюмар вказала суму 2 308 500 грн. Це рівно половина зазначеної вартості придбаної нерухомості. Кому належить інша половина, не зазначається.

Інша нерухомість, а саме дві земельні ділянки і недобудований будинок, належать її чоловікові. Одна ділянка площею 47 425 кв. м розташована в селі Підгірці Обухівського району Київської області (вартість не вказана). Друга, площею 1374 кв. м, — в селі Лебедівка Вишгородського району Київської області. У травні 2020 року вартість цієї ділянки була оцінена у 137 000 грн.

Саме у цьому селі, яке розташоване біля водосховища, Христюк будує дачний будинок на 220 "квадратів". Примітно, що в декларації за 2019 рік ані ділянки, ані добудови в Лебедівці не було.

Жодного об'єкту нерухомості, який належить матері Сюмар, в декларації немає.

Транспортні засоби. У власності нардепки є автомобіль Volvo XC60 2016 року випуску за 1 213 904 грн. Її чоловік володіє Toyota Venza 2013 року за 690 000 грн (станом на квітень 2017 р.).

Доходи. Протягом 2020 року у Верховній Раді Сюмар заробила 461 900 грн. Також вона отримала 336 320 грн як відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням депутатських повноважень, і ще 90 000 грн як транспортні відшкодування.

Грошові активи. Готівкою депутатка зберігала 130 000 доларів США і 350 000 грн. Всі інші активи розміщені на кількох рахунках у "ПриватБанку". Зокрема, це понад 53 тисячі грн, 750 дол. і 108 євро.

Видатки. На будівельні матеріали у серпні 2020 року декларантка витратила 319 999 грн.

Про доходи і грошові активи Дмитра Христюка в декларації його дружини немає згадки.

Вікторія Сюмар в залі Верховної Ради
Вікторія Сюмар в залі Верховної Ради / УНІАН

Сюмар в соцмережах

Станом на кінець жовтня 2021 року на сторінку Вікторії Сюмар у Facebook підписано майже 52 500 користувачів.

Сторінка нардепки в Instagram наповнюється не так активно і має трохи менше ніж 1900 підписників.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua