• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

10 днів на дешевий бензин. Чи зможуть антимонопольники збити ціни на паливо

Антимонопольний комітет України (АМКУ) змушує великі мережі АЗС знизити ціну на моторне паливо. Але який реальний вплив АМКУ на ринок? Спробуємо зрозуміти
Фото: hvylya.net
Фото: hvylya.net
Реклама на dsnews.ua

Запропоновано знизити

5 грудня Антимонопольний комітет України (АМКУ) видав офіційну рекомендацію ряду великих автозаправних мереж знизити ціни на бензин і дизельне паливо. Про таке рішення АМКУ повідомляється на офіційному сайті організації.

Крім іншого, цей документ містить перелік основних учасників ринку, які зобов'язані знизити ціни на паливо: Рекомендації АМКУ надано наступним компаніям "ВЕСТ ПЕТРОЛ МАРКЕТ" (бренд WOG), "ОККО-РІТЕЙЛ" (бренд ОККО), "УКРНАФТА" (бренд UKRNAFTA), "АМІК Україна" (бренд AMIC Energy), "Альянс Холдинг (бренд SHELL), "СОКАР ПЕТРОЛІУМ" (бренд SOCAR), "Укрпалетсистем" (бренд UPG) і "ГЛУСКО Рітейл" (бренд GLUSCO).

Зазначається, що комітет у червні-листопаді провів аналіз і встановив наступні факти. По-перше, середні ціни на великооптові партії бензину А-95 і дизельного палива за цей період знизилися майже на 20%. По-друге, курс долара до гривні знизився майже на 12%. При цьому (вже третє) середні роздрібні ціни на бензини А-95 і дизельне паливо знизилися тільки на 5-5,6%. За даними консалтингової компанії UPECO, середня вартість бензину марки А-95 за станом на 5 грудня становить 28,63 грн/л, ДТ - 27,9 грн/л. При цьому ціни стабілізувалися: останнім часом не було скільки-небудь значущих коливань.

Рівень роздрібних цін на бензин марки А-95 і дизельне паливо на стаціонарних АЗС основних учасників ринку залишився практично незмінним, відзначають в АМКУ. Тобто, по суті, вони отримують нічим не обґрунтовані надприбутки, можна зробити висновок з заяви Комітету.

Враховуючи значний вплив ринків нафти і нафтопродуктів на всі галузі національної економіки, енергетичну безпеку держави та рівень життя населення, АМКУ прийняв обов'язкові для розгляду рекомендації. Перша: вжити заходів щодо встановлення роздрібних цін на високооктанові бензини і дизельне паливо на рівні, який існував би в умовах значної конкуренції на ринку. (Правда, не уточнив, які саме ціни чиновники цього відомства вважають "прийнятними".) Друга: про результати розгляду цих рекомендацій повідомити Антимонопольному комітету України у 10-денний термін з дня їх отримання.

Тут є важливий момент: перераховані в приписі АМКУ мережі АЗС охоплюють лише близько 20-25% українського ринку бензину і дизпалива (за кількістю АЗС). Решта 75% ринку торгують паливом в середньому на кілька гривень дешевше, ніж ті, що згадані в приписі АМКУ.

Реклама на dsnews.ua

Що дозволено АМКУ...

Виходить, саме ряду великих мереж АМКУ рекомендує встановити ціни такими, якими вони були в умовах конкурентного ринку, натякаючи на монополізацію (точніше олигополизацию). Але саме рекомендує, а не зобов'язує.

"Насправді ніхто не може заборонити комусь щось рекомендувати. Але АМКУ не можуть встановлювати, наказувати, на скільки гривень знизити ціну. Таких повноважень Антимонопольного комітету немає. А от давати рекомендації знизити ціни - це нормальна практика, і вона не вперше задіюється. І сьогодні я згоден з Комітетом: дійсно потенціал для зниження цін є, - сказав у коментарі для "ДС" директор Консалтингової компанії А-95 Сергій Куюн. - Цей рівень цін сформувався не сьогодні, а ще місяці два тому. І в даній ситуації я вважаю, що це ще коректне звернення. Воно буде мати результат".

За словами експерта, АМКУ може штрафувати учасників ринку за завищення цін, але тільки за результатами власного розслідування. Довівши, що це були узгоджені дії у відсутності конкуренції, у результаті змови або т. зв. "паралельної поведінки". Звичайно, потім об'єкти такого розслідування можуть оскаржувати накладені на них штрафи у суді. І далеко не завжди АМКУ виграє подібні процеси.

Але чому зараз компанії, що завищують ціни, не отримали відразу штрафи, а лише рекомендації, і то через кілька місяців після того, як ціни мали б знизитися, а не знижуються? На думку Сергія Куюна, саме тому, що конкуренція на ринку збереглася - згадаймо, що згадані компанії контролюють не більше 25% роздрібного ринку моторного палива.

"В Україні немає централізованого регулювання цін на моторне паливо. Оператори АЗС має право виставляти будь-які ціни. Споживач на ринку має можливість вибирати, причому в дуже широкому діапазоні, - говорить Сергій Куюн. - Якщо максимальні ціни на дизпаливо становлять сьогодні близько 28 грн за літр, то в нижньому діапазоні - 23-24 гривні. Не подобається тобі ціна на ОККО - їдь на БРСМ, на інші станції. Є багато мереж, які торгують дешево. А у тих, хто потрапив у список АМКУ - просто інша цінова стратегія. Може, у них зарплати високі, ось вони і ставлять такі ціни... Але вибір на ринку є".

Виходить, що насправді конкуренція на ринку є, а Антимонопольному комітетові просто не подобається, що частина заправок продає паливо помітно дорожче, ніж інші.

"Чинне законодавство володіє достатнім інструментарієм для впливу на учасників ринку нафтопродуктів. Оскільки монополізм на цьому ринку довести практично неможливо, то АМКУ, як правило, характеризує їх дії за частиною 3 статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" (схожі дії на ринку), - говорить керуючий партнер компанії "ADS Legal Group" Олександр Бондарчук. - Використання рекомендацій АМКУ дозволяє державному органу оперативно впливати на учасників ринку у зв'язку зі зміною ситуації на ньому. От тільки цим інструментом АМКУ користується досить рідко. Вже близько року ми спостерігаємо за зниженням оптових цін і зниженням курсу валюти, а це ті показники, які завжди були одними з ключових пояснень у зв'язку з ростом цін на нафтопродукти. Але в нашій ситуації, мабуть, росла тільки маржинальність для основних учасників ринку, а роздрібні ціни залишалися без змін. Дивує чому лише через рік Комітет звернув на це увагу".

На думку експерта, штраф за подібні дії повинен бути останнім і невідворотним аргументом, що в українських реаліях відбувається досить рідко. Недосконалість судової системи, а іноді відверто слабкі рішення Комітету на ринках палива дозволяють основним операторам скасовувати через суд рішення контролюючого органу.

"Ключові проблеми тут - корупційна судова система і недостатня кваліфікація фахівців та державних уповноважених у застосуванні і використанні норм законодавства про захист економічної конкуренції, - вважає Олександр Бондарчук. - Діяльність АМКУ в цій сфері можна охарактеризувати як бездіяльність. Також проблемою є повна відсутність контролю з боку держави за якістю нафтопродуктів, що дозволяє мереж продавати неякісний продукт практично за європейськими цінами і отримувати додатковий заробіток".

Однак все ж не варто очікувати, що АМКУ буде "направо і наліво" займатися регулюванням цін, вважають експерти "ДС".

"Громадськість і ЗМІ часто цікавить, чи може АМКУ впливати на ціноутворення на ринку. Відповідь - ні! АМКУ не займається формуванням цін на бензин або на будь-який інший товар. Ціни на бензин формуються відповідно до ринкових принципів, з урахуванням багатьох економічних складових, - говорить юрист AVELLUM Антон Архипов. - Завдання комітету - підтримувати і захищати конкурентне бізнес-середовище в Україні. Для цього у регулятора є ряд інструментів, зокрема, можливість направляти рекомендації учасникам ринку, які вони обов'язково повинні розглянути. Як правило, АМКУ видає рекомендації, коли припускає, що на ринку є або може мати місце порушення. Рекомендації - це форма комунікації з бізнесом, спроба побудувати діалог і усунути неефективність ринку".

Як каже юрист, якщо умови рекомендацій були виконані, а передбачуване порушення не призвело до суттєвого обмеження чи спотворення конкуренції, не завдало істотної шкоди окремим особам чи суспільству та вжито відповідних заходів для усунення наслідків такого порушення, АМКУ не відкриває або закриває справу вже відкрите.

Якщо ж сторони проігнорують рекомендації комітету, а АМКУ при цьому вбачає ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, він може відкрити справу і в його рамках (якщо порушення доведене) накладати штрафи або застосовувати інші відповідні нагоди санкції.

"Щоб застосувати санкції, АМКУ повинен відкрити справу і провести розслідування, виконати складний економічний аналіз ринку, зібрати докази порушення і т. д. А це досить тривалий процес, який займає мінімум кілька місяців. Наприклад, раніше комітет вже штрафував заправників (ОККО, WOG та ін), і розслідування тривало не один місяць", - нагадує Антон Архипов.

Насправді зазвичай питання регулювання цін - поза повноважень антимонопольних відомств. Якщо держава вважає, що ціни повинні бути встановлені на якомусь певному рівні, то реалізовувати це має окремий державний орган, але не АМКУ. Комітет може зобов'язати сторони припинити порушення, але не визначити ту чи іншу ціну на товар.

    Реклама на dsnews.ua