• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

2500 грн за "однушку". Як тарифи на тепло стануть до осені "золотими"

Нормально підготуватися до опалювального сезону знову не виходить. Місцева влада просить допомоги в уряду, а можливо, залучать і законодавців — щоб списати борги ТКЕ перед "Нафтогазом"

Реклама на dsnews.ua

Хто зігріє міста взимку?

6 липня на брифінгу в КП "Київтеплоенерго" Асоціація міст України підняла вічне питання підготовки до опалювального сезону. Тому як до середини літа стало зрозуміло, що без втручання уряду не вийде розв'язати тугий вузол відносин місцевої влади, теплопостачальних підприємств і їх заборгованості за газ перед НАК "Нафтогаз України".

Виконавчий директор АМУ (об'єднує близько тисячі муніципалітетів країни) Олександр Слобожан заявив, що підготовка до опалювального сезону вже зайшла в глухий кут через те, що минулої зими виникла криза в сфері теплопостачання в зв'язку в ростом вартості природного газу та послуг з його розподілу, а також цін на електроенергію.

Суть проблеми в тому, що комунальні підприємства теплопостачання (теплокомуненерго, ТКЕ) продають послуги (гарячу воду і опалення) населенню за певним тарифом. При цьому у витратній частині їх господарської діяльності левову частку становить ціна покупки газу — вона може досягати 80-85% від вартості тепла. Але тариф для населення в минулих сезонах вже не покривав витрат на газ, в результаті чого ТКЕ накопичували борги перед єдиним своїм постачальником — "Нафтогазом". В результаті борги тепер практично у всіх, а у 60 комунальних підприємств теплопостачання і зовсім арештовані рахунки.

Здавалося б, ТКЕ могли ще раніше вирішити або хоча б зменшити проблему, піднявши тарифи для населення. Однак цього не дозволяв зробити підписаний 9 лютого меморандум між Асоціацією міст України, урядом, НКРЕКП і "Нафтогазом".

"Але тільки органи місцевого самоврядування повністю виконали зобов'язання меморандуму: тарифи на опалення не були підвищені і забезпечено безперебійне тепло- і водопостачання в містах, — йдеться в заяві АМУ. — І зараз, коли ми увійшли в період підготовки до нового опалювального сезону, залишаються критичними проблеми... Перш за все, це більше 50 млрд грн боргів ТКЕ за спожитий газ, накопичених в минулі роки через недосконалу систему взаєморозрахунків. З цієї суми 30 млрд грн — різниця в тарифах минулих років, коли тарифи були нижче економічно обґрунтованих. Заборгованість населення за послуги становить понад 25 млрд грн".

джерело: НАК "Нафтогаз України"
Карта заборгованості за газ
Реклама на dsnews.ua

Розрубати цей гордіїв вузол міська влада пропонує, прийнявши законопроєкт №3508-д з поправками від представників місцевої влади. А саме — виділити компенсацію з державного бюджету для погашення боргів місцевих теплокомуненерго перед "Нафтогазом". А також внести зміни в закон "Про Державний бюджет України на 2021", передбачивши там кошти для компенсації різниці в тарифах на теплові послуги.

Також представники АМУ вимагають терміново зняти арешти з рахунків 60 комунальних підприємств теплопостачання, оскільки в ситуації відсутності оборотних коштів вони взагалі не можуть готуватися до зими.

Якими будуть тарифи на тепло і гарячу воду

Також 6 липня своє бачення проблеми виклала Київська міська держадміністрація (КМДА). Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв нагадав, що раніше діяло положення про ПСО (public service obligation — спецзобовʼязання, які передбачали, що "Нафтогаз України" продавав газ для ТКЕ за встановленою ціною). Але 20 травня дія режиму ПСО закінчилася, і це означає, що тепер ТКЕ можуть купувати газ у будь-якого постачальника, тільки, судячи за ринковими цінами, дорожче. Це підвищення буде перенесено в тарифи за тепло і гарячу воду, які в Києві (як, можливо, і в більшості міст України) з 1 жовтня зростуть на 30-45%.

"Теплокомуненерго вже піднімають свої ціни. Тарифи на опалення і гарячу воду зросли в Чернівцях на 75%. Вчора Київ оголосив про те, що тарифи на тепло зростуть від 30 до 45% в залежності від типу підключення будинку. Наскільки я знаю, в Кременчуці прийнято рішення, що тарифи на тепло будуть дорожчати на 53%, — сказав "ДС" голова Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко. — Така ж ситуація чекає більшість міст України. Тому що практично жодне місто не готувався, тобто не проводилася модернізація ТКЕ, не знижувалися витрати, не збільшували ККД обладнання. Як йшло — так йшло. Особливо це стосувалося міст Західної України. В Івано-Франківську взагалі пів міста перейшло на газове індивідуальне опалення в квартирах, там фактично вбито центральне опалення".

На думку експерта, подорожчання послуг теплокомуненерго до цього опалювального сезону буде в межах від 40 до 75% у великих містах .. "У малих містах нас чекає повний колапс", — прогнозує Попенко.

Є й інші проблеми.

"Раніше для теплопостачальних підприємств діяли спеціальні умови закупівлі газу: враховували їх соціальну функцію. Тепер здійснення оплати після того, як підприємство використовувало природний газ, скасовано, що створює критичну ситуацію з розрахунками за газ на тлі відсутності оборотних коштів у ТКЕ. Поряд з високою ціною на газ це створює реальну загрозу для початку і проходження опалювального сезону", — заявив Петро Пантелеєв.

Вихід зі становища він бачить в наступному: використовувати для потреб виробництва теплової енергії для населення значно дешевший газ власного (українського) видобутку. Виявляється, КМДА вже звернулася до Кабміну з відповідним листом, запропонувавши на період коливань ринкових цін на ресурс визначити газ, видобутий АТ "Укргазвидобування" (входить до групи компаній "Нафтогаз"), як природний газ соціального призначення.

"Його собівартість становить не більше 4 тис. грн за 1000 куб. м. Це дозволить не тільки стабілізувати ситуацію з розрахунками, своєчасно і в повному обсязі придбати газ для старту опалювального сезону, але уникнути підвищення тарифів на гарячу воду і опалення, до чого зараз змушені готуватися більшість українських міст", — зазначив Пантелеєв.

Щоб підвищення тарифів не було таким шокуючим, в Києві в платіжках вже в липні з'явиться графа "Рекомендований авансовий платіж" в розмірі 10 грн/кв. м. Він буде накопичуватися, що дозволить споживачам взимку зменшити витрати на опалення. Втім, ми розуміємо, що це вже ослаблення "симптомів" для населення, а не лікування "хвороби" ринку.

Також варто відзначити, що використання газу українського походження для комунальних потреб — давня ідея, яку в різний час озвучували різні політики (найчастіше — Юлія Тимошенко). Однак це означає повернення до перехресного субсидування: якщо дешевий український газ піде в комунальний сектор, значить подорожчає газ для промисловості — тобто бізнес візьме на себе більшу частину витрат. Судячи з настроїв в уряді (який все більше лібералізує ринки газу та електроенергії) — цей варіант малоймовірний.

Кріпосне право

Нагадаємо, що, працюючи в умовах ПСО, комунальні підприємства теплопостачання могли купувати газ виключно у "Нафтогазу". Тепер вони можуть перейти до іншого постачальника, але — за умови повного погашення боргів перед НАК. А з урахуванням того, що у багатьох ТКЕ борги непосильні, змінити постачальника вони не зможуть.

Цю проблему також описав голова Асоціації міст України Олександр Слобожан. За його словами, нинішні угоди з "Нафтогазом" не дають місцевим комунальникам виходити на вільний ринок газу.

"Місто не може вибрати вільно собі постачальника. Фактично запропонована НАК угода змушує комунальні підприємства йти на підвищення тарифів. Крім того, угода передбачає безакцептне, тобто примусове, списання коштів з рахунків комунальних підприємств: будь-які засоби, які будуть надходити, — перенаправлятися на рахунки НАК "Нафтогаз", — пояснив він.

У цій ситуації списання боргів через спеціальний закон, звичайно, звільнило б ТКЕ від залежності від "Нафтогазу". Але що далі?

"Наскільки я пам'ятаю, Володимир Зеленський оголосив, що планує списання боргів теплокомуненерго на цей опалювальний сезон. Але це ніяк не змінить ситуацію з ростом тарифів. Це тільки зніме фінансове напруження з ТКЕ, позбавить від боргів перед "Нафтогазом", і все, — каже Олег Попенко. — Але тарифи виростуть в будь-якому випадку. І потрібно буде, щоб українці, споживачі цих послуг, їх оплатили, а грошей у них немає".

Виникає питання: чи можливо, що з осені Кабмін знову введе режим ПСО? З одного боку, це знову відстрочить створення повністю саморегульованого ринку газу, але з іншого — зніме соціальну напруженість через тарифи.

"Я думаю, що це буде не ПСО, це буде обмеження вартості газу для теплокомуненерго. Тобто зараз вартість газу для ТКЕ (затверджена з 1 травня) була 7,42 грн. Але це вже на 50-60% дорожче, ніж вартість газу, яка затверджена в собівартості більшості ТКЕ. Якщо «Нафтогаз» буде прив'язуватися до європейської ціни, то нас чекає ще дворазове збільшення вартості послуг теплокомуненерго до існуючої, — каже Олег Попенко. — Тому вартість газу потрібно обмежувати, інакше, як тільки ТКЕ піднімуть ціни і люди отримають платіжки, вони масово перестануть платити. У людей немає грошей, вартість опалення однокімнатної квартири в 50 кв. м буде 2,5-2,7 тис. грн на місяць. Це непідйомні ціни для споживача".

    Реклама на dsnews.ua