• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

АМКУ відкрив справи проти ПриватБанку та Ощадбанку через завищену комісію

Антимонопольний комітет України (АМКУ) розпочав розгляд справ проти АТ КБ "ПриватБанк" та АТ "Ощадбанк", яких регулятор підозрює у встановленні завищеної комісії за еквайринг (безготівкова оплата пластиковими картами)

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні на сайті регулятора, інформує "ДС".

Так, для проведення розрахунків через платіжні термінали торговці співпрацюють з банками, які є учасниками платіжної системи та набули статусу еквайра. Цим банкам підприємці сплачують комісію еквайрингу.

Банки-еквайри, своєю чергою, сплачують банкам-емітентам (які випускають платіжні картки) міжбанківську комісію – інтерчейндж. Її розмір встановлюється міжнародними платіжними системами. Як зазначають в АМКУ, вона однакова для всіх банків, але відрізняється за типом картки, видом діяльності торговця тощо. 

"Якщо банк-емітент та банк-еквайр — один і той самий банк, при розрахунках не проходить міжбанківська операція, а тому не виникає підстав включати до тарифу з еквайрингу комісійну винагороду інтерчейндж", – пояснили у комітеті. Зазначається, що послуги еквайрингу протягом 2018-20 рр. надавали близько 30 банків, тобто ринок є потенційно конкурентним.

Водночас саме ПриватБанк та Ощадбанк мають можливість надавати послуги еквайрингу з територіальним покриттям по Україні у повному обсязі. Відтак, найбільші торговці зазвичай обирають послуги одного чи одразу двох цих банків.

В АМКУ заявляють, що таке становище АТ "Ощадбанк" та АТ КБ "ПриватБанк" має структурні ознаки монопольного на ринку послуг еквайрингу. Комітетом становища відповідачів у справах (зокрема, це — одноосібна чи колективна монополія) буде визначено у ході відповідного розслідування..

За даними комітету, уже відомо, що держбанки встановлювали завищені комісії за операціями, які не несуть витрати на інтерчейндж. Тобто, за відсутності необхідності сплачувати інтерчендж банк-еквайр не змінював розмір комісії за еквайринг. Відповідно, торговець сплачував однаковий розмір комісії, незалежно від наповнення послуги.

Як писала "ДС", раніше три системних банки — Ощадбанк, ПриватБанк та Райффайзен Банк Аваль — виступили зі спільною заявою щодо готовності поступово зменшити ставку інтерчейнджу (міжбанківської комісії). Відповідне звернення до влади підтримали у Visa та Mastercard. Разом з тим, як вважають експерти, це може призвести до того, що державні банки різко підвищать тарифи на обслуговування карток і рахунків.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua