• USD 29.3
  • EUR 30.9
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Квиток олігарха і гонитва за тінню. Українська економіка в обіцянках Зеленського

20 травня президент України Володимир Зеленський дав велику пресконференцію, приурочену до дворіччя перебування на посаді. Ми звели воєдино все найважливіше, що глава держави сказав про економіку

Володимир Зеленський заявив про підтримку незалежності Нацбанка України
Володимир Зеленський заявив про підтримку незалежності Нацбанка України / Прес-служба Нацбанку
Реклама на dsnews.ua

Президент проти олігархів

Чи не найбільше запитань стосувалися позиції президента щодо великих бізнесменів, багатьох з яких тепер офіційно планують назвати олігархами. Власне, Володимир Зеленський сам підштовхнув до цього, заявивши у вступному слові: "Які пріоритети. Номер один: ми будуємо країну без олігархів ... Я думаю, ви відчуваєте перші наші кроки, до яких я готувався досить довго, і зараз ви бачите результати, країну для 40 млн, а не для сотні Forbes.

Коментуючи анонсовану на наступний тиждень публікацію законопроєкту про деолігархізації, президент зазначив, що тим, що потрапили в цей реєстр, буде заборонено "багато речей". Якщо особа відповідно до закону буде названа олігархом, вона потрапить до спеціального реєстру, "і тоді цей великий бізнес може втратити велику частину активів, які перебувають за кордоном". Також названа олігархом людина не може бути народним депутатом України.

"Головний зміст та філософія: ми не хочемо вбити великий бізнес. Але ми точно вбиваємо поняття "зміст" і "вплив" олігархічної системи в нашій країні. Впливу на масмедіа не буде, впливу на політику не буде, впливу на чиновників не може бути. Але якщо це буде, то ці люди отримають квиток під назвою "олігарх" — вони з'являться в спеціальному реєстрі ", — сказав Зеленський.

За його словами, у таких людей буде можливість уникнути отримання цього статусу, оскільки у них буде час позбутися від того впливу, що визначає їх як олігархів.

Журналісти, зрозуміло, хотіли почути конкретні імена — незважаючи на те, що Зеленський відразу обмовився, що не стане називати поіменно 13 олігархів, яких нарахувала РНБО. Так що йому довелося окремо сказати, що він не може назвати олігархами главу агрохолдингу Kernel Андрія Веревського і підприємця Павла Фукса.

"Я не можу особисто назвати прізвища, олігархи вони чи ні. Є три головні пункти: вплив на медіа, участь у політичному житті країни ... вплив на депутатів, чиновників і міністрів, володіють вони партією або не володіють, фінансують її ... Третє — це сума активів на рахунках. Я вважаю, що вона також вплине на це", — сказав Зеленський.

Реклама на dsnews.ua

За його словами, в разі суміщення всіх трьох чинників громадянин України автоматично потрапляє в реєстр олігархів.

Відповідаючи на запитання, чи послідують за підсумками засідання РНБО санкції відносно Ігоря Коломойського і Дмитра Фірташа, Зеленський сказав: "Ви побачите ще багато всього, дивіться нас ... щоп'ятниці".

"Нафтогаз" і енергетика

Зеленський розкритикував ексголову НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва за нібито нецільове використання коштів на лобістські офіси, фінансування ЗМІ і окремих журналістів. Однак, за його словами, звільнення його перш за все пов'язане все ж з негативним фінансовим результатом, показаним компанією за підсумками 2020-го. Як заявив глава держави, "Нафтогаз", навпаки, повинен наповнювати бюджет відповідно до обіцянок і відповідно до планів роботи.

У приклад НАК Володимир Зеленський поставив ДП "НАЕК "Енергоатом": "Уже три або чотири місяці як "Енергоатом" вийшов на прибуток, досить високий. Їм поставлене завдання — вони повинні отримати як мінімум $500 млн у цьому році. У наступному або ще через рік вони повинні вийти на прибуток $1 млрд. Побачите, так і буде ".

За його словами, корпоративна політика "Енергоатому" раніше багато в чому залежала від попередньої політики Міністерства енергетики, яке керувалося тим, щоб виводити на ремонт у той чи інший час дешеву генерацію, щоб збільшити вироблення теплової, електроенергія якої набагато дорожча атомної. Приклад — минулий опалювальний сезон.

Глава держави згадав і зняття санкцій з будівництва газопроводу "Північний потік — 2": на його думку, це стане поразкою для США і особисто президента Джо Байдена.

Корисні копалини і рента

Ще одне запитання, що стосується олігархів: Володимир Зеленський підтримує "розумне" підвищення ренти на залізну руду і збільшення податкових відрахувань металургійних підприємств у нинішніх сприятливих умовах високих світових цін на руду і металургійну продукцію.

Президент назвав "дуже потужним" законопроєкт з поправками до Податкового кодексу, схвалений Кабінетом Міністрів 12 травня — він, за оцінками уряду, повинен збільшити надходження до держбюджету більш ніж на 60 млрд грн, у тому числі за рахунок підвищення ренти на видобуток залізної руди. Поки немає офіційного тексту ЗМІ охрестили його "законом про розкуркулення олігархів".

Зеленський зазначив, що залізна руда належить українському народу і потрібно збільшувати податок "розумно, щоб ніхто не йшов у тінь". "Але і надати можливість, щоб за рахунок державних надр заробляти 200-300%, коли у нас війна, коли нам складно, коли нічим платити пенсії, ми не дамо", — підкреслив він.

По тону відповідей президента було зрозуміло, що він незадоволений конкретним порядком денним. Так, саме з представником телеканалу Ріната Ахметова посперечався президент про підвищення податків на видобуток залізної руди — ключового ресурсу для металургійного виробництва.

Інфраструктура і фінанси

Призначення Олександра Кубракова новим міністром інфраструктури, що відбулося в той же день, президент пояснив його високою результативністю на колишній роботі: "Найпотужніша людина, яка показала дійсно серйозний результат в інфраструктурних проєктах, це Олександр Кубраков, тому він став міністром".

При цьому Володимир Зеленський вважає за необхідне залучити приватних інвесторів на "Укрзалізницю": "Я вважаю, це стратегічне підприємство. Але потрібно думати, як отримати там партнерство з приватними, реальними інвесторами. Без них буде дуже складно. Це підприємство — банкрут вже багато років, і тільки силою, тільки посадками в ньому можна навести порядок ".

Президент вважає причиною збитків "Укрзалізниці" велику кількість кредитів з високою ставкою, а не пасажирські перевезення, які, звичайно, дотуються за рахунок вантажних. На його думку, потрібно замінити всі ланки управління "Укрзалізницею", щоб усунути корупцію в компанії.

Також Володимир Зеленський заявив про підтримку незалежності НБУ, відкинув претензії в ручній зміні його голови влітку минулого року і назвав заслугою нового керівництва Нацбанку на чолі з Кирилом Шевченком зниження кредитних ставок.

"Я як президент це гарантував і отримав замість 20-25%, які були до цього часу до нового голови Національного банку (я не хочу сказати, що це тільки його перемога — це всього Нацбанку перемога), ... програму 5-7- 9, — сказав він на пресконференції. — Зараз я борюся, щоб не тільки на словах працювала програма, яку я обіцяв громадянам України, — це іпотека 7%".

Утім, тут потрібно відзначити, що процентні ставки за даною програмою компенсуються за рахунок бюджету.

Президент і тінь

Одне з найяскравіших висловлювань всієї пресконференції, що пролунало з вуст Володимира Зеленського: "Я знаю, де в українській економіці знаходиться тінь. Я про тінь можу говорити дуже багато".

За словами президента, через значну частку тіньової економіки та її впливу на правоохоронців і фіскалів почала активно працювати над санкціями Рада національної безпеки і оборони (РНБО). Саме в рамках боротьби з тіньовою економікою Зеленський анонсував нові санкції "щоп'ятниці".

"Малий і середній бізнес не будуть платити більше податків. Великому бізнесу потрібно допомогти людям і державі: вони допомагають державі, держава підтримує їх — ось і все", — заявив президент.

При цьому Володимир Зеленський впевнений, що зможе завершити "епоху корупції" до кінця своєї каденції. "Ми чистимо вертикалі, збудовані "великим бізнесом", назвемо їх так, тому що вони не олігархи, поки немає наших законів. Ці вертикалі в кожній інституції нашої держави ... в кожному міністерстві, в парламенті, великий вплив цих людей. Я вважаю, що ми почали закінчення цієї епохи. І я точно її закінчу", — заявив Зеленський на пресконференції в Києві.

"Найскладніше"

Треба визнати, що про завершення іншої епохи — "епохи бідності", говорити поки рано. З цим погодився і сам президент. "Епоха бідності — це найскладніше ... Не все залежить від мене. Скажу чесно, я тисну на уряд, щоб збільшували мінімалку і пенсії. Їм не просто і зі мною і з наповненням бюджету. При цьому Зеленський не забув похвалитись підвищенням за два роки мінімальної зарплати на 2000 грн (до 6000 грн) і додаткових виплат пенсіонерам, старшим 80, а з недавніх пір і 75 років. Правда, основні надії він покладає на заплановану пенсійну реформу.

Ще один козир Зеленського — це земельна реформа. Як відомо, ринок землі буде запущений вже з 1 липня і вже прийнята більшість найважливіших законів у рамках даної реформи. "Земля належить народу", — це не просто гасло, проголосив глава держави. Утім, такі гасла в історії мають не найприємніші асоціації ...

    Реклама на dsnews.ua