• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Дорога в уряд. Ким був і що обіцяє новий міністр інфраструктури Олександр Кубраков

Новим головою інфраструктурного відомства став глава "Укравтодору" Олександр Кубраков, якого хвалять і лають за одне і те ж — реалізацію програми "Велике будівництво". Але що пообіцяв новий міністр інфраструктури, крім розвитку дорожньої мережі?

Олександр Кубраков
Олександр Кубраков/"Укравтодор"
Реклама на dsnews.ua

За призначення Кубракова в уряд проголосували 284 народних депутати.

Чим відомий Олександр Кубраков

38-річний Кубраков — виходець з Дніпропетровщини. Здобув освіту маркетолога в Київському національному економічному університеті, також навчався на короткостроковій програмі в Школі управління ім. Джона Кеннеді (Гарвард, США).

З 2004 р. його робота була пов'язана в основному з електронними комунікаціями — Кубраков працював у компаніях "Пріоком" (один з найбільших підрядників "Укртелекому"), "Київстар" (реалізовував проєкти "Домашній інтернет від "Київстар" і "Фінанси та кредит") .

У 2008-2016 рр. брав участь у створенні низки комерційних компаній, у тому числі "Місто для людей" (у Маріуполі, Запоріжжі, Києві, Енергодарі, Дніпрорудному і Кременчуці), "Єврокомунсервіс", "Місто для людей сервіс". Їх спеціалізація — монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціювання, прибирання будинків і комплексне обслуговування об'єктів. Тобто, знову ж таки, міська інфраструктура. У 2018 р. він офіційно вийшов з бізнесу.

Але працювати на державу почав ще раніше: з 2011 р. Кубраков — радник міського голови Києва (спочатку Олександра Попова, потім — Віталія Кличка). Він курирував впровадження в мерії єдиного документообігу, писав на замовлення Світового банку стратегію розвитку транспорту Києва.

У 2015-2016 рр. Кубраков очолює проєктний офіс в Міністерстві юстиції, потім — сектор телекомунікацій та IT в Офісі ефективного регулювання (BRDO). Там він працював разом з експрем'єром Олексієм Гончаруком.

Реклама на dsnews.ua

У 2019-м під №30 у виборчому списку партії "Слуга народу" Кубраков пройшов до Верховної Ради. Працював в комітеті з прав людини, деокупації і реінтеграції окупованих територій. За чотири місяці в парламенті подав на розгляд 16 законопроєктів, 12 з яких прийняли (частина з них стосувалася дорожнього будівництва).

У листопаді 2019-го Кубраков виграв конкурс на посаду голови "Укравтодору", після чого склав депутатський мандат.

"Укравтодор" як трамплін у крісло міністра

Саме півтора року роботи Кубракова на чолі "Укравтодору" стали визначальними в його кар'єрі. По суті, він став головним виконавцем програми президента "Велике будівництво". З самого початку в 2020 р. проєкт відзначився рекордними витратами на будівництво і реконструкцію українських доріг — 129,3 млрд грн, або 6,7% всіх річних витрат держави. Такі щедрі вливання дозволили за минулий рік відремонтувати рекордну протяжність доріг — близько 4000 км.

Відносно ціни робіт — є різні показники, дивлячись як заміряти. Так, середня вартість 1 км поточного середнього ремонту доріг у 2020 р., згідно з інформацією публічного модуля аналітики ProZorro на кінець минулого року, зросла до 11,193 млн грн (на 91,6% більше, ніж у 2019 р.), а ось вартість реконструкції за 1 км скоротилася на 44,7%, а будівництва — на 14,3%.

Зате точно можна сказати, що главі "Укравтодору" вдалося розконсервувати такі великі проєкти, як Запорізький і Кременчуцький мости, Велика кільцева дорога навколо Києва. Також при новому шефові "Укравтодор" відмовився від практики "дроблення" підрядів і перейшов до маршрутного принципу, що поліпшило контроль за якістю ремонту. Були впорядковані і тендерні процедури.

Критики "Великого будівництва" теж вистачає: від джерел його фінансування (хоча зрозуміло, що це претензія точно не до Кубракова) і до калькуляцій по конкретних роботах. У числі претензій — і те, що значна частина підрядів по дорожніх роботах дістається не українським, а зарубіжним компаніям.

Від тарифів на перевезення до відновлення аеропортів: обіцянки

Як заявив у Верховній Раді сам Олександр Кубраков, найбільший його успіх — реалізація в 2020 р. програми "Велике будівництво". Програма триває, і за 2020-2021 рр., за його словами, буде відремонтовано 9000 км доріг тільки державного значення і більше сотні мостів. При цьому вже створено 50 тис. робочих місць в "Укравтодорі" і ще стільки ж — у суміжних галузях. ВВП країни виріс на 1,5% завдяки цьому проєкту, вважає Кубраков.

У числі своїх завдань на посаді міністра Олександр Кубраков назвав стримування зростання тарифів на перевезення, а також розплутування клубка проблем "Укрзалізниці", розвиток морського і річкового транспорту, відновлення портів, рівень зносу яких досягає 98%. Кубраков пообіцяв продовжити передачу портів у концесію, грунтуючись на принципах прозорості.

Торкаючись авіаційної галузі, Кубраков говорив про відновлення мережі місцевих аеропортів, створення національного регіонального авіаперевізника і підвищення рентабельності авіаперевезень всередині країни.

Відповідаючи на неприємні запитання депутатів, кандидат у міністри вказав, що в порівнянні з 2019 р. вартість ремонту одного кілометра автодороги знизилася на 19%. "Це чиста статистика, з нею не можна сперечатися", — заявив він.

По суті, і прихильники, і противники призначення Кубракова обговорювали саме ремонт і будівництво доріг. Депутати від "Слуги народу" вказували на тисячі кілометрів відремонтованих доріг і сотні мостів, їх опоненти — твердили про те, що на це виділялися гроші, які повинні були піти на боротьбу з пандемією. Більш конкретні питання стосувалися падіння обсягів вантажоперевезень на 10%, пільгових перевезень пасажирів. Ну і питання зарплат членів наглядової ради УЗ, звичайно, теж підняли.

На парламентській трибуні Олександр Кубраков тримався впевнено і було видно, що не сумнівався: його призначать міністром, причому з першої спроби. Чи збережеться його впевненість в собі через 100 днів роботи міністром, коли повинен бути перший звіт, — побачимо.

    Реклама на dsnews.ua