• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Частка нелегального ринку цигарок в Україні досягла історичного рекорду

Збитки державного бюджету України від нелегальної торгівлі тютюновими виробами у 2021 році сягнуть 14 млрд грн

Пресконференція представників тютюнової галузі
Пресконференція представників тютюнової галузі
Реклама на dsnews.ua

Про це заявив під час пресконференції генеральний директор BAT Україна Кахабер Бенідзе, передає "ДС".

"Частка нелегального ринку в Україні досягла історичного рекорду і продовжує зростати. Найбільшу частку збитків від незаконної торгівлі несе державний бюджет. Дійсно, близько 70% ціни пачки легальних цигарок становлять податки. Згідно з дослідженням Kantar, збитки держбюджету від нелегальної торгівлі у 2021 році сягнуть 14 млрд грн", — сказав він.

На переконання Бенідзе, ці гроші могли б піти на підтримку армії, зміцнення соціального добробуту людей, які потребують допомоги, та інвестиції в інфраструктуру країни. Замість цього вони лише стимулюватимуть тіньову економіку, організовану злочинність, корупцію тощо.

Одним з пріоритетів України мало б стати посилення роботи правоохоронних органів у напрямку боротьби з незаконно торгівлею, вважає Бенідзе. Водночас, наголосив він, причиною "вибуху" нелегальної торгівлі є непередбачуване і часто хаотичне фіскальне регулювання галузі.

"Акциз зростає у 3-4 рази вище рівня інфляції, і купівельна спроможність не може задовольнити потреби курців, які звертаються до більш доступного, але нелегального продукту", — зауважив він.

Він також заявив, що тіньовий ринок збільшує свою інфраструктуру, "навіть вже не ховаючись": нелегальні сигарети продають без належної реакції з боку правоохронців.

"Передбачувана фіскальна та регуляторна політика сприятиме не тільки вирішенню проблеми незаконної торгівлі, але й відчинить двері для подальших інвестицій у цей сектор, що піде лише на користь державі", — додав Кахабер Бенідзе.

За його інформацією, тютюнова індустрія генерує і спрямовує до держбюджету близько 7% загальних доходів від податків та за роки незалежності інвестувала в економіку України понад 2 млрд доларів. Вона також забезпечує робочими місцями близько 50 тис. людей та щорічно генерує понад 0,5 млрд доларів експортних надходжень. 

Як додав генеральний директор компанії JTI Україна Пол Холловей, згаданий Бенідзе історичний рекорд щодо частки нелегального ринку тютюнових виробів в Україні становить 18,1% — це попередні дані станом на серпень 2021 року.

"Рік тому, коли JTI розпочала інформаційну кампанію щодо нелегального ринку тютюнових виробів, його частка становила 6,9% ринку України. Через рік цей показник сягнув 18,1% — майже  300% зростання за 12 місяців", — сказав Холловей.

    Реклама на dsnews.ua