• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Далі — менше. Чому з українців ніяк не виходить безтурботних рантьє (ІНФОГРАФІКА)

Головною причиною дешевшають депозитів є надлишок коштів у банків — в країні практично нема кого кредитувати за нинішніми ставками, а знижувати їх не дозволяє низка факторів
Фото: segodnya.ua
Фото: segodnya.ua
Реклама на dsnews.ua

Вітчизняна економіка знаходиться в режимі сну, при якому вона особливо не потребує додаткових ресурсах. За даними Держстату, в третьому кварталі цього року приріст ВВП склав 0,3% у порівнянні з попереднім. У другому кварталі ВВП збільшився на 0,6% в порівнянні з першим, який, у свою чергу, продемонстрував спад 0,7% до попереднього квартального періоду (тобто четвертого кварталу 2015 р.). Зараз навіть яскраво спалахують політичні скандали мало відбиваються на млявою бізнес-активності. Лише ринок готівкової валюти оперативно реагує на політичні пристрасті, то піднімаючи, то опускаючи курси долара і євро. І це чи не єдиний фактор, який в останні місяці найбільше впливає на ставки банківських депозитів.

Валютні гойдалки

Після двох місяців збільшення у листопаді обсяг гривневих депозитів населення на рахунках банків скоротився, хоча ненабагато — на 0,3% порівняно з жовтнем (тобто майже на 1,3 млрд грн). Тим не менш слід говорити про тенденції, яку навіть змушені були прокоментувати в НБУ. "Відтік депозитів обумовлений тимчасовим посиленням волатильності на валютному ринку в результаті нагнітання політичної напруженості", — зазначено в повідомленні центробанку від 12 грудня 2016 р.

Простіше кажучи, в листопаді власники гривневих депозитів, стурбовані зростанням курсу долара, кинулися в банки знімати свої вклади для покупки подорожчання валюти. У цьому зв'язку цікава наступна статистика: в останній місяць осені ще більше, ніж гривневі депозити, зменшувалися залишки валютних вкладів. За даними НБУ, депозити у валюті за листопад скоротилися на 2,1% порівняно з жовтнем (у доларовому еквіваленті). Такий кунштюк пояснюється тим, що зняті з рахунків долари прямо відправлялися на валютний ринок для обслуговування раптом спалахнув ажіотажу. Схоже, і цього разу спекулянти нагріли руки на загоні валютних оленів, благо в переддень новорічних свят зростаюча пропозиція готівкових доларів штовхає курс "зеленого" вниз, що дає змогу ділкам закрити свою відкриту валютну позицію з вигодою.

Спробуй розгледіти відсоток

Якщо раніше оперативних маніпуляцій з валютними депозитами заважали досить високі процентні ставки (пару років назад вони доходили до 15% річних), то зараз їх величина не зупиняє від дострокового зняття. Втратити відсотковий дохід на квартальному внесок під 3% річних — сущі дрібниці на тлі перспектив миттєвого заробітку на валютних коливаннях в 15-20%.

Реклама на dsnews.ua

Незважаючи на листопадовий відтік валютних вкладів, у грудні зросла середня ставка за депозитами терміном від трьох до шести місяців, та й то незначно — до 4,34% річних, а також понад 12 місяців (майже до 5,1%).

При найближчому розгляді виявляється, що розкид ставок серед фінустанов чималий. Так, провідні банки з іноземним капіталом, маючи надлишок ліквідності у валюті, пропонують по депозитах в доларах США і євро від 0,5 до 1,5% річних. На іншому полюсі невеликі вітчизняні банки, які обіцяють нараховувати на валютний внесок до 12%. Осібно стоїть найбільший гравець фінансового ринку Приватбанк, який запропонував у грудні нові депозитні програми в доларах США під 7-10% і в євро під 5-8%.

Банкіри запевняють, що такі високі ставки свідчать лише про короткострокових складнощі у колег. "Положення з Приватбанком не є загальної, системної тенденцією. Фінустанова не раз повертала регулятору кошти, останнім часом навіть достроково. Тому зараз йому важливо зібрати ліквідність з ринку", — говорить голова правління RwS bank Владислав Кравець.

Що стосується депозитів в гривні, то на початку грудня майже всі банки, незважаючи на відтік вкладів, продовжували зменшувати ставки. Найбільше скоротилася прибутковість короткострокових вкладів. Щодо решти, то чим довше термін депозиту, тим менше здешевлення ставки (див. таблицю).

Головною причиною дешевшають депозитів є надлишок коштів у банків — в країні практично нема кого кредитувати. Майже не працює іпотечне кредитування: з-за зниження ціни на житло у фінансистів проблеми з оцінкою його заставної вартості. Схожа картина і з автомобільним кредитуванням. До того ж карти плутає валютна нестабільність (яку в НБУ наполегливо називають волатильністю). Всі ці фактори не дозволяють опускати ставки кредитування, в тому числі і для корпоративного сектора, слідом за зниженням плати за депозитами.

Більшість банкірів заявляють про надлишку грошей. Раніше їх вкладали в кредити, в тому числі і на споживчі, — на святкові витрати українців. Але їх зараз дають все в менших обсягах, а велике корпоративне кредитування і взагалі згорнуто до поліпшення ситуації. Саме це, за словами фінансистів, і є причиною надлишкової ліквідності, а також відмовою від оголошення спеціальних акцій для вкладників.

До того ж зростання відсотків по депозитах, по суті, заборонив Національний банк, коли пригрозив банкам серйозними покараннями за збиткову роботу. Витрати і навіть збитки за системою і так занадто великі, щоб збільшувати їх далі за рахунок дорогих депозитів.

"Нинішнє залучення депозитів — це більше процентні витрати, а доходів ніяких немає. Кредитувати-то нікого. Тому й акції не потрібні. Якби черзі за кредитами стояли, то, можливо, були б і депозитні акції", — зазначив керівника роздрібного бізнесу Агрокомбанку Ігор Львов.

В таких умовах і великі і дрібні залишаються без кредитів. За даними НБУ, в листопаді зафіксовано приріст кредитної заборгованості, наприклад, серед підприємств на 7,5% порівняно з жовтнем. В результаті коливання кривої економічного зростання на позначці близько нуля.

Хитрощі

Незважаючи на посилення банківського контролю і гучну історію з махінаціями банку "Михайлівський", коли кошти клієнтів (з їхньої письмової згоди) не оформлялися як банківський кредит, а як позику сторонній юридичній особі, подібні схеми процвітають. Формально схожу модель використовує Приватбанк, оформляючи кошти клієнтів — знову-таки з їх письмової згоди (!) — як інвестиції у фонд розвитку малого підприємництва. Клієнти самостійно підписують договори, які не підпадають під юрисдикцію Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, лише за додаткових 5% річних. Втім, Приватбанк не говорить, що це депозити, навпаки, підкреслює, що це інвестиції — сервіс вигідних вкладень.

Більшість фінансистів схиляються до того, що в січні–лютому падіння ставок за депозитами продовжиться. Самим чітким індикатором є облікова ставка НБУ, яку в грудні не змінили — вона залишилася на рівні 14%. "У разі подальшого зниження облікової ставки відбудеться зменшення депозитних ставок. А вже потім, як наслідок, можна сподіватися на відновлення активного кредитування", — говорить начальник відділу депозитів і заощаджень Укрсоцбанку Ірина Стрепетова. Наступне засідання правління НБУ, на якому буде розглядатися питання щодо розміру облікової ставки, відбудеться 26 січня 2017 р.

    Реклама на dsnews.ua