• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Немає грошей за закупівлю газу. Навіщо державі рятувати збитковий "Нафтогаз"

"Нафтогаз" заявив про "надпланові" витрати на суму понад 100 млрд грн. Звідки вони взялися і де дістати гроші, щоб їх закрити

УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Дивіться, які витрати

Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" попередила Кабінет Міністрів, що в цьому році у неї дуже значні понадпланові витрати, і тому компанія просить у уряду підтримки для їх покриття. Інформація про це міститься в інформаційній записці, яку "Нафтогаз" направив прем'єр-міністру Денису Шмигалю, повідомило видання РБК-Україна.

Загальні надпланові витрати "Нафтогазу" керівництво компанії оцінило в астрономічну суму — 123 млрд грн.

Перша причина зверхвитрат — закупівля для проходження поточного опалювального сезону додаткових 3 млрд куб. м газу вартістю 44,5 млрд грн, при цьому на сьогодні "Нафтогаз" вже придбав 2,1 млрд куб. м і витратив на це 27 млрд грн, але ще потрібно докупити 0,9 млрд грн газу.

Ці витрати не були передбачені фінапланом "Нафтогазу", який узгоджувався з Кабміном. При цьому в нацкомпанії відзначили, що ще за станом на 1 травня на рахунках "Нафтогазу" було 57,7 млрд грн, але всі ці кошти вже витрачені на закупівлю газу в підземні сховища: власного видобутку — на 29 млрд грн, імпортного — на 27 млрд грн.

Друга стаття надпланових витрат — додаткові витрати на сплату рентних платежів до бюджету при видобутку українського газу, які виникли внаслідок значного перевищення середньої митної вартості імпортного газу в порівнянні з тією ціною, по якій цей газ продається населенню і ТКЕ. Вони оцінюються "Нафтогазом" в 33,7 млрд грн.

Ще одне вагоме фінансове навантаження на "Нафтогаз" — 36,7 млрд грн у вигляді додаткових витрат компанії внаслідок того, що їй потрібно буде в трирічні контракти на поставку газу для ТКЕ внести зміни, які дозволять теплокомуненерго стабільно пройти опалювальний сезон. Раніше ТКЕ наполягали на такому пом'якшення умов покупки газу у "Нафтогазу", пригрозивши, що інакше не зможуть забезпечити стабільність поставок тепла.

Реклама на dsnews.ua

Наступний пункт додаткових витрат "Нафтогазу" — це надання операторам газорозподільних мереж газу для покриття їх виробничо-технологічних втрат, цей пункт буде коштувати держкомпанії 16,5 млрд грн.

Є в листі і пункт, в якому йдеться про те, що "Нафтогаз" витратить близько 1 млрд грн на закупівлю енергоресурсу для держпідприємств, які виробляють електроенергію, щоб ті мали можливість стабільно пройти опалювальний сезон. Тут, швидше за все, мається на увазі озвучена раніше міністром енергетики Германом Галущенком ідея про те, що "Нафтогаз" буде притягнутий для закупівлі вугілля для поставок державної компанії "Центренерго".

Ще одна частина додаткових витрат пов'язана з компаніями, які "Нафтогаз" отримав в управління або у власність: це 3 млрд грн, які необхідні на поповнення оборотних коштів теплоелектроцентралей, переданих йому в статутний капітал, і 1,7 млрд грн для фінансування дефіциту коштів переданих йому облгазів — "Донецькоблгаз", "Черкасигаз" та "Кіровоградгаз". Також 3,2 млрд грн додаткових витрат понесе "Нафтогаз" за договорами ЕСКО (енергосервісні компанії) з бюджетними організаціями, які не можуть самостійно сплачувати послуги теплопостачання.

Що пропонує "Нафтогаз"

"Нафтогаз" пропонує погасити ці надпланові витрати з декількох джерел.

Перший — за рахунок надходження коштів від компанії "Оператор ГТС України" (ОГТСУ). Нагадаємо, що ОГТСУ був виділений в окрему компанію в результаті анбандлінга "Нафтогазу", і за ним залишилися всі активи, які належали раніше "Укртрансгазу" і забезпечували транзит блакитного палива. Тепер, як повідомило "РБК-Україна", "Нафтогаз" подав в Кабмін проект договору про перерахування йому від ОГТСУ коштів, які він вважає недоотриманим доходом за транспортування газу в 2016-2019 рр. "Критично важливим джерелом для покриття цих витрат (123 млрд грн, — "ДС") може бути надходження від ОГТСУ 51,2 млрд грн ", — йдеться в листі" Нафтогазу ".

Також нацкомпаній за цим договором хоче отримувати від ОГТСУ виплати за транспортування газу в період 2020-2034 рр. Це повинно стати своєрідною компенсацією "Нафтогазу" за те, що від нього були відокремлені функції з транспортування газу.

Друге джерело покриття надпланових витрат "Нафтогазу" — це гроші за рахунок погашення боргів перед ним у відповідність з законом №1639-IX "Про заходи щодо подолання кризових явищ і забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", який передбачає реструктуризацію боргів теплокомуненерго за газ на суму понад 50 млрд грн. Також "Нафтогаз" нагадав, що бюджет отримав у вигляді надпланових рентних платежів за видобуток газу 33,7 млрд грн і ще 10 млрд грн — в якості погашення податкових боргів "Укрнафти" (ці гроші надійшли в скарбницю в результаті прийняття закону про поділ активів "Укрнафти").

Звідки можна взяти гроші

За словами голови правління Growford Institute Віталія Ломаковича, новина про дефіцит коштів у "Нафтогазу" показує, що він за крок від збитковості. А погіршення його фінансового стану веде до неможливості інвестувати у власний видобуток газу, через що зростає залежність України від імпортного газу, і далі — ціни на нього.

Тому більшість експертів висловилися за те, що державі в такій ситуації доцільніше надати допомогу "Нафтогазу".

"Якщо вже ми використовуємо" Нафтогаз "як інструмент державної політики низьких цін на газ, то тоді держава в такій ситуації повинна його підтримувати", — зазначив виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк.

Він нагадав, що останні 7 років "Нафтогаз" не просив грошей з бюджету, а сам вносив їх до державної скарбниці, навіть якщо зазнавав збитків. Наприклад, в 2016-2019 рр. "Нафтогаз" був прибутковим, а в минулому році, незважаючи на збитки, перерахував до держбюджету близько 140 млрд грн різних платежів. Таким чином, навіть збитковий "Нафтогаз" може мати цінність для держави, оскільки виконує соціальні функції.

Держава має достатньо коштів, якими можна допомогти "Нафтогазу", відзначив директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко: від МВФ Україна отримала $2,7 млрд, а план надходжень до загального фонду держбюджету за 8 місяців перевиконано майже на 28 млрд грн і на поточний рік — буде перевиконано ще більше.

"Очевидно, що гроші в країні є — на казначейському рахунку держави на сьогодні знаходиться близько 50 млрд грн. Тому потрібно прийняти термінове рішення про виділення грошей і внести зміни до бюджету на 2021 р. Можна, наприклад, 10-15 млрд грн забрати у "Великого будівництва". Але затягувати вирішення проблеми не можна ", — пояснив він.

Однак при цьому Вадим Денисенко зазначив, що в проекті бюджету на 2022 р. ціна газу закладена на рівні $220 за 1 тис. кубометрів, хоча зрозуміло, що таких розцінок в наступному році не буде. "Але ж від цього показника розраховується безліч параметрів державного бюджету та бюджети регіональні. Тому потрібно в терміновому порядку відкликати проект бюджету-2022 і його переглядати", — сказав він.

На думку Денисенко, уряд у зв'язку з ситуацією з "Нафтогазом" має замислитися над тим, що проблему забезпечення країни газом власного видобутку потрібно все-таки вирішити. "Програма збільшення газовидобутку кожен раз провалюється, оскільки, на жаль, ні в" Нафтогазі ", ні в Міністерстві енергетики немає жодної людини, яка б розуміла, що з цим робити, — зазначив Денисенко. — Очевидно, що потрібно наймати групу зовнішніх менеджерів, давати їм повноваження, прописати програми збільшення видобутку газу, і тоді через три роки ми точно будемо енергонезалежні".

Директор Українського інституту майбутнього також назвав помилкою спробу відібрати 50 млрд грн у ОГТСУ і віддати ці гроші "Нафтогазу". "Для підтримки ГТС в працездатному стані потрібно близько $1 млрд на рік, і якщо ми заберемо всі гроші у оператора, то він не зможе зробити ні нормальні ремонти, ні здійснити поточні капіталовкладення, не кажучи вже про перспективні заходи, таких як використання ГТС для транспортування водню. Це може стати короткостроковим рішенням проблеми, але в майбутньому тільки посилить проблему", — сказав він.

Вадим Денисенко додав, що уряд у зв'язку з цією проблемою "Нафтогазу" має дати чіткий сигнал населенню і бюджетній сфері, що ціна газу залишиться на заявленому рівні — 7,4 грн за 1 куб. м, і всі, хто потребує субсидії, обов'язково їх отримають.

Втім, в уряді поки що демонструють стоїчний спокій. Виступаючи 24 вересня в Верховній Раді, прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що у "Нафтогазу" цілком достатньо грошей для планової діяльності, а 18,5 млрд кубів в ПСГ — "це більше, ніж в попередні роки" ...

    Реклама на dsnews.ua