• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Дилема цифрового долара. Чи дозволять Цукербергу зіграти за США проти Китаю

Криптовалютні амбіції Facebook стали важливим фактором у протистоянні цифрового юаня з цифровим доларом

Facebook запускає власний криптогаманець Novi, який дозволяє відправляти та отримувати гроші з будь-якої точки світу миттєво і без комісії
Facebook запускає власний криптогаманець Novi, який дозволяє відправляти та отримувати гроші з будь-якої точки світу миттєво і без комісії / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Сенатори знову налякані

Компанія Facebook заявила, що запускає власний криптогаманець Novi, який дозволяє відправляти та отримувати гроші в будь-яку точку світу миттєво та без комісії. За фактом — колосальну платіжну мережу, в якій як засіб платежу використовуватиметься стейблкоїн Paxos Dollar (USDP).

Нагадаємо, що стейблкоїни — різновид криптовалют. Їхній курс прив'язаний до певного активу — долара (найчастіше), євро, кошика валют, золота, нафти тощо. Стабільність такої криптовалюти забезпечується запасом відповідного активу на балансі емітента стейблкоїну.

Paxos Dollar випущений, відповідно, компанією Paxos, яка регулярно нагадує про стовідсоткове забезпечення кожного випущеного USDP доларом США та його еквівалентами (такими, як облігації держборгу США). Paxos Dollar — не найпопулярніший стейблкоїн, але вважається найнадійнішим. Компанія Paxos має ліцензію загальнонаціонального трастового банку та планує отримати ліцензію клірингового агентства. Її стейблкоїн схвалено Управлінням фінансових послуг штату Нью-Йорк.

Зараз починається етап розгортання цифрового гаманця Novi в США і Гватемалі — про це повідомив керівник блокчейн-напрямку Facebook Девід Mapкуc. Мета пілотного проєкту — протестувати ключові функції гаманця в реальних умовах.

"Грошові перекази — найвaжливіший спосіб досягнення фінaнcoвoї дocтупнocті. Cьогодні ми зaпуcкaємо нeвелику пілoтну вepcію додатку цифpoвoгo гаманця Novi. Teпep люди можуть відпpaвляти і отримувати гроші миттєво, бeзпечно і бeз кoміcіі, — написав Маркус в Twitter. — Mи сподіваємося, щo пpoдeмoнcтpуємо нoвий вapіaнт використання стейблкоїна (як платіжного інструмента), що виходить за рамки того, як вони використовуються сьогодні".

Однак на запуск платіжного рішення від компанії Марка Цукерберга одразу ж болісно відреагували п'ятеро американських сенаторів. Вони написали Цукербергу від імені американського сенату відкритий лист із вимогою зупинити роботу над проєктом. Автори послання – сенатори Браян Шац, Шеррод Браун, Річард Блюменталь, Елізабет Уоррен та Тіна Сміт. Причому у висловлюваннях сенатори особливо не соромилися. Ось кілька цитат із листа:

Реклама на dsnews.ua
  • Ми закликаємо вас негайно зупинити пілотні випробування Novi та пообіцяти, що ви не станете виводити Diem на ринок.
  • Враховуючи масштаби скандалів, пов'язаних з вашою компанією, ми звертаємося до вас, щоб висловити наше обурення у зв'язку з зусиллями Facebook із запуску криптовалюти та цифрового гаманця, які тепер називаються Diem та Novi відповідно.
  • Компанія Facebook неодноразово приймала усвідомлені бізнес-рішення про продовження дій, які завдали шкоди її користувачам та суспільству загалом.
  • Facebook не можна довіряти в управлінні платіжною системою або цифровою валютою, у світлі того, що її наявна здатність керувати ризиками та забезпечувати безпеку користувачів виявилася недостатньою.

Як бачимо, сенатори переплутали USDP із власним (і поки що не випущеним) стейблкоїном Facebook — Diem USD. Та й в цілому навіть ті, хто ніколи не був шанувальником Цукерберга, були обурені реакцією американських законодавців. Усе-таки люди добре пам'ятають, як влітку 2019 р. після оприлюднення технічної документації криптовалюти Libra (пізніше перейменованої на Diem) регулятори по всьому світу ополчилися проти проєкту "глобального стейблкоїна". Особливо їм не сподобалося те, що у розробці нової криптовалюти бере участь Facebook. Тоді Марку Цукербергу довелося навіть виступати перед Конгресом США, де він заявив про готовність Facebook залишити проєкт.

Недобита Libra

Амбіційний криптовалютний проєкт, анонсований Facebook три роки тому, мало не став одним із головних розчарувань для компанії. Але все ж таки не став — і якщо у Libra стрімкого злету не вийшло, то Diem йде до своєї мети повільно і вперто. Тепер проєкт стримав амбіції, скоротив частку Марка Цукерберга в ньому і готується до запуску стейблкоїна з прив'язкою до долара. Вже створено стейблкоїн Diem USD – спільно з американським Silvergate Bank. Це банк, зареєстрований у штаті Каліфорнія, також він є членом Федеральної резервної системи. Тут важливо розуміти один момент: у документації Diem взагалі немає слова "криптовалюта", проєкт позиціонує себе як платіжна система, хай і на блокчейні. Це було зроблено свідомо, щоб не дражнити американських регуляторів.

Адміністрація Дональда Трампа дуже негативно ставилася до таких криптовалютних проєктів, як Facebook Libra. Адміністрація Джо Байдена, навпаки, налаштована доволі ліберально. Ймовірно, саме це посприяло тому, що Diem зараз переводить свої основні операції зі Швейцарії до США.

І ми також спостерігаємо цікавий маневр: замість власного Diem USD найбільша соцмережа почне використовувати Paxos Dollar. Але й від проєкту Diem вона не відмовляється — і поки що важко сказати, який саме стейблкоїн у результаті стане основним засобом платежу.

Якщо влада США дозволить Цукербергу перетворити Facebook на глобальну платіжну систему, ФРС втратить повний контроль над монетарною політикою країни
Якщо влада США дозволить Цукербергу перетворити Facebook на глобальну платіжну систему, ФРС втратить повний контроль над монетарною політикою країни / Getty Images

Регуляція стейблкоїнів

У будь-якому випадку американська адміністрація серйозно налаштована зайнятися регулюванням стейблкоїнів. "У світлі стрімкого зростання популярності цифрових активів дуже важливо, щоб урядові агенції тісно співпрацювали у питаннях регулювання даного сектора економіки, а також брали участь у розробці рекомендацій для керівництва країни", — заявила голова мінфіну США Джанет Єллен.

Найпопулярніші стейблкоїни, прив'язані до долара США, — Tether, USDC, TrueUSD і USDP (Paxos). Ініціаторами деяких стейблкоїнів виступили криптовалютні біржі. Так, Coinbase запустила USD Coin, Binance — Binance USD (BUSD). І зараз все виглядає так, що держрегулятори різних країн швидше готові визнати (у різній якості) стейблкоїни, ніж криптовалюти типу біткоїна. Так, наприклад, у червні Банк Англії заявив, що платежі в стейблкоїнах повинні регулюватися так само, як і ті, що обробляються банками. На думку керівництва Банку Англії, якщо цифрові валюти стануть досить поширеними, щоб вплинути на фінансову стабільність, вони вимагатимуть більш суворого регулювання, ніж зараз.

Китай близько

І тут же прилетіла інша новина: китайська влада вимагає від McDonald's додати підтримку цифрового юаня (DCEP) до початку Зимових Олімпійських ігор 2022 р. у Пекіні. Тут ключове слово — "вимагає": Китай наполягає на тому, щоб McDonald's почав приймати місцеву цифрову валюту центрального банку у всіх своїх точках на території Піднебесної. До речі, ця мережа швидкого харчування вже проводила тестування цифрового юаня в Шанхаї.

Інші великі компанії, в тому числі Nike і Visa, також відчувають тиск з боку влади азіатської країни. Додавання цих брендів у структуру цифрового юаня допоможе Китаю підтримувати прийняття цифрової валюти напередодні Зимових ігор.

Аналітики прогнозують, що до 2025 р. цифровий юань зможе забезпечити 9% внутрішніх платежів в Китаї. Багато хто також пов'язує нещодавню заборону на майнінг криптовалют саме з усуненням конкуренції цифровому юаню.

Якщо перше завдання цифрового юаня — стати досконалим засобом контролю Пекіна за всіма фінансовими операціями китайських громадян, то друге — потіснити американський долар у світових розрахунках. У доповіді китайського політологічного центру Zero One Think Tank йдеться про те, що цифровізація юаня допоможе китайській нацвалюті стати глобальним засобом платежу. Зокрема, через угоди у масштабних зовнішньоекономічних проєктах КНР. Таких як ініціатива "Один пояс та один шлях", яка об'єднує більшість сусідів Китаю. У Піднебесній чудово розуміють, що валюта стає світовою, коли її активно використовують у транскордонній торгівлі та її частка висока у резервах центробанків.

Також нещодавно стало відомо, що у Китаї запустять прив'язаний до цифрового юаня власний стейблкоїн для міжнародної торгівлі. Новий актив отримає назву "офшорний стейблкоїн юаня" — його функціонал буде обмежено міжнародною торгівлею.

Як стверджує офіційний Пекін, на відміну від інших популярних стейблкоїнів, таких як USDT та USDC, новий актив буде "повністю децентралізованим". Звучить як анекдот, але треба розуміти китайську офіційну логіку, згідно з якою вони мають у країні демократію, яка Заходу і не снилася.

Таким чином, американська влада опинилась у дивному становищі і поки не знає, що робити. З одного боку, є Марк Цукерберг зі своєю всюдисущою Facebook і можливістю створити найбільшу у світі фінансову мережу, а тепер ще й з планами перетворити Facebook із соцмережі на Метавсесвіт (Metaverse).

З іншого боку, є Китай, який все швидшими темпами нав'язує ринку (поки що внутрішньому, але з прицілом і на міжнародний) свій цифровий юань. Стаючи, тим самим, першопрохідником, який може зірвати найбільший куш від впровадження CBDC (цифрової валюти центробанку). Америка зі своїм цифровим доларом сильно відстає — він існує поки що лише на стадії передпроєкту.

При цьому Facebook — все ж таки американська компанія (хоча і працює в масштабах всієї планети). Колись Motorola, Intel, Apple, IBM та інші приватні гравці забезпечили США глобальне технологічне лідерство. Тепер американський істеблішмент має вирішити: чи дозволити Facebook сприяти американському глобальному лідерству у фінансовій сфері? Дилема звучить так: прирівнювати чи не прирівнювати законодавчо стейблкоїни до фіатних грошей. У першому випадку Facebook зможе набагато краще конкурувати з цифровим юанем, але США втратить частину монетарного контролю.

Справа в тому, що хоча більшість стейблкоїнів і котируються до долара як 1:1, насправді далеко не завжди на один токен цієї криптовалюти припадає один долар, заморожений на рахунку емітента в банку. Як забезпечення також використовуються казначейські облігації США (це ще добрий варіант), акції компаній списку S&P 500, акції інших компаній, деривативи, а також акції таких гігантів китайської економіки, як Evergrande. Тобто, по-перше, стейблкоїни, створені як еталон надійності, дуже швидко втрачають цю надійність — тим самим компрометуючи долар, до якого прив'язані. По-друге, відбувається приріст квазідоларової маси: рівноцінних долару стейблкоїнів випускається значно більше, ніж заморожується доларової маси. Це дуже нагадує діяльність банків: вони теж поповнюють рахунки клієнтів своїми зобов'язаннями, номінованими в нацвалюті, але не завжди зобов'язані резервувати під них фіатні гроші. Ось тільки емісію стейблкоїнів ФРС не контролює. По-третє, транзакції у стейблкоїнах є "невидимими" для ФРС і банків. І якщо сьогодні США можуть запроваджувати санкції проти країн, забороняючи їх контрагентам використовувати долар для розрахунків з ізгоями (Північна Корея, Іран, Білорусь), то зі стейблкоїнами це стає неможливим.

Загалом, для Америки прийняти стейблкоїни означає відмовитися від якоїсь частини контролю за доларом, який поки залишається світовою валютою. Але не прийняти — і Китай може почати домінувати у фінансовій сфері за рахунок більш зручних цифрових грошей.

Непростий вибір, м'яко кажучи. Майже такий самий складний, який колись робили отці-засновники США.

    Реклама на dsnews.ua