• USD 36.6
  • EUR 35
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Експортерам залишать половину валюти

Депутати пропонують відібрати у НБУ частину повноважень щодо введення валютних обмежень
Фото: /kp.ua
Фото: /kp.ua
Реклама на dsnews.ua

Законодавці втомилися чекати обіцяної Нацбанком лібералізації на валютному ринку. Вони пропонують встановити стелю для обов'язкового продажу надходить в Україну валюти на рівні 50% (згідно з постановою НБУ N342 з 9 червня цього року експортери зобов'язані продавати на міжбанку 65% валютних надходжень, а до цього діяла норма 75%). Вимога про продаж не більше половини валютної виручки центробанк зможе вводити на строк до шести місяців. Депутати також хочуть зняти частину бюрократичних бар'єрів і дозволити інвестувати в країни Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) до 50 тис. євро без отримання індивідуальних ліцензій НБУ.

Такі нововведення прописані в законопроекті "Щодо лібералізації валютних операцій для сприяння інвестиціям та експорту" (законопроект №4866). У числі авторів документа глава парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка, член комітету з питань податкової та митної політики Тетяна Острикова і ще 14 народних депутатів.

Законодавці стверджують, що на Інститутській дуже вільно трактують законодавство і неправомірно розширюють повноваження центробанку. Статті Закону "Про Національний банк" дозволяють регулятору запроваджувати вимогу про обов'язковий продаж надходжень в інвалюті на строк до шести місяців. "Але, виконуючи формально вимога закону, Національний банк України своїми постановами кожні півроку продовжує такі заходи без обґрунтування їх необхідності для національної економіки", — йдеться в пояснювальній записці до законопроекту. Як наслідок, норма про обов'язковий продаж валютних надходжень резидентами діє вже практично три роки. На думку депутатів, обов'язок експортерів продавати більшу частину валюти призводить до "розмивання бази оподаткування та переміщення прибутків в офшорні або низькоподаткові юрисдикції". В кінцевому результаті це негативно позначається на наповненні госбджета.

Пропоновані валютні послаблення досить неоднозначні. З одного боку, можливість вільно розпоряджатися половиною виручки дійсно могла б збільшити приплив валюти в Україну і істотно полегшити роботу експортерів. "Лібералізація матиме позитивний вплив на валютний ринок, стане сигналом про стабілізацію, основою для відновлення довіри до держави з боку бізнесу. Діючі валютні обмеження не адекватні поставленої мети і б'ють саме по реальним експортерам. Так, на даний момент продажу підлягають 65% валютної виручки. І якщо для закупівлі сировини потрібна валюта, а 35% не вистачає, то експортер змушений купувати валюту, витрачаючи гроші на різниці курсів", — говорить Оксана Кобзар, АБ адвокат Оксани Кобзар.

З іншого боку, обов'язок продавати більшу частину виручки — далеко не головна причина, по якій підприємства уникають заводити валюту в Україну. І без комплексної реформи цю проблему вирішити неможливо. "В даному випадку діє скоріше сукупність факторів, включаючи нестабільність обмінного курсу, що бажання ухилитися від оподаткування, неможливість відшкодування експортерами ПДВ без допомоги сірих схем і т. д.", — відзначає радник АО "Спенсер і Кауфманн" Микола Лихачов. А прописавши в законі 50%-вий поріг на продаж валюти, законодавці, по суті, НБУ позбавлять можливості швидко реагувати на можливі форс-мажори.

Процедура прийняття або скасування обмежень Нацбанком зазвичай займає лічені дні, тоді як голосування за зміни в закон у парламенті може розтягнутися на місяці. Враховуючи, що ситуація на валютному ринку все ще далека від прогнозованої, це може мати дуже важкі наслідки.

"У разі прийняття цього закону і наступних різких потрясінь Нацбанк буде позбавлений одного з ефективних (хоча і болючих для експортерів) інструментів для регулювання платіжного балансу та курсу на валютних обмінниках", — констатує Микола Лихачов.

Реклама на dsnews.ua

Досить складно оцінити та наслідки скасування ліцензування на інвестиції в країни ОЕСР. Вимога про отримання дозвільних документів депутати вважають "декларативним" і "корупціогенним". Мовляв, і представники бізнесу, і чиновники-корупціонери завжди знаходили можливість вивести капітал без ліцензій, у тому числі для придбання зарубіжних активів. "При цьому вже сама норма містить обхідний механізм — відсутність необхідності придбання таких ліцензій при отриманні корпоративних прав резидентом у подарунок", — констатують автори проекту. Більше того, постанова НБУ дозволяє українцям вивозити за кордон без декларування кеш в обсязі до 10 тис. євро. Таким чином, тіньовий відтік валюти з країни все одно відбувається.

Тим не менш можливість інвестувати за кордон без ліцензій може спровокувати нові валютні катаклізми. "Скасування ліцензії може призвести до масового виведення з України залишків капіталу в економіки інших країн", — припускає адвокат, керівник департаменту АФ "Грамацький і Партнери" Ігор Реутов. За його словами, в середньостроковій перспективі скасування таких бюрократичних бар'єрів дійсно необхідна, оскільки дозволить наблизити Україну до цивілізованого світу. Однак в сьогоднішніх умовах такий крок щонайменше поспешен і може мати вкрай негативні наслідки.

    Реклама на dsnews.ua