• USD 27.7
  • EUR 32.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Шлагбаум великої приватизації. Чому Коломойський не дасть Зеленському продати "Центренерго"

План ФДМ продати державну енергогенеруючу компанію у другому кварталі 2021 р. видається не надто реалістичним
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Блискавична операція

Фонд державного майна 29 травня бадьоро повідомив, що йому вдалося відновити контроль над останньою державної теплової енергогенеруючою компанією "Центренерго". За словами голови Фонду держмайна Дмитра Сенниченко, наглядова рада "Центренерго" на своєму засіданні майже одноголосно прийняв рішення звільнити з посади генерального директора Володимира Потапенка і призначити виконуючим обов'язки гендиректора Олександра Корчинського.

Дмитро Сенниченко зазначив, що перед новим в. о. керівника стоїть завдання навести порядок в операційній діяльності компанії, завершити фінансовий аудит, забезпечити стабільну роботу і співпрацювати з Фондом держмайна у підготовці компанії до приватизації, яка запланована на другий квартал наступного року.

Як вже неодноразово писали ЗМІ, після перемоги на виборах Володимира Зеленського "Центренерго" став щільно "опікати" Ігор Коломойський: одні його фірми постачали генеруючої компанії вугілля, а інші - скуповували електроенергію, яка дуже потрібна належить Коломойському феросплавним заводам.

Як зазначив голова Фонду держмайна, збитки "Центренерго" за минулий рік оцінюються в суму близько 2 млрд грн, але точної цифри немає, оскільки попереднє керівництво компанії результати фінансової діяльності просто не публікувало. Екс-керівник держкомпанії "Укренерго" оцінював збитки у ще більшу суму - близько 2,5 млрд грн. Це тим більш показові цифри "ефективної" діяльності держкомпанії за минулий рік, якщо врахувати, що в 2017 р. вона отримала 1890 млн грн прибутку, а в 2018 р. - 499 млн грн прибутку.

Нинішня спроба Фонду держмайна змінити менеджмент "Центренерго" була не першою - ще наприкінці лютого цього домагався уряд Олексія Гончарука, щоб передати її на приватизацію. Але ці спроби закінчилися невдачею - ЗМІ писали, що Гончарука нібито викликав Зеленський і розкритикував за спробу зміни управління держкомпанією. Крім того, Адміністративний суд Києва за позовом одного з членів наглядової ради заборонив Фонду держмайна міняти керівництво компанії - це повноваження нібито належить не ФДМ, а наглядовій раді.

Скасувати це рішення суду вдалося тільки 25 травня, після чого Фонд держмайна в терміновому порядку провів цілу спецоперацію зі зміни керівництва "Центренерго". "Ми зробили висновки після попередньої невдалої спроби призначити нового керівника компанії, і провели одноденну блискавичну операцію: рішення суду, збори наглядової ради, внесення змін до реєстру та подання нового керівника "Центренерго" Олександра Корчинського. Все це - сьогодні, буквально за 4-5 годин", - зазначив Сенниченко.

Реклама на dsnews.ua

Окопна війна

Однак перемога Фонду держмайна не стратегічна, а лише тактична. Ігор Коломойський, як правило, швидко не здається, а любить грати вдлинную. Він уже забезпечив собі можливість подальшого маневрування навколо "Центренерго", залучаючи улюблену "важку артилерію" - судові рішення.

Зокрема, те рішення, скасуванням якого скористався Фонд держмайна для зміни керівництва, ще не остаточне. Мова йшла лише про скасування забезпечувальної міри при розгляді позову. Ця забезпечувальна міра була введена Господарський суд Києва 26 травня, і скасована тим же судом 29 травня, що і дало Фонду держмайно вікно для швидкої зміни керівництва компанії.

Однак сама справа ще не закінчилося, оскільки в рішенні суду, яким забезпечувальна міра була скасована, зазначено, що підготовче засідання за позовом акціонера "Центренерго" Олега Терещенко до Фонду держмайна україни, Кабінету Міністрів україни та наглядовій раді самої держкомпанії призначено на 24 червня.

Крім того, як повідомили ЗМІ, Коломойський перевів керівництво (або, треба розуміти, підконтрольну йому частину) на стан облоги - в санаторій під Києвом, охороняється і обплутаний колючим дротом, під'їзд до якого перекритий багатотонним трактором.

Оточили з усіх сторін

"ДС" ще у вересні минулого року писала, що компанії, пов'язані з колишнім народним депутатом Дмитром Крючковим, намагалися через суд відновити банкрутство "Центренерго", яке тягнулося 15 років і була закрита в 2019 р. Саме зупинка процесу банкрутства дала можливість Фонду держмайна говорити про відновлення приватизації "Центренерго". Відновлення ж цього процесу загрожувало перерости в чергові багаторічні розгляду в судах. Однак цю атаку Фонд держмайна відбив - Верховний суд в грудні минулого року підтвердив законність припинення банкрутства "Центренерго".

Але в судах знаходиться ще одна справа - позов компанії "Укрдорінвест трейдинг", кінцевим бенефіціаром якої є Віталій Карпачов. За даними ЗМІ, його компанія "опікувалася" "Центренерго" до того, як цим зайнявся Ігор Коломойський. Компанія Кропачева хоче стягнути з "Центренерго" 1,4 млрд грн за постачання вугілля, а "Центренерго", в свою чергу, вимагає розірвання цього договору. Ця суперечка тягнеться з вересня 2019 р., і чергове засідання повинно було відбутися 20 травня. Однак чим воно закінчилося, поки не відомо.

Крім того, ЗМІ повідомляють, що близька до Кропачеву компанія "Шахтарськтранс" також судиться з "Центренерго" за постачання вугілля. В цьому спорі тактичний успіх поки що на боці Кропачева - у березні цього року Господарський суд Києва постановив, що "Центренерго" має заплатити "Шахтарськтрансу" майже 333 млн грн. Тепер справа слухається в апеляційній інстанції.

З урахуванням усіх перерахованих вище обставин, план ФДМ продати "Центренерго" у другому кварталі 2021 р. видається не надто реалістичним.

    Реклама на dsnews.ua