• USD 39.8
  • EUR 42.4
  • GBP 49.5
Спецпроєкти

Гендиректор Метінвесту: ЄС і Україна мають визначитися - заробляти на логістиці або перезапускати економіку для експорту

І Європейський Союз, і Україна мають визначитися, чого саме прагнуть: або заробляти кошти на логістичних послугах, що надаються виробникам руди, зерна тощо, або перезапускати економіку й дати можливість експортувати продукцію

Група Метінвест
Група Метінвест / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Таку думку висловив генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков в інтерв'ю проєкту Let’s talk, спілкуючись з виконавчою директоркою European Business Association Анною Дерев'янко, передає "ДС".

На його переконання, експортувати продукцію, якщо українські порти не розблокують, все оно буде можливо — питання лише в часі.

"Є приклад Маріуполя: коли у 2016 році шляхи постачання були зламані, залишилася єдина залізнична колія, Камиш Зоря – Волноваха. Спочатку вона пропускала 3-4 маршрути, переважно пасажирські перевезення. Разом з "Укрзалізницею" ми її модернізували. І на кінець 2018 року вже мали можливість забезпечити маріупольський майданчик через цю колію – більш як 40 маршрутів на добу. Тому все можливе. Але це було не одномоментно", — зазначив генеральний директор. 

Так само, вважає він, буде й із західними переходами.

"Українські залізничні тарифи вже достатньо високі. Плюс до цього, ми маємо залізничні тарифи в Європі, які ще вищі за українські. Якщо все це скласти, то до Китаю постачати руду нам просто не вигідно", — розмірковує Риженков.

На питання, куди відправляти, якщо не в Китай, він відповів: "А не будемо виробляти цю руду. Немає іншого рецепта".

"У нас є європейські споживачі, яким ми її відправляємо. І тут, звісно, ми будемо працювати на максимум потужності. Але вони не зможуть взяти всю руду, яку ми можемо виробляти. Все інше потрібно кудись вивозити – або на Близький Схід, або в Азію. І тут постане питання економічної доцільності", — пояснив гендиректор.

За його словами, ЄС і Україна мають визначитися щодо економічних пріоритетів.

"І Європейський Союз, і Україна повинні визначитися – чого ми хочемо? Або ми хочемо заробляти великі гроші на логістичних послугах, що надаються виробникам руди, зерна тощо. Або ми хочемо перезапускати економіку й дати можливість експортувати. Тоді потрібні пільги для цих перевезень. Тому це спільна робота між державою, логістичними компаніями та компаніями, такими як ми, в кого є ця руда, зерно чи щось інше, що потрібно постачати на зовнішні ринки", — каже Юрій Риженков. 

Він згодний, що Україні варто було виробляти більше готової продукції на своїх теренах, щоб подовжувати ланцюг перероблення і вже більш дорогу продукцію — експортувати.

"На жаль, інвестиції, які ми робили в продукцію більшої доданої вартості, всі були в Маріуполі. Ми проінвестували досить багато за останні вісім років. Там з'явився і новий гарячекатаний рулон, і холоднокатаний рулон мав з'явитися в найближчі два роки. Це була б уже продукція світового рівня. Зараз ми те ж саме повинні робити на комбінатах Запоріжсталь чи Каметсталь", — сказав керівник Групи Метінвест.

Але, додає він, це не швидкий процес. До того ж, може виникнути ще одна проблема: ринок збуту.

"Чи зможемо ми цю продукцію кудись постачати? В Європі вистачає своїх виробників. А везти продукцію до європейських портів, щоб потім постачати на якійсь далекі ринки, буде така ж сама економічна проблема. І вихід тут тільки один – слід розвивати свою економіку. Потрібно не просто сказати металургам: ви повинні переробляти руду й виготовляти продукцію більшої доданої вартості. Ні, потрібно стимулювати ті галузі економіки в Україні, які будуть цю продукцію купувати. І тоді металурги самі все зроблять", — впевнений він.

    Реклама на dsnews.ua