• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Київським підприємствам роздадуть дешеві кредити

Пільгове фінансування для бізнесу може стати пасткою: якщо в міському бюджеті не вистачить грошей, бізнесменам доведеться обслуговувати дорогі позики без допомоги міста
Фото: uacredits.com.ua
Фото: uacredits.com.ua
Реклама на dsnews.ua

Чиновники КМДА пропонують київським депутатам відновити програму пільгового кредитування. З міського бюджету планують виділяти гроші на компенсацію відсотків за кредитами для малого та середнього бізнесу, а також промислових підприємств. Подібна програма вже працювала в Києві в 2001-2013 рр., і тоді в середньому з горказны виділяли по 15 млн грн щорічно. Програмою встигло скористатися 277 малих і середніх підприємств (сума перевищила 200 млн грн) і 20 промпроизводств (близько 100 млн грн). При цьому компенсація з міського бюджету в середньому становила 75% від процентної ставки банку. Бізнес-плани підприємств, що претендували на дешеві кредити, виносили на спеціально створену комісію КМДА. На її засіданнях депутати, чиновники, представники банків та бізнес-асоціацій вирішували долю потенційних позичальників. Таким же чином планують відбирати претендентів на пільгові кредити і в рамках нової програми.

Хоча наскільки об'єктивним буде такий кастинг - велике питання. Але навіть якщо комісія буде працювати прозоро і без порушень, підприємцям не варто занадто покладатися на підтримку влади. Попередня програма закінчилася плачевно: у 2009 році її фінансування різко скоротилося, і в результаті заборгованість міста з відшкодування відсотків досягла 12 млн грн. Брали кредити бізнесменам довелося обслуговувати кредити самостійно (відповідна умова було передбачено угодою з надання кредитних коштів). Такий же пункт буде фігурувати і в нових договорах. Так що цілком ймовірно, що столичні бізнесмени, які візьмуть дешеві кредити, в результаті будуть їх обслуговувати за ринковою процентною ставкою.

Попередня програма пільгового кредитування бізнесу закінчилася плачевно: з 2009 року її фінансування різко скоротилося, і в результаті заборгованість міста з відшкодування відсотків досягла 12 млн грн

Втім, в цьому немає нічого дивного. У зв'язку з кризою і відсутністю грошей у скарбниці були припинені і програми державного масштабу, такі як "Доступне житло" (передбачала компенсацію державою 30% від вартості житла), пільгового кредитування молоді та ін.

Департамент промисловості та розвитку підприємництва КМДА представить депутатам проект програми вже на початку лютого. Якщо Київрада не буде затягувати з його твердженням, чиновники зможуть запустити її вже в цьому році. "Якщо банки зараз дають кредити під 25% річних, то на 15 млн грн в рік ми зможемо здешевити позики на загальну суму 100 млн грн. В цьому випадку ставка для позичальників становитиме 10%", - пояснив директор департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА Максим Кузьменко. Правда, для цього потрібно буде внести зміни до бюджету міста на поточний рік та передбачити на програму кредитування близько 15 млн грн., "знявши" цю суму з інших статей витрат. Або доведеться розраховувати, що дохідна частина бюджету буде знову перевиконуватися протягом року.

    Реклама на dsnews.ua