• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Кирило Шевченко: Ми не просто державний банк, а стратегічно важливий для безпеки держави

Голова правління АБ «Укргазбанк» про те, як вдалося перетворити збитки у прибутку, чому вигідно фінансувати малий бізнес і як стратегія Green Banking допомагає розвиватися банку
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Вперше держбанк увійшов до п'ятірки найбільш стійких банків України. Причому всі "сусіди" - провідні банки Європи. Сьогодні Укргазбанк - один з чотирьох найбільших банків за розміром активів, а за 10 місяців 2018 р. його чистий прибуток склав 538 млн грн. Вас влаштовують такі показники?

К. Ш. Я радий, що нам вдалося досягти високих результатів, і ми гідно конкуруємо з українськими "дочками" найавторитетніших європейських банків. Особливо враховуючи недавнє минуле. Ще в 2015 р. за активами Укргазбанк був на 17 місці з часткою ринку менше 2%. Зараз ми на четвертому з часткою ринку близько 6%. І в 2015-му Укргазбанк став єдиним банком, який спрацював на прибуток, - починали рік з збитку в 2,8 млрд грн, а в кінці року отримали прибуток більш ніж 250 млн грн. Вже у 2016-му, після затвердження стратегії Green Banking, Укргазбанк вийшов на лідируючі позиції. З початку 2018 р. приріст нашого "зеленого" портфеля становить вже понад 7,8 млрд грн. І ми продовжуємо активно розвиватися по заданому вектору і докладаємо максимум зусиль, щоб зміцнювати свої позиції. Виходячи з цього, без сумніву, в Укргазбанку дійсно хороші результати.

"ДС" За рахунок чого вдалося наростити прибуток?

К. Ш. Найбільшу прибуток ми одержуємо від бізнесу як великого, так і середнього та малого. Показники портфелів по фізичним особам теж мають позитивну динаміку, у нас росте клієнтська база. Наприклад, у роздрібному бізнесі тільки за 2018 р. клієнтська база виросла на 50% і зараз становить 1,3 млн українців. За короткий час ми ввели унікальні програми, побудували нові партнерські відносини з населенням і, сподіваюся, зміцнюємо довіру до банківської системи. У нас розроблені спеціальні партнерські програми з перевіреними компаніями, що дозволяє пропонувати лояльні процентні ставки на кредитування житла та автокредитування. Ми постійно вдосконалюємо програми, проводимо акції, у нас прозорі умови і лояльні ставки: від 7% річних на житло і від 0,01% на авто, для того щоб кожен українець міг дозволити собі жити у власному комфортне житло, їздити на власному автомобілі і модернізувати своє життя завдяки экокредитованию.

"ДС" Практично 100% капіталу Укргазбанку належить державі. Як це впливає на роботу банку? І які, на ваш погляд, кроки з боку держави повинні бути першочерговими, щоб не допустити чергової кризи?

К. Ш. Укргазбанк не просто державний банк, а з 2015 р. входить в перелік об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки України. Три роки поспіль, з 2015-го, Укргазбанк не потребував докапіталізації, тобто грошей у держави ми не брали. Однак безсумнівно те, що Укргазбанк належить державі - це додаткова гарантія для українців. Держава ніколи не залишить напризволяще своїх громадян. Тому за вклади в Укргазбанку, за його операційну і фінансову надійність кожний наш клієнт може бути спокійний.

Що стосується внутрішньої політики, то як тільки починаються активні політичні події в країні, першою завжди страждає банківська система. Звичайно, криза 2008 р. відрізняється від кризи 2014-го, а той, у свою чергу, від викликів 2018-го, але зараз ми все ж реагуємо набагато краще. Головне-це уникнути паніки серед населення, ми вже знаємо, як інформаційні атаки можуть штучно створювати і підігрівати подібні настрої.

Реклама на dsnews.ua

Також багато що залежить і від регулятора - Національного банку. Наскільки оперативно реагує на зовнішні виклики, наскільки грамотно взаємодіє з банками. І варто зазначити, що керівництво НБУ на висоті. Нещодавно я брав участь в робочій зустрічі з керівниками найбільших 40 банків країни, яка була присвячена, зокрема, підготовці банківського сектору до роботи в екстремальних умовах.

Так от, Національний банк не бачить ризиків для безперебійної роботи банківського сектора навіть у період введення воєнного стану. Ліквідність банківського сектора становить близько 75 млрд грн, золотовалютні резерви України - 16,7 млрд доларів і є достатніми для виконання зобов'язань України з поточних операцій уряду і Національного банку. Отже, у регулятора немає підстав для введення адміністративних заходів на грошово-кредитному та валютному ринках.

Оперативний огляд поточної ситуації на банківському ринку, проведений під час зустрічі, показав правильність дій уряду та нбу при проведенні очищення ринку від фінансових установ, які виявилися нежиттєздатними. Всі банки України сьогодні демонструють достатню адекватність капіталу, відповідність чинним нормативам і здатні підтримувати стабільність фінансової системи держави на високому рівні.

"ДС" Раніше ви розповідали про партнерство з Міжнародною фінансовою корпорацією (МФК) у спрощенні фінансування для МСБ. Наскільки активним було кредитування підприємців в 2018 р. і які його результати? Чи прогнозуєте в Україні потужний розвиток малих і середніх підприємств?

К. Ш. Не тільки прогнозований, а й максимально цьому сприяємо! Дійсно, партнерство з Міжнародною фінансовою корпорацією значно спростило умови кредитування МСБ, а за деякими нашими програмами вартість фінансування становить 8-9% річних. І, звичайно, без прихованих комісій. За цей рік нам вдалося вдвічі збільшити кредитний портфель малого та середнього бізнесу, який зараз вже становить 4,3 млрд грн. Зазначу, що розвиток сегменту МСБ ми почали вже з новою командою в 2015 році. Тому для нас, без сумнівів, це досягнення.

За цей час ми досконально вивчили специфіку та проблеми бізнесу і пропонуємо актуальні продукти, які сприяють зростанню малих і середніх підприємств. Крім партнерства з МФК, ми продовжуємо співпрацю з Німецько-Українським фондом, USAID, Європейським інвестиційним банком, є програми з Республікою Білорусь, Глобальна програма торгового фінансування МСБ, наші партнери - держава та органи місцевої влади, європейські і міжнародні холдинги, а також банки, забудовники та ін. В таких програмах розроблені спеціальні умови фінансування інвестиційних витрат, так і оборотного капіталу, що дозволяє нам пропонувати клієнтам умови кращі, ніж в інших банків.

Крім того, ми усвідомили і необхідність зміни самого підходу до сектору МСБ. Традиційна парадигма передбачає класичну формулу: підприємець звертається у банк, отримує фінансування, нарощує обсяги виробництва і гасить борг зі збільшення прибутку. Це цілком прийнятний підхід, але не в кризові часи. На жаль, економічна ситуація в Україні зараз не настільки райдужна. Тому зараз ми запланували принципово нове рішення для бізнесу - ЕКО, яке об'єднує і екологічність та економічність.

Підприємець, звертаючись до Укргазбанк, отримує не просто "добра порада", а практичну рекомендацію, як за рахунок кредитування модернізувати своє підприємство, зробити його більш сучасним і, найголовніше, енергоефективним. І, виходячи з сьогоднішніх цін на енергоресурси, він вже може гасити борг не з прибутку, а з банальної економії на енергоносіях, залишаючи при цьому весь прибуток собі! Звичайно, одночасно мінімізуючи шкідливий вплив на навколишнє середовище.

Саме так у нас і з'явилася нова програма підтримки вітчизняних підприємців - "ЕКО-БУМ: бізнес українського майбутнього". Тому що ми щиро віримо, що саме таким має бути український підприємець вже завтра - ефективним, "чистим", сучасним. І мені приємно відзначити, що у своєму баченні ми не помилилися - обсяги запитів на такий вид фінансових сервісів тільки ростуть. Завдяки цьому в Укргазбанку стабільна динаміка зростання клієнтської бази МСБ, яка на сьогоднішній день складає близько 57 тис. підприємців. А ми впевнено наближаємося до своєї мети - стати банком номер один для малого і середнього бізнесу.

"ДС" Ви були одним з нечисленних банкірів у складі урядової делегації, яка презентувала український павільйон на недавньому Шанхайському економічному форумі. За вашим враженням, наскільки Китай зацікавлений в інвестиціях в Україну? Які перспективи для Укргазбанку ви бачите в цьому партнерстві?

К. Ш. На жаль, сьогодні обсяги прямих китайських інвестицій в Україну далекі від бажаних. І на то, безумовно, є причини. Разом з тим близькість України до ринку ЄС вже достатньо для ряду китайських компаній, щоб зробити рішучий крок і почати розвивати свій бізнес в Україні. Вдалося досягти домовленостей на реалізацію нового проекту - будівництво Дністровської ГАЕС, що оцінюється в півмільярда доларів.

Також з заступником генерального директора Китайської страхової компанії експортних кредитів Хуаном Чжицяном ми обговорили співпрацю у профільному для нас "зеленому" кредитування і охорону навколишнього середовища, розвиток альтернативних джерел енергії та фінансування малого і середнього бізнесу. Тому є надія, що в найближчому майбутньому ми будемо розширювати співпрацю з китайськими підприємствами у цій сфері через торгове фінансування, експортний кредит і т. д. Крім того, уряди країн ведуть переговори про будівництво заводу з виготовлення сонячних панелей в Рівненській області. У планах проведення спільних бізнес-форумів, обмін фахівцями та досвідом, підтримка інвестицій.

"ДС" Укргазбанк став першим банком, який запровадив інноваційну для України стратегію Green Banking. Яких результатів вдалося досягти?

К. Ш. Ми продовжуємо дотримуватися стратегії Green Banking і активно працюємо в трьох напрямках: фінансування проектів ВДЕ, енергозберігаючих технологій та проектів, пов'язаних із захистом навколишнього середовища. Без перебільшення, результати вражають: з 2017 р. ми є лідерами в Україні за фінансової підтримки введення нових потужностей. За даними Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, кожен четвертий мегават, отриманий за "зеленим" тарифом в Україні, профінансовано з допомогою Укргазбанку. При цьому банк профінансував третина нових проектів альтернативних джерел енергії в 2017-му і понад 60% всіх нових потужностей з ВДЕ в цьому році.

Загалом, разом з МФК ми реалізували 140 масштабних проектів. Серед них: 103 сонячні, шість вітряків і дев'ять біогазових електростанцій, 18 малих гідроелектростанцій і чотири ТЕС на біомасі. Загальний обсяг екологічно чистої електроенергії за всіма проектами становить понад 1350 гігават-годин на рік, чого вистачить для забезпечення потреб в електроенергії для 350 тис. домогосподарств.

Зараз те, чим ми займаємося, вигідно, приносить користь кожній людині в нашій країні, і, безумовно, ми вносимо свій внесок у майбутнє планети, впроваджуючи принципи Паризького угоди зі скорочення шкідливих викидів у навколишнє середовище.

І ви здивуєтеся, але українці активно долучаються до встановлення власних альтернативних джерел енергії. Більш того, встановлення енергозберігаючого обладнання, сонячних панелей, будівництво "розумних" будинків можна віднести до зростаючої тенденції. Укргазбанк був першим банком в нашій країні, який ввів програму кредитування на установку сонячних станцій під ключ у власному дворі за програмою "Еко-енергія". Сьогодні вже 6 тис. українських сімей встановили приватні СЕС.

Стимулом до переходу на "зелену" енергію є не тільки бажання сімей стати більш незалежними, але і розуміння того, що це значні інвестиції у здорове майбутнє нашої країни. Завдяки прогресивним українцям і соціально відповідального бізнесу, які отримали экокредиты від Укргазбанку, нам вже вдалося досягти економії в 738 млн грн і скорочення викидів CO2 в атмосферу майже на 974 тис. т.

"ДС" За останні роки Укргазбанк сильно змінився, і сьогодні, думаю, багато хто хотів би працювати в такому успішному динамічному банку. Кого ви готові брати в свою команду досвідчених банкірів чи молодих і амбітних випускників вузів?

К. Ш. Ми готові співпрацювати з тими, хто поділяє наше бачення, ідеї та принципи, а буде це студент або банкір зі стажем - не важливо. Головне, щоб людина любила свою роботу, максимально віддавався справі, адже тільки тоді можна досягти високих результатів. Сьогодні в нашій команді працюють близько 4 тис. фахівців. І Укргазбанк високо цінує кожного з них, а тому впевнено входить до трійки найкращих роботодавців України у сфері "Банки та фінанси", рейтингу, проведеного в десяти найважливіших галузях економіки, що формують внутрішній валовий продукт.

Ми постійно розглядаємо резюме студентів та запрошуємо молодь на стажування. Багато роботодавців недооцінюють молодих людей, посилаючись на відсутність досвіду, але вони не враховують значну кількість переваг. Такі співробітники завжди активні і відкриті до нових знань. А проходження навчання дозволяє їм повністю відповідати нашим потребам. Але найголовніше, що вони звикли мислити нестандартно і дивитися на речі під іншим кутом. Сучасна молодь більш соціально відповідальна, тому стратегія Green Banking викликає у них живий інтерес і спонукає до рішучих дій. Вони пропонують нові ідеї, а ідеї можуть змінити світ. І наше завдання - дати їм можливість їх реалізувати!

Я б хотів підкреслити, що ми створюємо атмосферу, в якій кожен співробітник може проявляти ініціативу і реалізовувати свій потенціал. Не важливо - це новий співробітник без досвіду роботи або колега, який самовіддано працює у нас багато років. У кожного є можливості для швидкого кар'єрного зростання та професійного розвитку.

В той же час кожен співробітник є частиною однієї команди. Найяскравіші ідеї втілюються в життя виключно спільними зусиллями, при інших умовах розвиток бізнесу просто неможливо.

В Укргазбанку ми створюємо всі необхідні умови і для співробітників, і для наших клієнтів. Як показник - кількість наших клієнтів постійно збільшується. Тільки за листопад цього року клієнтська база банку збільшилась майже на 80 тис. осіб. А протягом останнього кварталу щоденно 3200 українців стають нашими клієнтами. Високих темпів залучення нових клієнтів сприяють особливі умови обслуговування, вигідні та прозорі умови фінансування, кращі продукти і вигідні тарифи, програми лояльності та індивідуальний підхід у вирішенні фінансових питань. І, звичайно ж, все це не було б можливим без команди кваліфікованих фахівців.

    Реклама на dsnews.ua