• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Новий глава Міненерго Герман Галущенко. Кар'єра, завдання, скандали

Верховна Рада призначила міністром енергетики топ-менеджера НАЕК «Енергоатом» Германа Галущенка. Хто керуватиме однією з ключових галузей?

Герман Галущенко
Герман Галущенко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

За призначення нового міністра проголосували 305 народних депутатів з фракцій "Слуга народу", ОПЗЖ, "Батьківщина", а також груп "За майбутнє" і "Довіра". Варто відзначити, що категорично проти висловилася фракція «ЄС».

Офіційно: від прокуратури — до «Енергоатому»

Офіційна біографія нового міністра схожа на кар'єрний шлях багатьох топ-менеджерів і вищих державних службовців. Працював у прокуратурі, Міністерстві закордонних справ України. Був на керівних посадах у центральних органах виконавчої влади. У різні роки Герман Галущенко займав посади заступника керівника департаменту Секретаріату (Адміністрації) президента України, директора департаменту судової роботи Міністерства юстиції України. У 2013-2014 рр. Галущенко був на посаді виконавчого директора з правового забезпечення «Енергоатому», а в травні 2020 р. став віцепрезидентом НАЕК.

Скандали навколо Галущенка

У серпні минулого року народний депутат від «ЄС» Володимир Ар'єв оприлюднив інформацію про зв'язок Галущенка з нефракційним парламентарієм Андрієм Деркачем (якому США вже закидають втручання у вибори президента, вважаючи його російським агентом). За словами Ар'єва, призначення Галущенка в «Енергоатом» особисто лобіював помічник Зеленського Сергій Шефір. «Таким чином, повернення людини Деркача в «Енергоатом» стало своєрідним гонораром" за публікації фейкових "плівок Деркача», — стверджував Ар'єв. Згодом інформацію про зв'язок Галущенка з Деркачем підтвердили багато представників українського політикуму — від вигнаного з фракції «Слуга народу» парламентарія Гео Лероса до нардепа від «ЄС» Олексія Гончаренка. Однак сам Галущенко заявляє, що історії про його зв'язки з Деркачем фейкові.

До речі, вже сьогодні з трибуни парламенту Гео Лерос назвав Галущенка корупціонером, коментуючи його роботу в «Енергоатомі»: «Тільки за одним договором він продав електроенергію і завдав збитки державі на 2,4 млрд грн». Мабуть, мова йде про продаж «Енергоатомом» електрики за заниженими цінами (про це нижче).

Ще один скандал, в якому фігурує Галущенко, пов'язаний з нібито неправомірно нарахованими йому і ще одному віцепрезиденту «Енергоатому» Хартмуту Якобу квартальних премій. Про це в інтерв'ю Kosatka.Media заявляв ексглава Дирекції щодо запобігання та протидії корупції «Енергоатому» Олег Поліщук. Нібито в. о. президента НАЕК Петро Котін безпідставно нарахував їм премії за другий квартал 2020 р.

Реклама на dsnews.ua

Інтерес влади. «Здається професійним»

Судячи з результатів голосування, логічно припустити, що в Галущенку сильно зацікавлений також Офіс президента. До речі, один з ключових представників команди Володимира Зеленського, який пройшов з ним виборчу кампанію, а нині глава комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, в середу вельми схвально відгукувався про тоді ще кандидата на посаду міністра енергетики, незважаючи на те, що НАЕК у минулому році показав збитки. «Стан "Енергоатому" — це слідство не стільки діяльності його менеджменту, скільки рішень, які приймалися в минулому і привели до того, що підприємство, що має бути прибутковим, поставлено в таку ситуацію. Мені він (Галущенко. — "ДС") здається професійною людиною, яка знає предмет», — зазначав Гетманцев. Хоча тут слід нагадати, що кандидат в міністри зовсім не енергетик ...

Інтереси великого бізнесу

Чи буде Галущенко рівновіддалений від зацікавлених груп, у першу чергу фінансово-промислових, покаже час. Хоча є факти — деякі представники найбільшого бізнесу при ньому отримували від «Енергоатому» електрику за заниженими цінами. Наприклад, за даними «Наших грошей», «Енергоатом Трейдинг» (підрозділ «Енергоатому») 13 листопада 2020 р. на аукціоні з продажу електрики уклало угоду з ТОВ «Юнайтед "Енерджі» та ТОВ «Д. Трейдинг» з рекордним дисконтом для спотової ринкової ціни -42%. Перший покупець постачав електроенергію на підприємства з орбіти неформальної групи «Приват» Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. А «Д. Трейдинг» входить у структуру групи «ДТЕК» Ріната Ахметова.

З іншого боку, ситуація в останні місяці могла змінитися. Є непрямі дані, що новий глава Міненерго більше не вигідний Коломойському (до речі, останнім часом у нього і так проблеми з «Центренерго», на яке раніше він мав вплив через менеджмент). Народна депутатка України від «Слуги народу» Ольга Василевська-Смаглюк, яку, судячи з її законопроєктів і голосуванням, відносять до пулу Коломойського, ще 22 квітня нещадно розкритикувала можливе призначення: «Судячи з усього, енергетики в країні перевелися. Галущенко не має відношення до галузі, він юрист. Виходячи їх цього, в якій позі зараз українська енергетика, призначати туди юриста добре, якщо тільки він націлений на вибивання 80 млрд боргів у населення за комуналку. А не на відродження втраченої галузі».

Головні завдання міністра

Енергетика — одна з ключових галузей. Проблеми в ній позначаються як на економіці в цілому, так і на доходах українців.З парламентської трибуни Герман Галущенко заявив, що головними його завданнями на посаді міністра стануть:

  • рішення проблем з боргами на енергоринках,
  • інтеграція української енергосистеми з європейською,
  • питання ціни на газ,
  • захист уразливих споживачів,
  • боротьба з тіньовим ринком нафтопродуктів,
  • протистояння «Північному потоку - 2».

У свою чергу, особливу увагу кандидата в міністри депутати звертали на тарифоутворення (не тільки на газ, але і електрику) і рішення проблем у вугільній галузі. А глава «Батьківщини» Юлія Тимошенко навіть заявила, що Галущенко раніше пообіцяв «руйнувати зовнішнє управління в енергетиці».

    Реклама на dsnews.ua