• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 39
Спецпроєкти

Політичний борг в $3 млрд. Суд Англії визнав, що Путін дав хабар Януковичу

Борг, який Віктор Янукович взяв буквально в останні тижні свого правління, – це питання політики, а не економіки. І рішення по ньому потрібно приймати з урахуванням ситуації, в якій він виник – вважає Апеляційний суд Англії
Реклама на dsnews.ua

У п'ятницю, 14 вересня, Апеляційний суд Англії підтримав апеляцію України у суперечці з РФ по трьом мільярдам доларів "боргу Януковича". Це тягнеться з лютого 2016 р. розгляд питання про єврооблігації на $3 млрд під 5% річних, які Україна випустила у грудні 2013 р., в останні місяці, коли у влади ще перебував Віктор Янукович. Весь випуск викупив російський Мінфін.

Зрозуміло, що в подальшому Кремль став використовувати ці єврооблігації як інструмент міжнародного тиску на Київ. Нова українська влада, у свою чергу, відмовилися платити, заявивши, що гроші позичали не з економічних мотивів, а з політичних. З тих пір зрозуміти, хто правий, а хто винен, намагаються в Лондоні.

"Не наш обов'язок"

Коли крісло під Віктором Януковичем вже сильно хиталося, він домовився з Володимиром Путіним про те, що РФ відкриє для Києва кредитну лінію на $15 млрд, а також дасть знижку на газ. Натомість українські влади відмовляться підписувати Угоду про Асоціацію з ЄС. На першому етапі в грудні 2013 р. Україна випустила єврооблігації на $3 млрд під 5% річних - їх відразу викупив російський Мінфін.

Надійшли гроші уряд Миколи Азарова спрямувало на погашення боргів по зарплатах бюджетників, а також на різні соціальні витрати. По суті, так "в аварійному режимі" купувалася лояльність українського електорату. Але було вже пізно: пішов Євромайдан і втеча Януковича з країни. Про подальше кредитування Росією мова вже не йшла, $12 млрд залишилися незатребуваними (їх також планувалося видати через випуски євробондів).

Вже випущені облігації потрібно погасити в грудні 2015 р. Але тоді уряд Арсенія Яценюка без праці провело через ВР рішення про мораторій на виплату боргу. Мотивування була простою і всім зрозумілою: "гроші Москва не давала Україні, а Януковичу, щоб він зміг залишитися при владі всупереч волі народу".

Були в України, звичайно, й інші кредитори, які в різний час також купили українські євробонди. З ними офіційний Київ провів переговори про реструктуризацію боргів - і отримав згоду. Аналогічну пропозицію про реструктуризацію боргу Кабмін направив також Міністерству фінансів РФ. Проте росіяни не пішли назустріч і зажадали від Києва повернути гроші в строк, явно розраховуючи цим нанести удар по економіці на тлі війни.

Реклама на dsnews.ua

Тут і спрацював мораторій. Справа в тому, що всі інші власники українських єврооблігацій погодилися на відстрочку розрахунку за однієї умови: ніхто не отримає кращі умови погашення паперів, ніж вони. У цій ситуації повернути гроші Москві українські органи влади не змогли б, навіть якщо б захотіли.

У лютому 2016 р. фірма The Law Debenture Corporation PLC (як керуюча облігаціями за дорученням Мінфіну РФ) подала до високого суду Лондона позов про стягнення заборгованості з України. Київ кілька разів домагався відстрочення розгляду, щоб підготувати свої заперечення на російський позов. В результаті слухання почалися в січні 2017 р. Російські інтереси захищали працівники міжнародної юридичної фірми Cleary Gottlieb Steen & Hamilton - тієї самої, яка у 2003-му представляла російський уряд у "справі Юкоса" після арешту Михайла Ходорковського.

Юристи Cleary Gottlieb в Лондоні робили упор на те, що "борг Януковича" - питання суто комерційний, і Україна просто повинна виконати контракт. А тому, на їхню думку, справа має розглядатися за скороченою процедурою. Українська сторона у відповідь заявила, що за розміщення цього випуску євробондів було порушено бюджетне законодавство (гроші від розміщення облігацій надійшли раніше, ніж був збільшений допустимий розмір держборгу), також існували обов'язкові умови випуску, що Росія порушила. При цьому Росія всіляко дестабілізувала ситуацію в Україні, вимагаючи від Януковича і Азарова не підписувати Угоду про Асоціацію з ЄС.

29 березня 2017 р. Високий суд Лондона підтримав вимогу представляли Росію юристів, вирішивши, що питання про політичний тиск на Київ не може бути розглянуто англійським судом. А значить, Україна зобов'язана погасити борг по облігаціях, виплатити $75 млн купонного доходу та штрафні відсотки (кожен день прострочення обходиться Києву в $673 тис., на той момент це було понад $260 млн). Однак суддя дозволив подати апеляцію на це рішення, а заодно заморозив виплату боргу до моменту прийняття рішення по апеляції. Сам суддя при цьому визнав, що "апеляція має реальні шанси на успіх".

Так, власне, і вийшло - тепер Високого суду Лондона доведеться повернутися до розгляду боргової суперечки між Києвом і Москвою в рамках класичного судочинства з урахуванням всіх політичних моментів справи. А це розгляд, за оцінками експертів, може розтягнутися ще на два-три роки. Причому в його основі тепер буде саме розгляд доказів, що підтверджують твердження про те, що вона в 2013 р. піддавалася неправомірному політичному тиску.

Що буде далі?

В. о. міністра фінансів Оксана Маркарова, коментуючи рішення суду, заявила, що рішення Апеляційного суду Лондона з т. зв. "боргу Януковича" дозволить Україні в повному обсязі представити і довести свою позицію про неправомірність дій Росії. Маркарова також підкреслила, що Росія повинна нести відповідальність за свої протиправні міжнародні дії, і англійський суд чітко дав зрозуміти, що не буде ухилятися від прийняття рішення з цього питання.

За її словами, "висновки Апеляційного суду надають Україні можливість представити перед судом свою давно відстоюється позицію про те, що угоди щодо єврооблігацій на суму $3 млрд є нікчемними і не підлягають примусовому виконанню. Це обумовлено зухвалими погрозами та актами агресії, які Росія зробила проти України не тільки напередодні укладання відповідних угод, завдяки чому і забезпечила їх підписання, а також у період після підписання, і які вона продовжує здійснювати досі".

У свою чергу, перший віце-прем'єр РФ, міністр фінансів Антон Силуанов заявив, що Росія продовжить доводити свою правоту. "Ми звернемося до Верховного суду Англії, і впевнені, що англійське правосуддя зможе об'єктивно розібратися і прийняти відповідне рішення. Нинішнє рішення на деякий час відкладає остаточне рішення щодо врегулювання спору між Росією і Україною. Сподіваємося, що наступна інстанція, більш висока інстанція, остаточно ухвалить об'єктивне рішення", - сказав він.

Попередньо озвучена позиція Москви така: Апеляційний суд виніс невірне рішення з питання про політичний тиск, і цей аргумент, як і інші, має бути відхилений без проведення судового процесу. Росія в особі міністерства фінансів доручила трасті, довірчого керуючого єврооблігаціями (компанія Law Debenture Trust), подати апеляцію у Верховний суд Великобританії.

Здавалося б, при чому тут місія МВФ, як раз зараз приїхала в Київ? Виявляється, дуже при чому. Всі виплати Україна повинна узгоджувати зі своїм основним кредитором - Міжнародним валютним фондом, поки знаходиться в його програмі. А маючи фінансовий конфлікт з РФ з-за цих самих $3 млрд з відсотками, Україна (за тією ж угодою з МВФ) зобов'язана дотримуватися принцип сумлінності - тобто докладати всі можливі зусилля для досягнення домовленості з Росією по боргу.

Теоретично росіяни можуть це використовувати - наприклад, запропонувати українському Кабміну дивні умови реструктуризації боргу прямо перед отриманням чергового траншу від МВФ. І розбирайся з ними потім, витрачай час...
Звичайно, основне розгляд по "боргу Януковича" ще попереду, і тягнутися воно - з усіма протестами і апеляціями - може практично до безкінечності. Однак поки що ми маємо важливу для України юридичну перемогу, яка якоюсь мірою зміцнила позиції нашої країни на міжнародному ринку капіталу.

    Реклама на dsnews.ua